Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Desivý balík

Zdroj: Ikar, redaktor: Sandy, pridané: 20.10.2017

„Poštár vás požiada, aby ste prevzali balík pre suseda. Jeho meno ste dosiaľ nepočuli, hoci na tej ulici bývate už roky. „Čo už sa môže stať?“ pomyslíte si. A spustíte tým nočnú moru.
Desivý balík
Zdroj obrázku: neuvedený
 

Emma ako jediná vyviazla živá, no bojí sa, že "Holič" ju bude hľadať, aby dokonal svoj krutý čin. Áno, stala sa obeťou chorého vraha, ktorý svojim obetiam oholí hlavu a potom ich znásilní a zabije. Emmu páchateľ ušetril, no ona si to nevie vysvetliť. V hĺbke duše je presvedčená, že si po ňu príde.
 
Postihnutá paranojou vidí v každom mužovi páchateľa, hoci tomu v tmavej izbe nevidela do tváre. Bezpečne sa cíti len vo svojom malom dome na kraji berlínskej štvrti Grunewald. Vo svojej blízkosti strpí iba svojho muža a verného psa.
 
Jedného dňa ju poštár poprosí, aby prevzala balíček pre suseda, o ktorom nikdy nepočula, hoci všetkých nablízku pozná.
 
„Sebastian Fitzek vytvoril v knihe Balík majstrovské dielo ilúzie,“ napísali Westdeutsche Allgemeine. V pravidelných časových odstupoch nás zvádza na falošnú stopu a vyvoláva v nás intenzívne duševné napätie.

Dych vyrážajúce konštrukcie „čo by bolo, keby“ vyvrcholia v búrlivom finále. Všetky istoty a dohady autor rafinovane stavia na hlavu.
Keď Emma otvorila dvere do spálne svojich rodičov, netušila, že je to posledný raz. Už nikdy sa o pol jednej v noci, vyzbrojená plyšovým slonom, neprivinie k matke, opatrne, aby nezobudila otca, ktorý v spánku kopal nohami, mrmlal nezrozumiteľné slová alebo škrípal zubmi. Právom Fitzeka označujú za najlepšieho nemeckého autora trilerov.
 

Začítajte sa do prvých strán knihy Balík

: Keď Emma otvorila dvere do spálne svojich rodičov, netušila, že je to posledný raz. Už nikdy sa o pol jednej v noci, vyzbrojená plyšovým slonom, neprivinie k matke, opatrne, aby nezobudila otca, ktorý v spánku kopal nohami, mrmlal nezrozumiteľné slová alebo škrípal zubmi.
Dnes nekopal, nemrmlal ani neškrípal zubmi. Dnes len stenal.
„Tati?“
Emma ťapkala z tmavej chodby do spálne. Cez zatiahnuté záclony prenikalo ortuťové svetlo mesiaca v splne, ktorý v tých­to jarných nociach trónil nad Berlínom ako polnočné slnko. Emma s prižmúrenými očami, nad ktorými visela ofina ako gaštanová záclonka, iba tušila predmety naokolo: ratanovú truh­licu pri nohách postele, sklené nočné stolíky z oboch strán širokého lôžka, skriňu s posuvnými dverami, do ktorej sa kedysi zavše schovávala. Dovtedy, kým do jej života nevošiel Artur a nesprotivil jej schovávačku.
„Tati?“ zašepkala Emma a nahmatala otcovu holú nohu vytŕčajúcu spod prikrývky. Mala len jednu ponožku a aj tá jej sotva držala na prstoch. Druhú stratila v spánku, kdesi na ceste zo zámku jednorožca do údolia striebristého lietajúceho pavúka, ktorý jej vo sne niekedy naháňal strach

„Tati?“ zašepkala Emma a nahmatala otcovu holú nohu vytŕčajúcu spod prikrývky. Mala len jednu ponožku a aj tá jej sotva držala na prstoch. Druhú stratila v spánku, kdesi na ceste zo zámku jednorožca do údolia striebristého lietajúceho pavúka, ktorý jej vo sne niekedy naháňal strach.

Ale nebála som sa ho tak ako Artura.
Hoci ten ju opakovane ubezpečoval, že nie je zlý. No mohla mu veriť?
Emma si silnejšie pritisla slona k hrudi. Jazyk sa jej lepil na podnebie ako vysušená žuvačka.
Sotva počula vlastný tenký hlások, preto to skúsila ešte raz:
„Tati, zobuď sa.“ Emma mu potiahla palec na nohe.
Otec odtiahol nohu a stenajúc sa obrátil na bok. Trochu pritom nadvihol prikrývku a Emme udrel do nosa nezameniteľný telesný pach. Bola presvedčená, že otca by podľa vône spoznala so zatvorenými očami aj medzi tuctom dospelých. Podľa tej dôverne známej zemitej zmesi tabaku a kolínskej, ktorú mala tak rada.
Emma chvíľku uvažovala, či by to nemala skúsiť radšej u ma­my, ktorá mala vždy pre ňu čas. Otec ju často hrešil. Emma väčšinou ani netušila, čo vyviedla, keď trieskali dvere, až sa otriasal celý dom. Vraj je „chorlelik“ alebo tak nejako, a potom ho to mrzí. Niekedy, veľmi zriedkavo, jej to aj sám povedal. Prišiel za ňou do izby, dotkol sa jej slzami zmáčaného líčka, pohladkal ju po vlasoch a povedal, že byť dospelý nie je také jednoduché, kvôli zodpovednosti, problémom a tak. Pre Emmu boli tieto výnimočné chvíle najšťastnejšie na svete, a presne po tom teraz túžila.
Práve dnes by to pre ňu veľmi veľa znamenalo.
Keď sa tak strašne bojím.
„Tati, prosím…“
Chcela podísť k záhlaviu postele a dotknúť sa mu čela, ale potkla sa o sklenú fľašu.
Och, nie…
V rozrušení zabudla, že mama aj otec majú pri posteli fľašu s vodou pre prípad, že by sa chceli v noci napiť. Keď sa fľaša prevrhla a kotúľala po parketách, Emme sa zdalo, že cez spálňu rachotí nákladný vlak. Hrmot bol ohlušujúci, akoby tma znásobovala zvuk.
Rozžalo sa svetlo.
Na maminej strane.
Keď sa Emma zrazu ocitla v osvetlenej miestnosti, prenikavo vykríkla.
„Zlatko?“ počula matku, ktorá v kuželi stolnej lampy vyzerala ako svätica. Ako svätica so strapatými vlasmi a tvárou otlačenou od vankúša.
Aj Emmin otec sa strhol zo spánku a otvoril oči.
„Čo dočerta, čo…“ Hovoril hlasno, pohľadom blúdil naokolo, akoby sa chcel zorientovať. Očividne sa prebudil zo zlého sna, možno sa ešte celkom neprebral. Posadil sa na posteli. „Čo chceš, miláčik?“ opýtala sa jej mama. Skôr ako stihla Emma odpovedať, otec skríkol.
„Doriti!“
„Thomas!“ zahriakla ho žena vyčítavo.
Rozkričal sa ešte hlasnejšie, šermoval rukami na Emmu.
„Dočerta, koľkokrát som ti hovoril…“
„Thomas!“
„… aby si nám v noci dala pokoj!“
„Ale v mojej… v mojej skrini…“ Emma sa zajakala a v očiach mala slzy.
„Prestaň s tým,“ zúril otec. Zdalo sa, že mamin pokus uchlácholiť ho v ňom vyvolal ešte väčšiu zlosť.
„Artur,“ pokračovala Emma. „Ten duch. Zasa je v skrini. Musíte ísť so mnou, prosím. Inak mi možno ublíži.“
Emmin otec sťažka dýchal, zrak mu stemnel, pery sa mu chveli a zrazu vyzeral tak, ako si predstavovala Artura: ako malý spotený čert s tučným bruchom a holou hlavou. „Nič nemusíme, Emma. Ihneď zmizni, lebo ti ublížim ja. Nie možno, ale určite!“
„Thomas!“ znovu počula matku a tackavo ustúpila.
Otcove slová Emmu zasiahli. Silnejšie ako pingpongová raketa, ktorou ju minulý mesiac pri hre nechtiac udreli do tváre. Do očí jej vhŕkli slzy. Mala pocit, akoby jej otec dal facku. Líce ju pálilo, hoci ani nezdvihol ruku.
„Takto sa nemôžeš rozprávať s vlastnou dcérou,“ počula Emma matkine slová. Hovorila ustráchane, celkom ticho. Takmer prosebne.
„Budem sa s ňou rozprávať, ako chcem. Musí konečne pochopiť, že sem nemôže každú noc vraziť…“
„Má len šesť rokov.“
„A ja mám štyridsaťštyri, ale moje potreby nikoho v tomto dome nezaujímajú.“
Emma si ani nevšimla, že sloník jej vypadol z rúk. Obrátila sa k dverám a vyšla z izby, akoby ju ťahal neviditeľný povrázok.
„Thomas…“
„Prestaň s tým Thomasom,“ opičil sa otec. „Len pred polhodinou som si ľahol. Ak zajtra ráno nebudem na súde fit, ak ten proces nevyhrám, môžem sa s kanceláriou rozlúčiť a ty môžeš zabudnúť na dom, na svoje auto aj na decko.“
„Viem…“
„Nič nevieš. Emma nám už teraz prerastá cez hlavu, ale ty si za každú cenu chcela ďalšieho fagana, pri ktorom sa už vôbec nevyspím. Doriti. Možno ti ušlo, že v tejto rodine zarábam len ja sám! A POTREBUJEM SA VYSPAŤ!“
Emma už prešla polovicu chodby, ale otcov hlas neutíchal. Mama šepkala: „Šššš, Thomas.
Miláčik, uvoľni sa.“
„AKO SA MÁM UVOĽNIŤ?“
„Počkaj, postarám sa o teba, dobre?“
„POSTARÁŠ? Odkedy si zase tehotná, staráš sa iba o seba…“
„Viem, viem. Je to moja chyba. Poď, spraví ti to dobre…“
Emma zavrela za sebou dvere svojej izby a vymkla hlasy rodičov.
Aspoň tie zo spálne, ale hlasy v hlave zostali.
Ihneď zmizni, lebo…!
Zotrela si slzy z očí a márne čakala, že jej prestane šumieť v ušiach. Ani mesačné svetlo nezmizlo z izby a žiarilo ešte jasnejšie ako v rodičovskej spálni. Rolety na oknách boli z tenkého ľanu a na plafóne nad jej posteľou svetielkovali nalepené hviezdičky.
Moja posteľ.
Emma by sa v nej chcela schúliť a poplakať si pod prikrývkou, ale najprv sa musí ubezpečiť, že duch už nekvočí v úkryte. Že na ňu neskočí, keď zaspí, že zmizol ako zakaždým, keď s ňou prišla mama skontrolovať izbu.
Stará sedliacka skriňa bola opacha s nahrubo vyrezávanými ornamentmi na dubových dverách, ktoré pri otváraní škrípali, akoby sa rehotala stará bosorka.
Tak ako teraz.
Prosím, nech tam nie je.
„Haló?“ zavolala Emma do čiernej diery pred sebou. Skriňa bola taká obrovská, že všetky jej veci sa zmestili do ľavej polovice. V druhej boli mamine uteráky a obrusy.
A bolo tam dosť miesta aj pre Artura.
„Haló,“ odpovedal duch hlbokým hlasom. Zdalo sa, že si ako vždy zakrýva ústa rukou. Alebo šatkou.
Emma vykríkla. Napodiv sa jej však nezmocnil hlboký, všetko pohlcujúci strach, ako keď v skrini prvý raz zarachotilo a ona sa šla pozrieť.
Strach je možno ako vrecko gumových medvedíkov, pomyslela si. Minuli sa už v spálni rodičov.
„Ešte si tu?“
„Samozrejme. Myslíš, že ťa nechám samu?
Práve to som si želala.
„A čo keby sa prišiel pozrieť tatko?“
Artur sa ticho zasmial. „Vedel som, že nepríde.“
„Prečo?“
„Robil si niekedy o teba starosti?“
Emma zaváhala. „Áno.“
Nie. Neviem.
„Ale mama…“
„Tvoja mama je slaboška. Preto som tu ja.“
„Ty?“ Emma smrkla.
„Počuj…“ Artur zmĺkol a potom ešte hlbším hlasom pokračoval. „Plakala si?“
Emma prikývla. Nevedela, či ju duch vidí, ale jeho oči asi nepotrebujú svetlo. A možno vôbec nemá oči, nebola si istá, veď Artura ešte nikdy nevidela.
„Čo sa stalo?“ opýtal sa jej.
„Tatko mi vynadal.“
„Čo povedal?“
„Povedal…“ Emma naprázdno prehltla. Počuť slová v hlave je iné, ako keď ich má vysloviť. Bolelo to. Artur však nástojil a ona sa bála, že sa rozzúri ako jej otec, preto mu jeho slová zopakovala.
„Zmizni, lebo ti ublížim.“
„To povedal?“
Emma znovu prikývla. Zdalo sa, že Artur ju vidí aj potme, lebo reagoval. Nesúhlasne zaodŕhal a potom sa stalo čosi nevídané. Artur po prvý raz vyšiel zo skrýše.
Duch bol omnoho väčší, ako si ho Emma predstavovala. Odsunul niekoľko vešiakov, vykročil zo skrine a prstami v rukavici jej prešiel po vlasoch.
„Pokojne si ľahni, Emma.“
Zdvihla k nemu zrak a zmeravela. Namiesto tváre videla vlastnú skreslenú podobu. Akoby sa pozerala do zrkadla na vysokom čiernom stĺpe v kabinete hrôzy.
Chvíľu jej trvalo, kým si uvedomila, že Artur má na hlave motorkársku helmu a v priezore sa odzrkadľuje jej skreslená tvár.
„Hneď sa vrátim,“ sľúbil jej a pobral sa k dverám.
Jeho chôdza pripadala Emme povedomá, ale väčšmi ju zaujal špicatý predmet v Arturovej ruke.
Až po rokoch pochopila, že to bola injekčná striekačka.
Dlhá ihla sa v mesačnom svite striebristo ligotala.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred rokom
„Poštár vás požiada, aby ste prevzali balík pre suseda. Jeho meno ste dosiaľ nepočuli, hoci na tej ulici bývate už roky. „Čo už sa môže stať?“ pomyslíte si. A spustíte tým nočnú moru. Odkaz na článok: http://kino.server.sk/knizne-novinky/desivy-balik/

-1' OR 2+354-354-1=0+0+0+1 --

 

Diskusné príspevky (26)

Fotografia
Anonym
pred rokom
-1' OR 3+354-354-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1' OR 3*2<(0+5+354-354) --
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1' OR 3*2>(0+5+354-354) --
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1' OR 2+546-546-1=0+0+0+1 or 'txXhO7aB'='
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1' OR 3+546-546-1=0+0+0+1 or 'txXhO7aB'='
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1' OR 3*2<(0+5+546-546) or 'txXhO7aB'='
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1' OR 3*2>(0+5+546-546) or 'txXhO7aB'='
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1" OR 2+169-169-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1" OR 3+169-169-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1" OR 3*2<(0+5+169-169) --
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1" OR 3*2>(0+5+169-169) --
Fotografia
Anonym
pred rokom
if(now()=sysdate(),sleep(3),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(3),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(3),0))OR"*/
Fotografia
Anonym
pred rokom
(select(0)from(select(sleep(6)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(6)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(6)))v)+"*/
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1; waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1)); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom
1 waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokom
CVFNPloT'; waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokom
4Yj8I6Mn'); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokom
WwOOQwzc')); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1;select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1);select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokom
-1));select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokom
mFlZLr9a';select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokom
lXJAekEU');select pg_sleep(3); --
Fotografia
Anonym
pred rokom
9Hv2fOz7'));select pg_sleep(6); --
Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

Michal David & Iveta Bartošová – To je naše věc
pred 7 rokmi
O zamilovanej dvojici, ktorá svoju lásku prežíva naplno v uliciach mesta a nemieni si nechať ničím pokaziť.
Ellie Goulding privezie predskokana aj tony efektov
pred 6 rokmi
Už o necelý týždeň, 23. apríla, vystúpi v Bratislave Ellie Goulding, jedna z najväčších hviezd súčasného popu. Táto mladá a talentovaná Britka počas takmer dvojhodinového koncertu odspieva hity a skladby z jej dvoch doterajších albumov.
Prebiehajúce kubánsko – slovenské LA FARÁNDULA Tour
pred rokmi
Marec priniesol na slovenskú hudobnú scénu medzinárodný projekt La Farándula – spoločný počin kubánskeho speváka Eusebia Nicolása Mena a slovenského producenta Petra Panna.
Renault Megane na tretí pokus
pred 10 rokmi
Fotky nového Megane unikli zamestnancom Renaultu už pekných pár týždňov dozadu a v Paríži sme ho videli už aj všetci konečne naživo.
MZV Neodporúča cestovať do krajín západnej Afriky
pred 4 rokmi
Rezort diplomacie upozorňuje aj na riziká vzniku nových prípadov eboly v Mali a na Pobreží Slonoviny.
Mladá rapperka Aless prináša sexy letný hit Sami sebou
pred rokmi
Aless nezaháľa ani v lete a po albume 18 prináša do našich rádií sviežu letnú novinku Sami sebou, v ktorej spojila sily s českým triom Trick or Threat. K chytľavej piesni ponúka i videoklip plný vody a slnka.
Ako zlomiť závislosť na cukre ?
pred 5 rokmi
Konzumácia sladkostí môže byť pre človeka niečo ako odmena, ktorú si dopraje, keď má toho veľa alebo náplasť na zranenie, pri prílišnom strese v práci, či vo vzťahoch.
„Päťstovka“ s mimoriadne športovou výbavou
pred 8 rokmi
Podľa motta „zábava na každý deň“ rozšíril Fiat ponuku v typovom rade 500 o nové modely Fiat 500 TwinAir Plus a Fiat 500C TwinAir Plus.
Na HIV sa už Slováci môžu otestovať aj doma
pred 7 rokmi
Jednoduchý test dokáže odhaliť vírus v tele na základe vzorky slín
Porsche Panamera Sport Turismo
pred 6 rokmi
Porsche Panamera Sport Turismo, ktoré predstavil štuttgartský producent športových automobilov na parížskom Mondial de l´Automobile, predstavuje koncepčnú štúdiu športiaku budúcnosti.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT