Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Don Miguel Ruiz a jeho umenie života a smrti

Zdroj: Ikar, redaktor: Sandy, pridané: 30.10.2015

NOVINKA, ktorá Vám zmení život!
Don Miguel Ruiz a jeho umenie života a smrti
Zdroj obrázku: Ikar
 

Toto je príbeh mystického sna, ktorý som zažil pred pár rokmi, počas deviatich týždňov v lekársky navodenej kóme, ktorá nasledovala po mojom srdcovom infarkte,“ vysvetľuje Miguel Ruiz. „Hovorí sa, že v okamihu smrti nám pred očami preblesknú spomienky na celý život. Niečo podobné sa mi stalo, kým moje telo zúfalo bojovalo o život a moja myseľ sa rozpínala k nekonečnu.

Don Miguel Ruiz je mimoriadne obľúbený duchovný učiteľ, autor medzinárodného bestselleru Štyri dohody, ktorý bol neskutočných 7 rokov bestsellerom New York Times. V Spojených štátoch sa predalo viac ako sedem miliónov jeho kníh a boli preložené do desiatok jazykov.
Ruiz zasvätil svoj život odovzdávaniu múdrosti starej toltéckej kultúry prostredníctvom svojich kníh, prednášok a ciest na posvätné miesta celého sveta.

V najnovšej knihe Toltécke umenie života a smrti berie čitateľov na mystickú cestu inšpirovanú Toltékmi, pričom predstavuje hlbší level duchovného učenia a bdelosti.

Don Miguel Ruiz v roku 2002 prekonal takmer smrteľný infarkt, po ktorom bol deväť týždňov v kóme. Práve duchovný zážitok z obdobia, keď bol medzi životom a smrťou, tvorí filozofický základ knihy Toltécke umenie života a smrti. Kým jeho telo ležalo v bezvedomí, Ruiz sa znovu oboznamoval s dôležitými ľuďmi, myšlienkami a udalosťami, ktoré mu zmenili život – osvetlili mu nekonečný súboj medzi životom a smrťou, v ktorom sme všetci zaseknutí.
 

Začítajte sa do ukážky z novinky Toltécke umenie života a smrti :


1. kapitola
Starena si sama pre seba mrmlala a jej nohy šuchtali po suchej, popraskanej zemi. Papuče sa ťahali po zemi a vykopávali do tetelivého vzduchu hodvábne oblaky prachu. V jednej ruke niesla veľkú tašku a druhou si pridŕžala vlniak okolo pliec. Bolo počuť jedine zvuk jej unavených krokov, pomalý a ťapkavý, ale rozhodný. Kráčala stále ďalej. Nebol tam skutočný chodník, no nepotrebovala ho. Vedela, kam ide. Nasledovala stopy čohosi pre ňu neviditeľného, no neomylného. Nasledovala inštinkty matky, hľadajúcej svojho syna.

Už celé týždne cítila mrazivý strach, aký cíti matka pri možnosti, že príde o svoje dieťa. Niekde vo svete, ktorý práve opustila, sa stráca jej trináste dieťa – nie z jej dohľadu, lebo vie, že tichý a bledý syn leží v nemocničnej posteli. Postupne sa vytrácal z jej vnímania. Už nedokázala zachytiť jeho prúd života.
Už sa s ním nedokázala rozprávať bez slov, ako to spolu robili takmer päťdesiat rokov. S tým, ako v ňom ochabovala životná sila, oslabovali sa aj zväzky so svetom hmoty a myšlienok. Vedela, že zostáva veľmi málo času. Jeho srdce zlyhalo, jeho telo umieralo a lekári sa chystali tento zápas vzdať. Čo iné mohla urobiť, ako túto cestu do bezčasého priestoru, kam sa stiahla jeho prítomnosť, a vyhľadať ho? Nájde svojho najmladšieho syna, dušu svojej duše, a privedie ho domov.

Za jej krehkou postavou sa rozprestierala šíra krajina z piesku a skál a neživých vecí všetkého druhu. Nijaké farby, okrem vyblednutých belasých kopiacich sa oblakov, ktoré sa nad ňou nezvučne zbiehali. Ploché nebo pretínali blesky a v nepravidelnom rytme ju oslepovali… Ale bola to búrka zo sna. Táto búrka vznikla z pocitov a nádejí a také čosi nemohlo spomaliť jej kroky.

Pokračovala v ceste, zvuk jej dychu sa v tichu ozýval. Tep sa jej zrýchlil a hruď sa dvíhala, akoby bola jej námaha skutočná. Možno aj bola. Nikdy predtým sa nepodujala na takúto cestu. Nevedela, čo môže očakávať, akú cenu bude musieť jej telo zaplatiť. Ako kráčala, prinútila sa uvoľniť. Nepodľahne strachu. Bola stará, to je pravda. Nedávno oslávila deväťdesiate druhé narodeniny, ale ešte sa nechystala opustiť svet hmoty a významov. Nebola pripravená, a preto ani on nebol pripravený. Nedovolí svojmu synovi umrieť, kým má ešte silu zaňho bojovať. Rýchlo sa nadýchla a nechala úsmev, aby zmyl napätie z čŕt jej tváre. Áno, bola silná.
V tomto zvláštnom priestore medzi tu a tam jej láska zvíťazí. Začala sa cítiť odhodlane. Na chvíľu položila tašku a spevnila plecia, konce vlniaku zviazala do voľného uzla pod krkom. Mala oblečený župan z tenkej bavlny a chlad sa aj bez vetra ľahko votrel a chladil jej telo. To je jedno, pomyslela si. Teraz už nebolo návratu. Aj keď ho nedokázala zacítiť zmyslami, jej srdce ho nájde. Ešte raz prepátrala krajinu, ťažkú tašku zdvihla druhou rukou a rezolútne sa šinula ďalej.

Bola to igelitová nákupná taška, taká, akú by si bola vzala na trh v takéto chladné ráno v Guadalajare v tých časoch, keď sa jej najmladší narodil. Z vonkajšej stany bol na nej vytlačený obrázok Panny v pestrých farbách a v taške bolo mnoho predmetov požehnaných jej modlitbami a zámerom. Jemne ňou pohrkala, akoby sa chcela uistiť o svojom cieli a pomyslela na tie dni vtedy dávno, tesne pred narodením jej trinásteho dieťaťa, keď sa zdalo, že ju všetko v živote, ba aj samotný život, podporuje. Bolo to krásne obdobie – mala štyridsaťtri, ešte vždy bola krásna a vydatá za pekného mladého muža, ktorému už porodila troch synov.
Oženil sa s ňou, len čo skončil školu, napriek jej veku a deviatim deťom, ktoré mala z predchádzajúceho manželstva. Oženil sa s ňou proti vôli svojej rodiny. Niektorí hovoria, že sa s ňou oženil, pretože mu počarovala. Nuž, vždy sa nájdu aj skeptici. Zobrali sa jednoducho z lásky a z lásky sa im narodili štyria zdraví synovia.

Starena spomalila a potom zastala. Stále okolo nej šľahali blesky a zúrila búrka, ale podivné ticho už zmizlo. Za tlmenými zvukmi jej dychu bolo teraz vo vzduchu ešte čosi iné. Tam, kde by sa mali ozývať zvuky hromu, znela hudba, vzmáhajúca sa v diaľke ako hučiaci vietor. Musí byť blízko, pomyslela si. Zastala na mieste a počúvala, až kým jasne nezačula konkrétnu pieseň, ktorá sa dvíhala spoza horizontu, aby čelila besniacej oblohe. Bola to hudba z jej dávnej minulosti. Počula, ako jej syn spieva túto melódiu ako chlapec, jeho drobné prsty sa pohybujú po strunách imaginárnej gitary, kým ústa vydávajú nezmyselné slabiky a celé jeho telo sa natriasa do rytmu, presne ako to videl u svojich starších bratov. Ako to volal, tieto zvuky? Čože…? Ach, áno.

„To je rokenrol, mamá!“, takto vtedy vykrikoval. „Hudba anjelov!“
Áno, ešte aj teraz hral v jeho hlave rokenrol. To bol ten zvuk, čo šľahal pozdĺž bleskov na temnejúcej oblohe a krúžil ako vietor cyklónu pomedzi jej šedivé vlasy, ešte aj keď bolo všetko okolo nej nehybné. Jej zmysly ju nesklamali. Zachytila jeho myseľ a teraz počula jeho nesmierne, večné srdce, ako vibruje od radosti. Bol blízko.

Znova položila nákupnú tašku a pevnejšie sa zakrútila do vlniaka. Bola oblečená ako do postele, mala na sebe to, čo vtedy, keď prišli všetci k nej domov, aby sa zúčastnili na ceremónii.
Kdesi vo vzdialenom kúte vedomia počula aj ich – svoje deti, svoje vnúčatá, žiakov a priateľov. Prišli na jej žiadosť – z jednoduchého dôvodu, že nijaké dieťa či vnúča, nijaký učeň či pomocník nikdy nič matke Sarite neodmietol. Prišli s tichou rezignáciou – priniesli tekvice a bubienky, zapálili sviečky, vykurovali šalviou. Prišli, aby spievali, modlili sa, prosili. Prišli, aby ho priviedli naspäť, trinásteho syna ženy, ktorú nemohli neposlúchnuť. Prišli, ako by boli bývali prišli ich predkovia, aby urobili to, čo je prácou spirituálnych bojovníkov.

Knizny.sk V túto noc išlo o veľa a Sarita sa nechala preniesť z kruhu svojich verných vo svojej obývačke do sveta, ktorý jestvoval iba v jej predstavivosti. Prenikla do druhej mysle. Bola ochotná raz za to zaplatiť, ale v tejto chvíli musela pokračovať. Teraz musí bezpodmienečne vstúpiť do sna svojho syna a musí ho priviesť naspäť – ak bude treba, hoci privliecť ho za nezbedné ucho. Veď už toľkokrát predtým to urobila.

Potriasla hlavou, keď si spomenula na to dieťa, akým býval. Pamätala si čierne oči, plné smiechu a darebáctiev, a drobné rúčky, ktoré sa s láskou dotýkali jej tváre, keď bola unavená alebo ju prepadol smútok. Nejestvovalo nič, čo by ju od neho oddelilo – ani len smrť. Nejestvovala logika, ktorá by zmenšila jej potrebu byť s ním, ani len jeho logika. Vo svojich deväťdesiatich dvoch okúsila Sarita všetky radosti a smútky trinásťnásobnej matky. Pred týmto už prežila úmrtia dvoch svojich detí.
Prišla o manželov, sestry, bratov, ale stále v nej bolo dosť života, aby ešte posledný raz zabojovala o to, čo miluje. Znova chytila tašku, zmietla trochu prachu večnosti z obrázku Panny guadalupskej a prepátravala krajinu. Vetrila vo vzduchu, hľadajúc ďalšie znamenie, chvíľu váhala a potom sa obrátila. Niečo pritiahlo jej pozornosť, niečo, čo ešte nebolo viditeľné. Zmenila smer. Musí nasledovať svoju intuíciu – a hudbu.
Knizny.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Hip-hopové formácie vystúpia 11. októbra v Ateliéri Babylon.
pred 8 rokmi
Ľudia čoraz častejšie zomierajú na srdcové a cievne choroby. Mozgová mŕtvica je po srdcovom infarkte druhou najčastejšou príčinou úmrtia v Európe.
pred 10 rokmi
Modernizácia bola zameraná na optimalizáciu a zvýraznenie vzhľadu
pred 13 rokmi
Páči sa vám Peugeot207? Ak áno, mali by ste sa poponáhlať, pretože v súčasnosti máte možnosť si uchytiť jeden zo 45 Peugeotov.
pred 8 rokmi
Svoje trojmesačné turné po českých a slovenských kluboch uzavrie skupina The Paranoid v Ostrave. Vystúpi ako hosť na súťaži Radegast Líheň a prevezme aj rolu jej patróna.
pred 13 rokmi
Kráľovná popu sa vracia so všetkou pompou a s presne vymysleným a prešpekulovaným plánom tak, aby čo najviac ohúrila a zároveň napínala...
pred 9 rokmi
Líder neonacistickej strany Zlatý úsvit poprel existenciu plynových komôr a pecí v nacistických koncentračných táboroch.
pred 10 rokmi
Anglické indie-rockové duo Blood Red Shoes vydá na jar tretí štúdiový album. Nahrávku s názvom In Time To Voices uvedie na trh 26. marca.
pred 10 rokmi
Pre zdravotné problémy musela zrušiť všetky naplánované vystúpenia vrátane jubilejného koncertu k jej 80. narodeninám.
pred 7 rokmi
Nenájdete tu všetko vydané v minulých desaťročiach, najmä ale preto, že pri mnohých songoch nie sú k dispozícii dodatočné práva k českým textom.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT