Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fenomén Nahé víno

Zdroj: Ikar, redaktor: Sandy, pridané: 04.07.2017

Kontroverzná americká foodblogerka a propagátorka prírodného vinárstva Alice Feiring napísala jednu z najvýznamnejších kníh o víne za posledné roky.
Fenomén Nahé víno
Zdroj obrázku: Ikar
 

Nahé víno.

Veľmi osobná a duchaplná výpoveď, v ktorej Alice pátra po koreňoch moderného hnutia naturálnych vín a snaží sa nám predostrieť, čo vôbec naturálne víno je. Alebo možno presnejšie - čím by mohlo byť.
Sprostredkúva nám mnohé stretnutia s kľúčovými postavami na scéne prírodných vín.

Len na vysvetlenie – nahé víno víno je tu už tisícky rokov, spolieha sa na remeselnú zručnosť, tradičné postupy a prírodu samotnú. Žiadne moderné technológie, či veda. Poctivé osobité víno, ktoré má svoj nezameniteľný charakter. Nahé víno je jednoducho také, aké stvorila príroda.

Alice Feiring vystihla v knihe jeho originálnosť a rozhodne podpichne producentov vína a vínomilcov. Dnešné vína totiž nazýva „prezreté, technologicky znásilnené a prehnané“ a tvrdí, že dobré (možno aj vynikajúce) víno sa dá vyrobiť aj v Zlatom štáte, v Kalifornii, ak by sa počas výroby prestali používať aditíva a chemikálie.
Ale nechať víno urobiť sa samo je ťažšie, ako sa zdá.

V knihe Nahé víno Alice dopodrobna opisuje svoje vínotvorné dobrodružstvo, niekedy pokojné, niekedy divoké, inokedy kontroverzné, ale vždy pôsobivé. Sleduje vývoj a pohrúži sa do najvplyvnejšieho hnutia, ktoré hýbe svetom dnešného trhu s vínom. Ak patríte medzi tých, ktorí si kladú otázky typu:
„Aký je problém s dnešnými vínami?“
a „Aký je problém s dnešnými vínami?“
Nahé víno je kniha pre vás.

Začítajte sa do knihy Nahé víno: Počas leta roku 2008, uprostred knižného turné, som sa ocitla v požičanom aute na ceste okolo Kalifornie. Jedna z posledných zastávok bolo mesto Healdsburg v kraji Sonoma. Doteraz boli čítačky a rozhovory zábava, ale keďže Healdsburg je vinárske mesto, cítila som, že tu na mňa čaká niečo iné. Varovali ma, že ako Newyorčanka, ktorá obľubuje hlavne francúzske vína, budem pred sálou plnou vinárov musieť obraňovať svoj nedávny úvodník pre Los Angeles Times, ktorý vydavateľ nazval Kalifornské vína? Do výlevky. „Dnešné vína sú prehnane ostentatívne, prebarikované, prezreté, predražené a znásilnené“ boli niektoré moje možno trošku radikálne a nepopulárne myšlienky o víne tohto štátu, ktoré, ako som bola pevne presvedčená, stratilo svoju identitu od roku 1990. S očakávaním toho najhoršieho som uvažovala nad tým, že namiesto tenkých letných šiat som si mala radšej obliecť nepriestrelnú vestu.

Po sparnom dni prišla úľava, keď od oceána, vzdialeného asi dvadsať míľ, zavial studený vzduch a ja som začala pociťovať vzrušenie z toho, ako sa postavím pred obecenstvo. Ako niekto, kto trávi väčšinu dní v introvertnom stave, fixovaný na obrazovku počítača, celkom obľubujem ten adrenalín, ktorý zafunguje, keď robím autorské čítanie alebo prednášam. S týmto prívalom adrenalínu často cítim, že som chytrejšia a rýchlejšia, ako si zvyčajne o sebe myslím. Takže, cítiac sa v plnej forme, vošla som do knižnice a čakala na kraji nehostinnej posluchárne, aby ma predstavili.

Počas toho ako som sledovala zachmúrený dav vchádzať dnu, som si nervózne tlačila knihu do lona. Kto sú títo ľudia? – bola som zvedavá. Vinári? Literárni kritici? Priateľ? Nepriateľ? Vzadu som spoznala Patricka a jeho ženu Genevieve z blogerského okruhu. Priateľské tváre! Zakývali a ja som zakývala späť. Vedľa nich sedel seriózny tmavovlasý muž v tričku s nápisom „Parkerova kurvička“. Vyzeral, že prišiel skôr kvôli lynčovaniu a nie počúvať čítanie z knihy.

Po mojom predstavení ma privítal slabý aplauz a ja som začala listovať v knihe, aby som našla miesto, kde začať. Pri zbežnom pohľade na publikum som spozorovala jedného oneskorenca. Vychudnutý muž s dlhým trupom a dlhými rukami, ktoré uvoľnene padali z jeho širokých ramien, vošiel neohrabane dnu. Mal na sebe džínsy a károvanú košeľu s krátkymi rukávmi v štýle 50. rokov, niečo, čo by si mohol obliecť James Dean. Mal peknú, ošľahanú, farmársku tvár, bol dosť kostnatý a presne ten vychudnutý typ, akému by som rada uvarila dobré jedlo.

„Odštartovala som to Manischewitzom,“ začala som. Patrick, ktorý je sčasti Žid, sa na tejto poznámke zasmial. Boh ti žehnaj, pomyslela som si pokračovala. „Ale keď môj otec utiekol so susedovou ženou, posunula som sa na Mateusa.“
Ticho. Publikum vôbec nereagovalo.
„Milenke svojho otca som zaviazaná za jednu vec. Povedala mi, aby som vylúpila vínnu pivnicu jej ex-manžela.“
Toto malo byť vtipné. Im sa to však vtipné nezdalo. Bola som definitívne mimo svojej komfortnej zóny, svojho štetlu. Tak som čo najrýchlejšie prešla na otázky, neuvedomujúc si, že som otvorila Pandorinu skrinku. „Kurvička pána Parkera“ vystrelil ruku dohora. „Ľutujete, že ste napísali ten článok pre LA Times?“
„Ale dosiahla som tým trochu pozornosti, však? Ľudia začali o tom rozprávať, nie?“ To, že som nastolila dialóg, sa nezdalo dôležité. Ale ako nás učili v ješive, položiť otázku bolo takisto dôležité, ako mať na ňu odpoveď.
Potom ma obvinil, že to bol nehanebný marketingový ťah. Ako? – divila som sa. To, že som čítala zo svojej knihy? Bola som obvinená z toho, že chcem, aby ľudia poznali a čítali moju knihu. Bola som teda vinná. No ja som tú knihu napísala, lebo som verila vo svoje slová a v ich odkaz. Samozrejme, že som chcela, aby ju ľudia poznali a čítali. Pomyslela som si: Hádam, by som mala začať vyrevúvať Je ne regrette rien od Édith Piaf?

Nechcem skĺznuť do genderového klišé, ale keby som bola muž, asi by som nemusela znášať túto ťarchu nepriateľstva. Ťažko povedať, ale moja doterajšia skúsenosť mi hovorí, že pri urážkach sa muži môžu riadiť oveľa menej pravidlami slušnosti ako priamočiare ženy. Možno práve preto povedal: „Nie ste vôbec iná ako Parker.“

„V skutočnosti som dosť odlišná od tohto významného kritika,“ oponovala som. „Po prvé, som kritická, ale nie kritička vína.“

„Píšete ďalšiu knihu?“ spýtal sa niekto iný. Pomyslela som si, Skvelé, ľahká otázka. „Áno, o dizajnových vínnych pivniciach,“ odpovedala som, len čo som to urobila, postarší muž so slnkom ošľahanou tvárou potľapkal rameno ženy vedľa seba, vstal a krútiac hlavou odišiel.

Bola som vďačná, keď v konverzácii začal dominovať ten milý muž, ktorý vyzeral, akoby potreboval dobrú porciu jedla (a z ktorého sa vykľul miestny vinár). „Zaujímalo by ma, či je moderné vnímanie sladkých vín spojené s láskou národa k šumivým sladeným nápojom,“ povedal. Ešte zaujímavejšie bolo počúvať, ako nahlas rozjíma pred seberovnými kalifornskými vinármi, o tom akým spôsobom kolegovia vinári pracujú. „Sme taká mladá vinárska komunita,“ hovoril, „mali by sme jednoducho robiť víno a nechať výsledky hovoriť za seba. A nie vyhlasovať, že tento a tento región vyjadruje nejakým konkrétnym spôsobom istý zmysel toho a toho miesta, ktorý označujeme ako terroir.“

Žena, ktorej spoločník odišiel, kývla rukou. Pozerala sa na mňa takým tvrdým, súdiacim pohľadom, že som sa musela pripraviť a zhlboka nadýchnuť, predtým ako som ju vyvolala. Ona ale namiesto toho rozprávala o mužovi, ktorý práve odišiel z miestnosti. O svojom otcovi. Jej rodina vlastnila vinohrad a robili víno. „Niektoré roky bolo vynikajúce, iné menej, ale pretože milujem svojho otca, jeho vína sú vždy moje najobľúbenejšie. A s chémiou strácame emócie vo víne, čo je trestné.“

Jej slová ma dojali a bola som za ne vďačná. Bola na mojej strane. Myslela si, že mám čo ponúknuť. V tej chvíli som si uvedomila, že väčšina publika boli vskutku vinári a pestovatelia viniča, no pre to ma nemuseli nenávidieť. Možno je chyba vo mne. Rozmýšľala som, že nielenže nerozumiem kalifornským vínam, ale pravdepodobne nerozumiem Kalifornčanom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
Kontroverzná americká foodblogerka a propagátorka prírodného vinárstva Alice Feiring napísala jednu z najvýznamnejších kníh o víne za posledné roky. Odkaz na článok: http://kino.server.sk/knizne-novinky/fenomen-nahe-vino/

-1 OR 2+876-876-1=0+0+0+1 --

 

Diskusné príspevky (34)

Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1 OR 3+876-876-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1 OR 3*2<(0+5+876-876) --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1 OR 3*2>(0+5+876-876) --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1 OR 2+817-817-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1 OR 3+817-817-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1 OR 3*2<(0+5+817-817)
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1 OR 3*2>(0+5+817-817)
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1' OR 2+645-645-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1' OR 3+645-645-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1' OR 3*2<(0+5+645-645) --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1' OR 3*2>(0+5+645-645) --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1' OR 2+380-380-1=0+0+0+1 or '2BB4zywE'='
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1' OR 3+380-380-1=0+0+0+1 or '2BB4zywE'='
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1' OR 3*2<(0+5+380-380) or '2BB4zywE'='
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1' OR 3*2>(0+5+380-380) or '2BB4zywE'='
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1" OR 2+568-568-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1" OR 3+568-568-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1" OR 3*2<(0+5+568-568) --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1" OR 3*2>(0+5+568-568) --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
if(now()=sysdate(),sleep(6),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(6),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(6),0))OR"*/
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
(select(0)from(select(sleep(9)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+"*/
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1; waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1)); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
1 waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
hi0gfpdn'; waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
T4hVffIm'); waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
plUfiyG7')); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1;select pg_sleep(3); --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1);select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
-1));select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
caPK3cXt';select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
i3RRoDy1');select pg_sleep(3); --
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
ZFHILXwe'));select pg_sleep(6); --
Tvoje meno:

Komentár:Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Spoločnosť REGALSISTEM s.r.o. je tou pravou voľ...
Sme IT spoločnosť zastrešujúca tím špičkových I...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


51 480.00 €
Na predaj byt, 1 izba, rozloha 40 m2
55 760.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 820 m2
6 630 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 663 000 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Projekt vzdelávania učiteľov má pomôcť zlepšiť úroveň vzdelania ľudí z marginalizovaných rómskych komunít a pomôcť im uplatniť sa na trhu práce.
pred 4 rokmi
Dôvodom odloženia predaja na apríl sú regulačné úrady v Ázii, ktoré tento predaj zatiaľ neschválili.
pred 7 rokmi
Dvojčatá Dean a Dan Catenovci z Kanady, ktorí sa venujú tvorbe módy predstavili svoju predstavu Mini Cooper S pre 19. ročník Live Ball.
pred 6 rokmi
Tak ako pri prezentácii o 9:00 aj o 10:00 sa prezentovalo minimum poslancov za Smer-SD.
pred 4 rokmi
S uzavretou karosériou oveľa dynamickejší
pred 15 rokmi
Tradícia populárnej hudby na pomedzí jazzu a klasiky má svoje korene hlboko v síce plytkej, zato však veľmi úrodnej pôde americkej popkultúry. Svojím spôsobom sa vždy jednalo o výkladnú skriňu toho najlepšieho čo bolo v tej ktorej dobe k dispozícii.
pred 4 rokmi
Teatrálna šou Voca People navštívi Bratislavu 5. novembra 2014 v Incheba Expo Aréne.
pred 9 rokmi
Jedným z prvých jarných kvietkov, ktoré sa objavujú len, čo zmizne sneh je Podbeľ liečivý.
pred 4 rokmi
Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu a ak v ňom ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo sa bude konať o dva týždne, v sobotu 29. marca .
pred 6 rokmi
Kabinet tak splnil jeden zo sľubov, ktorý odznel v rámci volebnej kampane prezidenta Françoisa Hollanda.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT