Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poznáte cukríkový test?

Zdroj: Ikar, redaktor: redakcia, pridané: 24.03.2015

Začalo sa to v šesťdesiatych rokoch škôlkarmi v MŠ. Deťom dali na výber medzi odmenou (napríklad jeden penový cukrík marshmallow), ktorú mohli mať okamžite, a väčšou odmenou (dva cukríky), na ktorú by museli čakať osamote až dvadsať minút.
Poznáte cukríkový test?
Zdroj obrázku: Ikar
 

Začalo sa to v šesťdesiatych rokoch škôlkarmi v jednej americkej Materskej škole. Deťom dali na výber medzi odmenou (napríklad jeden penový cukrík marshmallow), ktorú mohli mať okamžite, a väčšou odmenou (dva cukríky), na ktorú by museli čakať osamote až dvadsať minút.

Nechali deti, aby si zo sortimentu – cukríky marshmallows, sušienky cookies, praclíčky, mentolky a podobne –vybrali odmenu, akú by najviac chceli. Ako sa tento pokus skončil?

Dnes už kultový Cukríkový test (The Marshmallow Test) renomovaného psychológa Waltera Mischela ukázal, že schopnosť oddialiť uspokojenie je pre úspešný a naplnený život rozhodujúca. Sebakontrola umožňuje lepšie sociálne fungovanie a lepší pocit vlastnej hodnoty, ale pomáha nám aj zvládať stres, efektívnejšie plniť ciele a vyrovnávať sa s bolestnými emóciami.
Je pevná vôľa daná vopred, alebo sa dá naučiť?

Niektoré deti odolali, ale väčšina sa vrhla na ten jeden cukrík. Vnútorný zápas, ktorý na deťoch pozorovali, keď sa snažili ubrániť zazvoneniu, by vám vohnal slzy do očí, možno by ste začali tlieskať ich vynaliezavosti a dostali novú nádej vďaka potenciálu, s akým dokonca aj malé deti dokážu odolávať pokušeniu a odhodlane počkajú na odloženú odmenu.

the marshmallow test
The Marshmallow test
zdroj: Ikar


Doktor Mischel v tejto objavnej knihe čerpá z desaťročia trvajúceho výskumu a príkladov zo života. Skúma podstatu pevnej vôle, odhaľuje kognitívne schopnosti a mentálne mechanizmy, ktoré ju umožňujú, a ukazuje, ako sa dajú využiť pri prekonávaní problémov každodenného života – od udržiavania hmotnosti až po odvykanie od fajčenia, zvládnutie bolestného ľúbostného sklamania, prijímanie zásadných rozhodnutí či plánovanie dôchodkového zabezpečenia. Kniha Cukríkový test zmení spôsob vášho zmýšľania o tom, kto ste a čím sa môžete stať.

Každý totiž túži vedieť, ako vôľa funguje, a každý by bol rád, keby jej mal viac a s menšou námahou – pre seba, svoje deti a príbuzných, čo si spokojne pofajčievajú. Schopnosť odložiť uspokojenie a odolať pokušeniu bola dôležitou výzvou už od úsvitu civilizácie.

Výskum s cukríkmi marshmallows ovplyvnil aj učebné osnovy viacerých škôl, ktoré vzdelávali širokú škálu detí – od detí žijúcich v biede až po tie, čo študujú na elitných súkromných akadémiách. Medzinárodné investičné spoločnosti ho využívali na podporu plánov dôchodkového zabezpečenia. Zároveň sa obrázok cukríka marshmallov stal okamžite zrozumiteľným podnetom začatia diskusií o odložení uspokojenia pre takmer každé publikum.

Začítajte sa do knihy Cukríkový test.

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Úspešná minuloročná 2CD reedícia debutového dvojalbumu skupiny Stromboli z roku 1987 vyvolala aj jeho aktuálnu vinylovú podobu.
pred 8 rokmi
Vokálna formácia Il Divo vznikla po dvojročnom hľadaní známym producentom Simonom Cowellom.
pred 5 rokmi
Strana maďarskej komunity má pripravený plán autonómie a predstavila ho už aj maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi počas jeho májovej návštevy na Slovensku.
pred 7 rokmi
Stretnutia s odborníkmi v rámci kampane Máte vlastné telo vo svojich rukách budú bezplatné a budú sa konať vo vopred dohodnutých termínoch.
pred 11 rokmi
Keďže v súčasnosti na jednej strane ľudia disponujú s pomerne veľkým množstvom voľného času a na druhej strane ich automatizácia...
pred 6 rokmi
Partička nitrianskych borcov sa rozhodla rekapitulovať. Zdravým úsudkom sa napokon dopracovali k tomu, že vzhľadom na fakt, že vo svojej diskografii už nejakú tú výberovku majú, táto by mala byť niečím výnimočná, v niečom iná.
pred 7 rokmi
Lietadlo, ktoré v Bielorusku zhodilo asi 1000 medvedíkov vyzývajúcich na rešpektovanie ľudských práv, do krajiny vyslala švédska reklamná firma.
pred 8 rokmi
Škótska hudobníčka Annie Lennox si prevezme počas slávnostného večera Inspiration Awards for Women, ktorý sa bude konať v londýnskej Cadogan Hall, cenu za celoživotné dielo.
pred 5 rokmi
Ako hovoria na margo svojho aktuálneho 15. výročia, veľmi dobre si uvedomujú, že udržať stabilnú dlhoročnú kapelu nie je samozrejmosť.
pred 10 rokmi
Anafylaxia je život ohrozujúca, rýchla a ťažká alergická odpoveď organizmu, ktorá nastane, ak je osoba vystavená alergénu alebo...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT