Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poznáte cukríkový test?

Zdroj: Ikar, redaktor: redakcia, pridané: 24.03.2015

Začalo sa to v šesťdesiatych rokoch škôlkarmi v MŠ. Deťom dali na výber medzi odmenou (napríklad jeden penový cukrík marshmallow), ktorú mohli mať okamžite, a väčšou odmenou (dva cukríky), na ktorú by museli čakať osamote až dvadsať minút.
Poznáte cukríkový test?
Zdroj obrázku: Ikar
 

Začalo sa to v šesťdesiatych rokoch škôlkarmi v jednej americkej Materskej škole. Deťom dali na výber medzi odmenou (napríklad jeden penový cukrík marshmallow), ktorú mohli mať okamžite, a väčšou odmenou (dva cukríky), na ktorú by museli čakať osamote až dvadsať minút.

Nechali deti, aby si zo sortimentu – cukríky marshmallows, sušienky cookies, praclíčky, mentolky a podobne –vybrali odmenu, akú by najviac chceli. Ako sa tento pokus skončil?

Dnes už kultový Cukríkový test (The Marshmallow Test) renomovaného psychológa Waltera Mischela ukázal, že schopnosť oddialiť uspokojenie je pre úspešný a naplnený život rozhodujúca. Sebakontrola umožňuje lepšie sociálne fungovanie a lepší pocit vlastnej hodnoty, ale pomáha nám aj zvládať stres, efektívnejšie plniť ciele a vyrovnávať sa s bolestnými emóciami.
Je pevná vôľa daná vopred, alebo sa dá naučiť?

Niektoré deti odolali, ale väčšina sa vrhla na ten jeden cukrík. Vnútorný zápas, ktorý na deťoch pozorovali, keď sa snažili ubrániť zazvoneniu, by vám vohnal slzy do očí, možno by ste začali tlieskať ich vynaliezavosti a dostali novú nádej vďaka potenciálu, s akým dokonca aj malé deti dokážu odolávať pokušeniu a odhodlane počkajú na odloženú odmenu.

the marshmallow test
The Marshmallow test
zdroj: Ikar


Doktor Mischel v tejto objavnej knihe čerpá z desaťročia trvajúceho výskumu a príkladov zo života. Skúma podstatu pevnej vôle, odhaľuje kognitívne schopnosti a mentálne mechanizmy, ktoré ju umožňujú, a ukazuje, ako sa dajú využiť pri prekonávaní problémov každodenného života – od udržiavania hmotnosti až po odvykanie od fajčenia, zvládnutie bolestného ľúbostného sklamania, prijímanie zásadných rozhodnutí či plánovanie dôchodkového zabezpečenia. Kniha Cukríkový test zmení spôsob vášho zmýšľania o tom, kto ste a čím sa môžete stať.

Každý totiž túži vedieť, ako vôľa funguje, a každý by bol rád, keby jej mal viac a s menšou námahou – pre seba, svoje deti a príbuzných, čo si spokojne pofajčievajú. Schopnosť odložiť uspokojenie a odolať pokušeniu bola dôležitou výzvou už od úsvitu civilizácie.

Výskum s cukríkmi marshmallows ovplyvnil aj učebné osnovy viacerých škôl, ktoré vzdelávali širokú škálu detí – od detí žijúcich v biede až po tie, čo študujú na elitných súkromných akadémiách. Medzinárodné investičné spoločnosti ho využívali na podporu plánov dôchodkového zabezpečenia. Zároveň sa obrázok cukríka marshmallov stal okamžite zrozumiteľným podnetom začatia diskusií o odložení uspokojenia pre takmer každé publikum.

Začítajte sa do knihy Cukríkový test.

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Fanúšikovia kanadskej umelkyne môžu vstupenky vrátiť tam, kde si ich zakúpili.
pred 7 rokmi
Britský rapper Professor Green práve vydal album At Your Inconvenience.
pred 7 rokmi
Odvolanie sudcu, ktorý v deň jeho útokov vyzval, aby mu bol udelený trest smrti, považuje za hanbu.
pred 7 rokmi
Podeľte sa o svoje zážitky zachytené v dokonalom detaile s novými modelmi NX1000, NX20 a NX210 – prvým radom kompaktných fotoaparátov s Wi-Fi pripojením.
pred 7 rokmi
Dostala i vás jarná únava? Popasujte sa s ňou, aby vám neukradla všetky sily!
pred 5 rokmi
Hovoríme o baktériach, ktoré sa v črevách nachádzajú. Je ich skutočne veľa – 1,5 kilogramu alebo ak to chcete na počet, tak sto triliónov. Je to 10x viac ako všetkých ostatných buniek v našom tele.
pred 5 rokmi
Speváčke Kristíne sa podaril majstrovský kúsok! Jeden z najvýznamnejších slovenských umelcov „hosťuje“ v jej piesni. Skladbu „Ovoňaj ma ako ružu“ nahrávala v bratislavskom štúdiu s maestrom Ladislavom Chudíkom!
pred 6 rokmi
Nové BMW Z4 prichádza na scénu 25 rokov po legendárnom BMW Z1.
pred 10 rokmi
Záznam koncertu na DVD, ktorý sa odohral v americkom Seattle v The Good Shepherd Center Chapel. Tento koncert prebehol v rámci série The Artists Den a bol natočený 4.11.2007.
pred 7 rokmi
Fotoaparát Nikon D800E s upraveným optickým filtrom je jedinečnou alternatívou pre všetkých, ktorým ide o dokonalosť v rozlíšení.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT