Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

7 dní hriechov - nový film Jiřího Chlumského

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 01.11.2012

Do dnešných dní sú však tajné chodby Snežníku rovnako neznáme, ako osudy ľudí, ktorí navždy spojili svoj životný údel s príbehom hory, ktorá bola odnepamäti symbolom tunajšieho kraja.
7 dní hriechov - nový film Jiřího Chlumského
Zdroj obrázku: Internet
 

Sutiny prastarých, nekonečných kamenných morí Kralického Snežníku dodnes ukrývajú tajomstvá. Mramorové labyrinty jaskynných chodieb tvorili podľa povestí v minulosti pašerácky koridor naprieč horou, do Nemecka.

Do dnešných dní sú však tajné chodby Snežníku rovnako neznáme, ako osudy ľudí, ktorí navždy spojili svoj životný údel s príbehom hory, ktorá bola odnepamäti symbolom tunajšieho kraja. Zabudnutého kraja severných Sudet.

Tajomný názov Sudety je dodnes podvedome zakotvený v mysli mnohých občanov. Ešte stále žijú tí, ktorí pamätajú osudový míľnik českého národa, rok 1938, odchod mnohých českých obyvateľov zo Sudet, vojnu a významné zmeny po nej: odsun nemeckých obyvateľov, znárodnenie, komunistický prevrat ...

Vzťahy Čechov a Nemcov sa utvárali po stáročia. Úvahy o zmysle poznania vo svetle či tieni národnej identity a jeho dôležitých historických medzníkov, ktoré mohli prebehnúť aj inak, sú však už len hypotetické. Je však možné o nich diskutovať, písať a nakrúcať filmy ...

Príbeh filmu rozpráva o vzťahoch medzi Čechmi a Nemcami na sklonku 2. svetovej vojny a obdobie tesne po jej skončení. Miesto, kde sa dej odohráva, je zasadené na hranice dvoch historicky odlišných etník, ktoré zdieľalo na českej strane hranice po stáročia rovnaké územie. Zo susedov, ktorí pred vojnou pokojne žili vedľa seba, sa dejinným zvratom stali nepriatelia.

Český lesník Ján Olšan v našom príbehu zúfalo hľadá svoju nemeckú ženu Agnes, ktorá záhadne zmizla v prvých povojnových dňoch. Olšan netuší, že príčinou jej zmiznutia je skutočnosť, že sa Agnes stala v posledných dňoch vojny nepohodlnou svedkyňou, ktorá by mohla ohroziť mocenské postavenie istej skupiny ľudí z ich dediny.
Trailer k filmu 7 dní hriechov

Dráma začína pod Králickým Snežníkom pár dní pred koncom vojny, v prostredí, kde ešte vládne mašinéria Hitlerovho Nemecka. Situácia sa však onedlho obráti. Po vojne dochádza práve v pohraničí k veľkej výmene obyvateľov. Tradičné nemecké etnikum je odsunuté na Západ a ich miesto zaujímajú českí osadníci. Rušia sa staré väzby, nové sa vytvárajú.

A práve tieto historické križovatky, nielen v Sudetoch po roku 1945, ale aj inde vo svete, dávajú priestor hlavným protagonistom prelomových dejinných zmien, ktorí sú v zásade dvojakého typu. Tí prvý patria do skupín, ktoré z objektívnych dôvodov musia znášať útrapy zmien: sú väznení, politicky prenasledovaní, aj zabíjaní. Radia sa do zóny príslušníkov porazeného národa. Deportácia a vyháňanie z domovov je dodnes bežnou kulisou, sprevádzajúca etnickými čistkami kdekoľvek vo svete.

Na druhej strane tejto vlny sú Tí, ktorí, príslušný k víťaznej strane, chápu pozitívne vzniknuté zmeny. Sú medzi nimi ľudia najrôznejších profesií a charakterov, vrátane tých, ktorí kráčajú naprieč dejinami ako nepolapiteľní protagonisti moci, a je im v podstate jedno, či teraz práve vládnu červení alebo hnedí. V našom rozprávaní sa jedná o Přikryla a jeho mužov. Moc a peniaze sú pre nich určujúce.

Film 7 dní hriechov sleduje dramatický osud Jána Olšana a jeho ženy nemeckého pôvodu Agnes, na pozadí rozbúreného oceánu povojnových emócií. Príbeh nerozdeľuje aktérov na Čechy a Nemcov, rozpráva iba o osudoch ľudí, o ich postojoch v krízových situáciách, ktoré mohli byť vyriešené mnohými spôsobmi.

A práve obrovský potenciál povojnových príležitostí, na získanie majetku a moci, ako zniesť zo sveta kolaborantské zážitky a skúsenosti, sa stal prastarým fundamentom a hnacím motorom dejov, ktoré sa odohrali nielen tu po roku 1945, ale tiež pred pár rokmi v štátoch bývalej Juhoslávie či Sovietskeho Zväzu.

Film 7 dní hriechov odkrýva temnú dejinnú a tiež, najmä mladej verejnosti, takmer neznámu históriu našej republiky. V zásade odmieta princíp kolektívnej viny, prekonáva dogmy o "Českej holubičej povahe", súčasne ukazuje hrôzy nacizmu v najsurovejšej podobe. To všetko zarámované typickou krajinou Sudet a divokým, dodnes stále ešte takmer opusteným krajom Jeseníkov a Králického Sněžníku.

V hlavných úlohách...

Jan Olšan (Ondřej Vetchý)

Hlavný hrdina nášho príbehu je sympatický muž stredného veku. Skromný, premýšľavý introvert, ktorý má rád svoju prácu, prírodu i ľudí okolo seba. Je mužom kompromisu, ktorý nechce ublížiť a možno práve preto ubližuje. Jan Olšan, český hájnik, žije v spoločnom manželstve s Agnes, ženou nemeckého pôvodu. Manželstvo s Agnes je vnútorne pre Olšana do istej miery len citovú náhradou za prehratý vzťah s Máriou, osudovou láskou, ktorá dala prednosť existenčnej istote v podobe majetku zámožného podnikateľa Brachtla.

Olšan to nedáva najavo, ale jeho žena to vie ... Vie to aj jeho protivník Karol Brachtl, ktorý na Olšana žiarli a po vojne využíva svoju prevahu k pomste. Za nacistickej okupácie môže Olšan, vďaka manželstvu s Nemkou (Agnes), ďalej vykonávať profesiu poľovníka. Prácu v lese, ktorú má rád. Hoci je to dobrý človek, ktorý nikomu nikdy neublížil, má rád ľudí, svoj les a zvieratá, českí susedia ho počas nemeckej okupácie považujú za kolaboranta. A po vojne sa dostáva do postavenia osoby, ktorú si jeho okolie okázalo neváži. 40-ročný Olšan je človekom, ktorý spočiatku nevie, ako sa má v nových situáciách zachovať. Jeho vzťah k Agnes začne po vojne ešte viac chladnúť. Hanbí sa za to, že sa počas vojny schovával za sukne svojej nemeckej ženy.

Český lesník je vzdialeným príbuzným predsedu ONV Přikryla. Kamaráta, s ktorým vyrastal, ktorého má rád a ktorému dôveruje. Olšan obdivuje bývalého partizána za jeho odvahu postaviť sa otvorene na odpor nacistom. Snaží sa, aby si ho Přikryl zastal, keď sa stane štvancom. V priebehu nášho príbehu sa postava Olšana vyhrotí. Nová situácia ho prinúti premeniť sa v rozhodného muža schopného činu. Tiež vlastné svedomie ho nabáda premýšľať nad vzťahom k Agnes, ktorá vždy, poctivo a bez výhrad stála na jeho strane. V situácii, keď Agnes ako nepohodlnú svedkyňu vojnového zločinu odstránia noví vládcovia kraja, si Olšan uvedomí, ako veľmi ju potrebuje. Hoci sa bojí, robí všetko preto, aby Agnes zachránil. Aby si mohol vážiť sám seba. Aby Agnes vynahradil roky strasti. Ide cestou, na ktorej riskuje. Ide cestou, na ktorej sa potkýna , ale nakoniec vďaka svojmu odhodlaniu víťazí.

Agnes (Vica Kerekes)

Manželka Jana Olšana. Nemka s typicky germánskymi rysmi, ktorej brat Jurgen počas vojny bojuje na fronte v radoch nemeckého Wehrmachtu. Agnes je málovravná Horalka, ošľahaná vetrom, so špinavými blond vlasmi a pehami. Žena, ktorá nie je na prvý pohľad krásna. Jej tvár však prezrádza pôvab a vnútornú silu. Agnes je ženou, ktorá je vychovaná k oddanosti svojmu mužovi. Je ženou, ktorá dokáže tvrdo a usilovne pracovať. Je schopná znášať útrapy, a aj keď sa ocitne v zbernom tábore v háklivom postavení, pomáha všade, kde môže. Spočiatku silná a nezlomná Agnes, sa postupne otrasnými udalosťami mení na trosku.

4 otázky pre Jiřího Chlumského

Čím vás najviac oslovil scenár filmu?
Scenár filmu ma oslovil predovšetkým prvotriednou drámou dvoch ľudí, ktorí sa ocitnú na prahu osobnej krízy, v krízovej dobe. Obsadenie hercov, to je vždy veľká otázka. Je potrebné zostaviť malý jazzband, ktorý bude medzi sebou fungovať. Preto som vyberal dlho a zodpovedne. Obsadením Vicy Kerekes sa ale všetko rozbehlo a následne na to som už v podstate vedel ako ďalej.

Bolo Vám po prečítaní scenára hneď jasné, koho z hercov obsadíte? Ktoré obsadenie vám dalo najviac zabrať?
Najviac dalo zabrať obsadenie majora Uvarova. Mal to byť čistokrvný Rus. Producent filmu Josef Urban prišiel s myšlienkou Fjodora Bondarčuka. To bol veľmi dobrý nápad. A s vypätím všetkých producentských síl sa podarilo túto hviezdu skutočne obsadiť. Som za to veľmi rád. Bola to skvelá spolupráca aj skvelé stretnutie s ruskou hviezdou prvej triedy.

Ako dlho prebiehali prípravné práce a ako dlho sa natáčalo?
Natáčalo sa vlastne na tri etapy v priebehu dvoch rokov. Po druhej časti nakrúcania vznikla prestávka dlhšia ako rok. Dokonca došlo k preobsadeniu niektorých hercov z časových dôvodov. Ale hlavne išlo o vyfinancovanie projektu. To sa nakoniec producentom podarilo. V tretej etape, ktorá trvala 36 dní sa film dotočil. Literárna príprava však trvala oveľa dlhšie. Zhruba 3 roky.

Na čo ste sa najviac tešil a z čoho ste mali najväčšie obavy?
Tešil som sa na atmosféru prostredia v ktorom sa nakrúcalo. Bolo to vo všeobecnosti reálne prostredie, kde sa pôvodný dej odohrával. Tie miesta sú dodnes záhadné a zvláštne. Majú svoju neopakovateľnú atmosféru. Jeseníky a okolie, bývalé Sudety, dodnes majú svoje tajomstvá. Netešil som sa na nakrúcanie v starých štôlňach. Tie na mňa pôsobia silne depresívne a klaustrofobicky. Bohužiaľ tak to aj bolo.

Réžia: Jiří Chlumský
Hrajú: Ondřej Vetchý, Vica Kerekes, Jarek Hylebrant, Attila Mokoš, Jiří Schmitzer, Igor Bareš, Fedor Bondarchuk, Anna Šišková, Norbert Lichý


Premiéra: 1. november 2012
Distribuuje: ITA Film (spracované z materiálov distribučnej spoločnosti)

7 dni hriechov plagat k filmu
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 16 rokmi
Je veľmi zaujímavé sledovať rozporuplnosť názorov na túto speváčku a na jej posledné počiny. Jedni ju vynášajú do oblakov a nedajú na jej muzikálovo-operné árie dopustiť,...
pred 6 rokmi
Last minute. Nikdy neviete, kde nakoniec skončíte. Môžete mať v hlave XY destinácií, kde by ste chceli stráviť letnú dovolenku, no nakoniec pocestujete úplne inam...
pred 9 rokmi
Dmitrij Ickov si najal 100 vedcov, ktorých úlohou je uskutočniť jeho víziu o ľudskej mysli vloženej do robota a neskôr do holografického tela.
pred 9 rokmi
Martin Solveig bude ďalším spestrením tanečného stanu Top Trance na hudobnom festivale Topfest 29. a 30.júna.
pred 8 rokmi
Nohavicovi sa podarilo vyskladať veľmi príjemný album, ktorý pripomína jeho najlepšie časy a je dôkazom toho, že sa mu dá uveriť väčšina z toho, čo poslucháčovi ponúka.
pred 3 rokmi
Dočkali sme sa a je fantastický!
pred 8 rokmi
Po úspechu skladby Hranice v rádiách sa Michaella a Petr Bende postavili pred kamery, aby posolstvo piesne zdôraznili aj vlastným hereckým talentom.
pred 9 rokmi
Že SUV z Allgäu dokáže oveľa viac, jej viac než samozrejmé.
pred 5 rokmi
Veľká aprílová benefícia Hudba bez bariér sa blíži.
pred 7 rokmi
V letných mesiacoch z viacerých dôvodov hrozí vyššie riziko akútnych hnačkových ochorení.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT