Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dom

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 29.09.2011

Príbeh dokonalého muža snívajúceho o dokonalej rodine.
Dom
Zdroj obrázku: Internet
 

Dom je intímna dráma vzťahu otca a dcéry, v ktorej sa stretávajú sny rôznych generácií. Imrich buduje svoj vlastný životný sen – stavia dom pre svoju mladšiu dcéru Evu a očakáva, že tým navždy upevní ich rodinné puto. Na rodinnom dvore stoja rozostavané domy dva - ten prvý mal patriť Evinej sestre Jane, ktorá sa však otcovi vzoprela a Imrich ju za to z ich rodinného života vytesnil. Eva, pekné dievča na prahu dospelosti, sníva len o tom, že po maturite konečne opustí „väzenie dokonalého domova“ a slovenské malomesto a vydá sa spoznávať svet. Ťažko nesie otcove starosvetské názory a jeho prístup k matke a sestre, chodí poza školu, tajne sa stretáva so sestrou a jej rodinou, brigáduje a robí všetko preto, aby mohla čo najskôr „vypadnúť“. Nečakane jej cestu skríži nový muž, starší a ženatý Jakuba, do jej života pribudne ďalšie tajomstvo. Čoskoro však všetky tajomstvá vyplávajú na povrch a otec s dcérou sa musia rozhodnúť, akým smerom sa budú ďalej uberať ich životy.
Trailer k slovenskej novinke Dom.
 

Zuzana Liová, režisérka, autorka námetu a scenáru o svojom filme Dom:

"Chcela som nakrútiť film o rodinných vzťahoch a zároveň zachytiť atmosféru premenlivej doby, v ktorej sa nachádza postkomunistická spoločnosť." Dom - v prípade nášho filmu tri domy - je v prvom rade metaforou vzájomných vzťahov v rodine. Dom, ktorý sa stavia, je nádejou na nový život, ktorý sa v ňom môže zrodiť. Skrýva niečo intímne, čo si členovia rodín navzájom odovzdávajú. Dom symbolizuje aj domov – pocit spolupatričnosti, rodiny, miesta, kam človek primárne patrí. Nedokončený dom je symbolom cesty, rastu, dospievania, budovania vzťahov – dokončený znamená pripravený priestor. Neustále búranie už postaveného a vylepšovanie pôvodných plánov odráža napätia, hádky a následné zblíženia. Ich permanentná nedokončenosť symbolizuje aj neustály proces zmien, ktorými prechádzajú nielen vzťahy, ale v širšom kontexte aj súčasná spoločnosť v strednej Európe, a v tomto zmysle cítim univerzálnosť jeho témy.

V centre príbehu stojí generačný konflikt otca a dcéry. Nestaviam ich proti sebe len v prirodzenom vymedzovaní sa dieťaťa voči svojim rodičom. Ich konflikt chápem ako stret hodnôt doby bez slobody, ktorá formovala v ľuďoch iné myslenie, a súčasnosti s množstvom možností a zrelativizovania všetkého okolo. Dom, ktorý sa rozhodol otec postaviť pre dcéru symbolizuje navonok jeho „staré“ myslenie, vo vnútri je to jediný a prirodzený prejav lásky, ktorého je schopný. Dcérino odmietanie tohto daru súvisí nielen s rebelantstvom voči otcovi, ale aj úplne inou predstavou mladej generácie o budúcnosti. Otec si myslí, že postavením domov pre svoje deti im dá to najlepšie, čo vie. Jeho presvedčenie však postupne rozkladá rodinné vzťahy a namiesto šťastného domova vytvára dusno, z ktorého chcú jeho dcéry ujsť. Staršia Jana to urobila dávno, keď sa vydala za muža, ktorého jej otec neschválil. Preto spolu 7 rokov nekomunikujú. Mladšia Eva medzitým dospela. Otec zo strachu z toho, aby neurobil tú istú chybu ako pri Jane, je na Evu ešte prísnejší.
Dom
Záber z filmu Dom.

Jeho svet je okrem potreby istoty postavený aj v zakorenenosti na jednom mieste, na pripútanosti k svojmu pozemku, pôde. Stavanie domov je preňho prirodzená vec, robil to celý život. Realizoval sa v niečom hmatateľnom, lebo za bývalého režimu nemal veľa iných možností a keď prišla zmena, už sa jej nevedel prispôsobiť. Z jeho pohľadu dáva postavením domu dcéram zázemie, bezpečie. Je presvedčený, že práve to v živote potrebujú. Otázne je, kde je tu hranica medzi jeho egom a láskou. Maturantka Eva túži vypadnúť zo stereotypu, možno ešte nevie, čo naozaj chce, ale potrebuje dostať možnosť, aby na to prišla. Túži žiť ako chce, ísť tam, kam ju to ťahá. A dom na dvore to zatiaľ nie je. Najľahšiu možnosť ako sa dostať z domu vidí v odchode do Londýna, kde chce robiť au-pair. Splní si tak sen, že bude slobodná a samostatná. Jej zamilovanie sa do Jakuba nie je len rebelanstvo, ale hlavne splnenie si túžby po láske či obyčajnom objatí. Medzi nimi stojí matka, ktorá sa snaží spojiť svoju rodinu, zmieriť staršiu dcéru s otcom a nejako ututlať konflikty Imricha (otca) a Evy. Možno keby bola silnejšia a schopná zmeniť aspoň trochu podmienky, v ktorých žijú, bol by status quo jej rodiny iný.

Pri písaní príbehu som vychádzala hlavne z pozorovania reality. Mám pocit, že vzťahy či spôsob komunikácie, v ktorej prevláda vzájomná uzavretosť medzi členmi rodiny, neschopnosť alebo ostych ukázať emócie – hlavne tie pozitívne – sú typické pre mnoho rodín. Do filmu sa dostalo mnoho pocitov, útržkov z rozhovorov či odpozorovaných detailov. Ide o zdanlivo obyčajné motívy ako kúpa topánok, čakanie u lekára, večera v kuchyni, cesta autom, chodenie do kostola, jazda v autobuse, neustála práca na dome... – všetok stereotyp, ktorý na jednej strane poskytuje zázemie a istotu, no na druhej strane ubíja. Mojím zámerom je, aby tento pocit pôsobil aj na divákov. Preto používam pomalšie tempo rozprávania a opakovanie vizuálnych motívov. Film rozprávam minimalisticky, čisto, bez zbytočných vizuálnych ornamentov a štylizácie v snímaní a svietení. Kamera hlavne pozoruje realitu a pohyb pred sebou, tak ako sa navzájom neustále pozorujú postavy príbehu. Nevnucuje svoj názor. Naopak – ukazuje. Zvolený „pozorovací štýl“ necháva postavy žiť pred kamerou. Možno trochu s ostychom, s rešpektom k intimite postáv skladám pocity z vypozorovaného. Vrstvím zdanlivo všedné udalosti, pod ktorými sa postupne rozvíjajú vzťahy. Použitím ručnej kamery s minimálnym svietením sa snažím o realizmus, no jemnou štylizáciou v snímaní sa odkláňam od dokumentárneho štýlu. Pocit autenticity zvýrazňujem aj výtvarnou zložkou filmu a spôsobom vedenia hercov. Lokácie som vyberala tak, aby čo najviac vyjadrovali pocit zo scenára. Zároveň však pomohli vizuálne dotvoriť príbeh. Model dedina a menšie mesto, kam dochádzajú ľudia z okolitých dedín za prácou sa nachádza v mnohých kútoch Slovenska. Takýto filmový priestor som vytvorila spojením Čadce a dediny Malá Lehota pri Novej Bani.
Dom film Zuzany Liovej
Záber z filmu Dom.
zdroj: Internet

Hrajú: Miroslav Krobot (Imrich, v slovenskom znení Ľubomír Paulovič), Judit Bárdos (Eva), Taťjana Medvecká, (Viera, v slovenskom znení Táňa Radeva), Marián Mitaš (Jakub), Marek Geišberg (Milan), Lucia Jašková (Jana), Ester Kadlecová Geislerová (Hana, v slovenskom znení Ela Lehotská), Ivan Romančík (Karol), Jana Oľhová (Milanova matka), Attila Mokos (kňaz)

Premiéra: 29. september 2011
Distribuuje: Continental Film (spracované z materiálov distribučnej spoločnosti)

Dom, Plagát
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Česká televízia Nova bude spoločne so slovenskou televíziou Markíza na jar vysielať spevácku šou The Voice, ktorú budú uvádzať ako Hlas Česko Slovenska.
pred 7 rokmi
V roku 1998 s severozápadne od centra, na brehu rieky Tejo konala výstava Expo. Areál o rozlohe 200 hektárov je dnes miestom, ktoré nemožno pri návšteve Lisabonu vynechať.
pred 9 rokmi
Nezáleží na tom, aký druh kávy človek pije. Zdravé antioxidanty sú v každej.
pred 8 rokmi
Záznam koncertu Emeli Sandé z londýnskej The Royal Albert Hall je jedným z najlepších záznamov živého koncertu vôbec.
pred 9 rokmi
Za softvérovú spoločnosť Wildfire, ktorá sa zaoberá marketingom na sociálnych sieťach, zaplatí Google údajne zhruba 250 mld. USD.
pred 17 rokmi
Formácia Outlandish je zložená z troch hudobníkov, pričom každý pochádza z iného miesta sveta.
pred 9 rokmi
Zapojili ste sa toto leto aj vy do Wécko hliadky? Predstavujeme vám hitparádu TOP 50 slovenských wéciek!
pred 11 rokmi
Možno ste sa už s preležaninami stretli.
pred 8 rokmi
Občiansky prezidentský kandidát Andrej Kiska dnes začal zbierať podpisy pod svoju kandidatúru.
pred 8 rokmi
Speváčka je podľa Johna skvelou krstnou mamou jeho prvého syna Zacharyho.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT