Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 11. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

eŠteBák - slovenská trpká komédia

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 19.04.2012

Film, z časov, kedy sa za vtipy o komunistoch išlo do basy, bývanie v panelákoch, farebný televízor a telefón boli výsadou vyvolených a udávanie bolo národným športom.
eŠteBák - slovenská trpká komédia
Zdroj obrázku: Internet
 

eŠteBák je trpká komédia, ktorá sa odohráva v časoch najťažšej normalizácie v období po okupácii ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy. V časoch, kedy sa za vtipy o komunistoch išlo do basy, bývanie v panelákoch, farebný televízor a telefón boli výsadou vyvolených a udávanie bolo národným športom.

Adam je rádioamatér. Z nevinného koníčka sa stáva profesionálny nástroj režimu. Za získané výhody, však musí zaplatiť plnením rozkazov, ktoré ničia životy iných a stratou vlastnej slobody. A jediným spôsobom ako nestratiť zdravý rozum a sebaúctu je “prechcať” práskačov, udavačov a fízlov…

Film eŠteBák je založený na skutočnom príbehu občana z Československa, podľa archívu z Ústavu pamäti národa v Bratislave. Adam bol rádioamatérom, ktorý sa dostal do centra záujmu útvaru pre Štátnu bezpečnosť (ŠtB). Je to trpká komédia o človeku, ktorého hrdinstvo spočíva v tom, že sa napriek okolnostiam usiluje bojovať proti totalitnému režimu. Mladý rádioamatér Adam po absolvovaní základnej vojenskej služby na českej komunistickej hranici so západným Nemeckom pracuje ako dispečer na športovom letisku, kde zažíva i vpád vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968. Aby zachránil svoju lásku Evu voči represiám ŠTB, podpíše “Zmluvu s diablom”.

Uvedomuje si, že teraz je tajným agentom a jeho úlohou je identifikovať a odpočúvať potenciálnych nepriateľov štátu a nájsť na nich usvedčujúce dôkazy o ich rozvratnej činnosti. Zistí však, že i on je cieľom odpočúvania a snaží sa nájsť odpoveď na otázku, prečo. Pátra vo svojej minulosti a uvedomí si, že počas vojenskej služby bol svedkom neprimeraného zlikvidovania narušiteľa štátu... Vo filme eŠTeBák sa mieša tragický pohľad s komickým, ale téma ostáva stále rovnaká.
Trailer - eŠteBák
 
Režisér Juraj Nvota o filme:
Hlavnou témou príbehu je strach. Ničoho sa netreba báť viac ako strachu. Naplno zaznie hneď v úvodnom akorde príbehu. Na hranici slúžia mladí vojaci. Strážia tábor mieru a musia zastreliť každého, kto by ho chcel tajne opustiť. Ich strážne veže, radary a hlavne pušiek sú otočené viac dovnútra, proti vlastným, ako na obranu vlasti. Skôr bránia, ako obraňujú. Akoby strážili obrovské väzenie veľkého socialistického tábora slobody. Vojaci majú strach. Musia plniť rozkazy. Strieľajú. Vražda sa nazýva hrdinstvom a odmena je „opušťák“.

Aj Adam má strach. Zúčastňuje sa celej akcie ako rádiolokátor, síce len cez odposluch, ale keby nebolo jeho, narušiteľa hranice by možno nikto nezachytil. Strach a všetko čo s nim súvisí, v rozličných polohách, dokonca aj žánroch, plynie počas celého príbehu. Náhľad tragický, strieda situácia s náhľadom komickým, ale téma je stále tá istá. Je cenné baviť sa na strachu, na vlastnej zbabelosti, na tých, ktorých sme sa báli. Najlepšie filmy sú disciplinované vždy o jednom. Rozmanitosť v jednote, alebo jednota v rozmanitosti. Biblický Adam zhrešil. Výdatne mu pritom pomáhala Eva. Aj v príbehu eŠteBáka je tomu tak. Jeho frajerka a neskôr manželka sa tiež volá Eva. Večný príbeh, večne aktuálny.

Je zrejmé, že Ľubomír Slivka svojho eŠteBáka modeloval na základe štúdia autentických archívnych materiálov. V každom detaile cítiť, že sa v zobrazovanom prostredí vyzná. Na rozdiel od Adama, mašinérii strachu, vidí pod povrch. Ťaživú tému našťastie vykúpi obrátenie. Ten čo prenasledoval, je prenasledovaný. Ten čo ohrozoval, je ohrozený. Naskytá sa otázka odpustenia. Často vravíme – to sa neodpúšťa, ale keď učeníci prosili Krista, aby ich naučil modliť, medzi iným vravel: „...a odpusť nám naše hriechy, ako aj my odpúšťame vinníkom svojim...“ To znamená, že koľko dokážeme odpustiť, toľko i nám môže byť odpustené.

Nič nie je jednoduché. Najmä ak má postava pravdivo prejsť obrovským vývojom, uvedomením, pokáním a činom. To Adama posilnilo a dodalo mu odvahu prekonať svoj smrteľný strach a zápasiť o životy druhých. Rytmus rozprávania príbehu je strhujúci. Skratky zrýchľujú, ale nesmieme sa stratiť, opustiť hlavnú tému. Myslím, že už príprava technického scenára oddelí ilustratívne od dejotvorného. Budem sa snažiť zachytiť všetky kontrastné a zrkadlové situácie, ktoré pomáhajú vytvoriť oblúk príbehu a pripraviť myseľ pre možnú katarziu.

Réžia: Juraj Nvota
Hrajú: Jiří Mádl, Michaela Majerníková, Ady Hajdu, Jan Budař, Ondřej Vetchý, Marko Igonda,Táňa Pauhofová, Arnošt Goldfam, Szidi Tobias, Martin Geišberg, Marek Geišberg, Maciej Stuhr, Dorota Nvotová

Premiéra: 19. apríl 2012
Distribuuje: Continental Film (spracované z materiálov distribučnej spoločnosti)

eŠteBák plagát do kínĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Rapper sa v skladbe Headlights ospravedlnil Debbie Mathers za nenávistné texty z minulosti na jej adresu.
pred 10 rokmi
Vo štvrtok 10. marca za prítomnosti vyše 70 partnerov slávnostne otvorili Technologické centrum spoločnosti Microsoft...
pred 8 rokmi
Školskí odborári, ktorí vyhlásili od 26. novembra štrajk za desaťpercentné zvýšenie platov, ešte stále čakajú na termín rokovaní o svojich požiadavkách.
pred 8 rokmi
Okrem negatívneho vplyvu na ľudí sa nenaplnia podľa podpredsedu KDH ani očakávania príjmov štátneho rozpočtu.
pred 9 rokmi
Vedci zistili, že spermie v ejakuláte, ktorý vystavili Wi-Fi signálu, boli po štyroch hodinách výrazne poškodené
pred 10 rokmi
Česká hip-hopová skupina Prago Union vydá 1. septembra svoju tretiu štúdiovku s názvom V Barvách.
pred 9 rokmi
Medzinárodné výskumné konzorcium sa v rámci projektu POLYCE, programu Európskej únie ESPON, venovalo takmer dva roky analýze piatich hlavných stredoeurópskych miest.
pred 6 rokmi
Referendum o ochrane rodiny, ktoré sa konalo v sobotu 7. februára, nebolo platné.
pred 7 rokmi
Edícia Opus 100, ktorá postupne predstavuje sto základných (dvoj)albumov a interpretov, prichádza s ďalšími titulmi...
pred 7 rokmi
Ľudia sklamaní láskou pociťujú bolesť v oblasti v hrudi, pričom pocit šťastia prechádza celým telom.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT