Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. septembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mŕtvola musí zomrieť prichádza do kín

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 16.09.2011

Večný rozpor medzi vznešeným a živočíšnym, medzi telesným a duchovným, medzi citom a sexualitou... medzi výškou poézie a nízkosťou biológie človeka.
Mŕtvola musí zomrieť prichádza do kín
Zdroj obrázku: Internet
 

Hlavné postavy spája nielen ich spoločné pracovisko - univerzita, ale aj príbuzenský vzťah. Krištof, dvadsať rokov ženatý, jeho žena Naďa a do tretice jej brat Alexander, dvakrát rozvedený, rektor univerzity. Bandy sa vie obracať za každého režimu a v každej situácii. Kiči odmieta švagrov karierizmus, má sklon k melanchólii a trpí narkolepsiou (spavá nemoc). Ako zázrakom však ožíva pri kontakte s nežným pohlavím. Má povesť muža s nadmerným sexusom. Je nepraktický, drží sa taoistickej zásady, že svet získame nekonaním (Lao-c´). Po celý život prekladá Danteho Božskú komédiu, opája sa jej mravnou vznešenosťou, ale v praxi znova a znova podlieha pudovej slabosti vo vzťahu k ženskému živlu.
Trailer k filmu Mŕtvola musí zomrieť
 
Tak, ako sa v kentaurovi sporí ľudská hlava s konským telom, v Krištofovi pulzuje napätie medzi výškou poézie a nízkosťou biológie človeka. A to je aj myšlienkový základ príbehu: večný rozpor medzi vznešeným a živočíšnym, medzi telesným a duchovným, medzi citom a sexualitou... Príbeh odštartuje ľúbostná scéna. Naďa prichytí manžela pri „konzultácii“ so študentkou Silviou, ktorá trpí nymfomániou. Krajne roztrpčená navštívi priateľku právničku a rozbehne rozvodové konanie. Na benzínovom čerpadle stretáva drzého chlapíka, ktorý ju smrteľne urazí. Vytryskne z nej zlosť na celé mužské plemeno a kopne ho z celej sily do zadku. Chlap ju prenasleduje až domov. V hororovej temnote chodby ho vydesená Naďa udrie zväzkom kľúčov tak nešťastne, že muž padne na zem a viacej sa nehýbe. Táto nečakaná udalosť odštartuje rad ďalších nepredvídaných situácií...

Rozhovor s režisérom Jozefom Paštékom

Pán režisér, filmoví a televízni diváci vás poznajú ako úspešného scenáristu. V prípade Vášho najnovšieho filmu ste si však sadli aj na režisérsku stoličku. Čo Vás k tomu primälo? Túžba vyskúšať si aj túto filmársku profesiu, či rada niekoho iného alebo jednoducho fakt, že u nás režiséri komédií chýbajú?
Z každého dôvodu trochu. Po maturite som chcel študovať réžiu, už som si aj podal prihlášku na FAMU, a vtedy mi brat zavolal, že v Bratislave otvárajú filmovú školu. Bola to scenáristika a dramaturgia – ale hlavne, že som sa stal filmárom. Pravda je aj to, že u nás sa žiadny režisér na komédiu nešpecializuje, ako Vorlíček v Čechách alebo Weber vo Francúzsku. V branži je známe, že vo vreckách Vášho saka možno nájsť veľa malých papierikov. Nie s číslami mobilov mileniek, ale s poznámkami, najčastejšie s odpočutými dialógmi, výrazmi, ktoré sa vám zdajú zaujímavé alebo vtipné. Určite ich nájdeme aj v Mŕtvole.. Spoznávajú sa Vaši priatelia v týchto dialógoch alebo situáciách? Čerpali ste aj z vlastnej životnej skúsenosti?
Lístky, lístky – nikto sa nedozvie, čo na nich mám. Áno, moji blízki aj priatelia sa spoznávajú v replikách fimu a hádajú, kto čo povedal. A vlastná skúsenosť? Som síce pedagóg, ale to neznamená, že mám pletky so študentkami ako hrdina filmu. Senzualisti učia, že v mozgu nemáme nič, čoho sme sa nedotkli zmyslami a racionalisti zasa, že skúsenosť je nanič, všetko tvorí sám rozum. Rozprávač spája aj fantáziu aj skutočnosť. Čím viac vymýšľa, tým pravdivejší musí byť v detailoch – a do komédie ich treba veľa...

Charaktery jednotlivých postáv ste písali na konkrétnych hercov alebo ste robili kasting až po dopísaní scenára? Resp. upravovali ste nejako výraznejšie scenár počas nakrúcania?
Scenárista pri písaní vždy vidí postavy, buď zo svojho okolia alebo hercov – a komédia sa píše priamo hercom na telo. Môj scenár bol určený komikom, ktorí ho napokon nehrali. Ale našiel som súbor skvelých hercov krvnej skupiny „inteligentný humor“. Text som upravoval do poslednej chvíle, niekedy aj v noci, posielal som im ho mailom a ráno ho ovládali. Najdôležitejšia je však ich jemná komediálna žilka a cit pre ironickú polohu filmu.

Spolupráca s hercami nie je vždy jednoduchá. Ako to bolo v prípade tohto filmu? Načastejšie sa v kuloároch hovorieva o manieroch pani Veroniky Žilkovej...
Veronika Žilková je ekrazitová herečka s vysokým IQ, a to kladie isté nároky na jej okolie. Oslovil ma jej smutno-klaunský talent, noblesa a sexapeal. V strižni som potom s radosťou sledoval jej premeny a vtip. Raz sa stalo, že zamdlela na placi. Keď ju v nemocnici vzkriesili, dali jej infúziu – vrátila sa a dokončila nakrúcanie. To svedčí o maximálnej profesionalite a veľkom srdci.
Mŕtvola musí zomrieť
Záber z filmu Mŕtvola musí zomrieť.
zdroj: Internet

A spolupráca s producentom? Vyšiel Vám vo všetkom v ústrety, alebo ste mali aj nejaké obmedzenia?
S Patrikom Paššom sme spolu veľa preskákali, aj festivaly, Benátky, Mníchov, aj cesty, hotely a tvrdú prácu na spoločných filmoch. Pri dokončovaní Tisícročnej včely sme boxovali priamo s ÚV KSS. Patrik prejavil veľkú odvahu riskovať a veľkorysosť, akú by som nenašiel u nikoho iného.

Chceli by ste byť Vy sám niektorou postavou zo scenára? Resp. s ktorou sa stotožňujete najviac?
Bol som každou svojou postavou, aj ženskou, ale najbližší mi je ten, kto rozdáva pokoj a harmóniu – Geišbergov Štámprl.

S Mŕtvolou ste strávili, predpokladám, najmenej päť rokov. Čo si teraz želáte, keď ju posielate do sveta? Aby pri nej diváci zabudli na všetky strasti a aby si po ceste z kina pripomínali miesta, ktoré ich pobavili. Aby ich môj film povzbudil a dodal životnú nádej. Aj z najhoršej katastrofy sa nájde východisko, len treba nabrať guráž.

Námet, scenár a réžia: Jozef Paštéka
Hrajú: Peter Marcin, Veronika Žilková, Miro Noga, Zuzana Mauréry, Jozef Paulovič, Dorota Nvotová

Premiéra: 15. september 2011
Distribuuje: Continental-Film (spracované z materiálov distribučnej spoločnosti)

Mŕtvola musí zomrieť plagát
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


To meet your dream - Splň si svoj sen !!! na zá...
Porovnanie poisťovní a uzatvorenie poistenia ce...Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...

Ponúkame prácu pre šikovných a spoľahlivých ľud...
Sme spoločnosť ktorá spolupracuje s mezdinarodn...

135 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 77 m2
675.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 1 m2
80 000.00 €
Na predaj byt, garsónka, rozloha 35 m2, balkón,...


Steve Jobs
23.00 €
820.00 €Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Nebol by som rád, ak by mal niekto pocit, že tento rok píšeme iba o Renaultoch,...
pred rokom a pol
Líder skupiny Kvety v podpaží sa kvôli klipu k skladbe Prázdne slová ponoril do mrazivého jazera.
pred 4 rokmi
No Name minulý týždeň nakrúcali videoklip k piesni Sľuby. Je to už v poradí štvrtý singel z ich aktuálneho úspešného albumu s názvom Nový album.
pred 6 rokmi
Vesmírne teleso bolo však príliš malé na to, aby v prípade zrážky so Zemou ohrozilo ľudí.
pred 6 rokmi
Hybrid ako pretekársky špeciál
pred 3 rokmi
Katy Perry, ktorá už o pár dní štartuje austrálsku časť svojho Prismatic world tour, v rámci ktorého vystúpi 27. februára 2015 aj v Bratislave, si minulý týždeň odskočila vyzabávať sa na Halloween party
pred 6 rokmi
Chevrolet Camaro Cabrio Synegry Series Concept je štúdia Muscle Car, ktorá sa predstavila pri príležitosti tohtoročnej SEMA v Las Vegas (01– 04.11.2011).
pred 4 rokmi
Nová Škoda Octavia bude onedlho prvý raz aj s pohonom na zemný plyn.
pred 7 rokmi
Super športové kupé šité na mieru je tu!
pred 4 rokmi
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny po prerokovaní materiálu o nezamestnanosti vystúpi v pléne so správou o stave rodovej rovnosti na Slovensku za uplynulý rok

 
 
 

MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
Vanda vydala svoj prvý španielsky album. Jej nový singel vás prekvapí
Slovenská speváčka vydala popový album v španielčine. Akokoľvek zvláštne to pôsobí, výsledok znie veľmi zaujímavo a sviežo.
Vanda vydala svoj prvý španielsky album. Jej nový singel vás prekvapí
September plný hudobných noviniek!
Fergie, Rag'n'Bone Man, Anastacia, Madonna, Suzi Quatro, Shania Twain
September plný hudobných noviniek!