Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pan: Cesta do Krajiny - Nekrajiny (O PRODUKCII)

Zdroj: Continental Film, redaktor: Sandy, pridané: 13.10.2015

Poviem vám príbeh o chlapcovi, ktorý nikdy nevyrástol. Nebude to však príbeh, ktorý ste už počuli... Niekedy, keď chceme naozaj porozumieť ako veci končia, musíme najprv vedieť, ako začali.
Pan: Cesta do Krajiny  - Nekrajiny (O PRODUKCII)
Zdroj obrázku: Continental Film
 

Hlavnou postavou príbehu je nevychovaný osirený chlapec, ktorý hľadá svoju mamu a objavuje svoje skutočné dedičstvo a osud – osud chlapca, ktorý dokáže lietať.
 
Všetko toto a ešte oveľa viac nájdeme vo výpravnom a zábavnom rodinnom dobrodružstve Joea Wrigtha Pan: Cesta do Krajiny-Nekrajiny. Hoci bola postava vytvorená pred viac ako storočím, Wright hovorí, „Toto je Peter Pan pre rok 2015, uzatvára príbeh, ktorý všetci poznáme a milujeme. Je to príbeh o jeho začiatkoch a o klasickej hrdinskej ceste zasadený vo veľkom a krásnom svete.

Hugh Jackman, ktorý stvárnil postavu zločineckého piráta Čierna brada vyhlasuje, „Joe Wright je skutočný vizionár. Hoci je dospelý, dokáže sa vcítiť do detskej mysle a poriadne to roztočiť. Diváci uvidia Krajinu-Nekrajinu ako ešte nikdy predtým. Nakrúcanie tohto filmu patrí medzi moje najzábavnejšie skúsenosti.

Chcel som spraviť napínavý a zábavný film a rovnako aj jeho nakrúcanie,“ priznáva Wright. „Rád robím filmy pre deti, pretože sa môžete oslobodiť od prílišnej vážnosti. Stvorili sme šialený svet, plný farieb a vzorov, úžasných obrázkov, ktoré budú dúfam pôsobiť ako keby vznikli z detskej predstavivosti.
 
Primárnou inšpiráciou pre film je klasický príbeh J. M. Barrieho. Wright hovorí, že sa snažil zachytiť autorov „zmysel pre podivnosť. Je to veľmi zvláštna kniha. Nepodceňuje detskú inteligenciu, nie sú v nej len ´dobrí ´ a ´zlí´, všetci majú svoje dobré aj zlé stránky. Dokonca aj Peter. Obdivoval som duplicitu všetkých postáv.

Známej hlavnej postavy sa zhostil nováčik Levi Miller, ktorý hovorí, „Scenár bol kúzelný, a hrať Petra v príbehu o tom, ako to celé začalo, bolo úžasné.

Autora scenára Jasona Fuchsa táto postava zaujala už v skorom veku a jeho nadšenie ho nikdy neopustilo. Keď som mal deväť rokov, bol som s mojím otcom na jazde Petra Pana, kde sme uviazli v lietajúcej pirátskej lodi nad miniatúrnym Londýnom,“ spomína. „Bolo to doslova najlepších 25 minút môjho života. Nad nami svietili LED-kové hviezdy a len kúsoček od nás poletovali Peter a Wendy.
 
Práve vtedy sa v jeho mysli vynorili otázky, na ktoré sa roky snažil nájsť odpoveď. „V tom čase som sa stále pýtal svojho otca, ´Ako sa Peter dostal do Krajiny-Nekrajiny?´ ´Ako je možné, že dokáže lietať?´ ´Ako sa po prvý krát stretli s Hookom a prečo sa tak veľmi nenávidia?´ V snahe nájsť otázky som čítal pôvodnú knihu, no našiel som iba náznaky. Vždy som si myslel, že by bolo skvelé urobiť film, ktorý nám povie celý príbeh a odpovie aspoň na niekoľko z mojich otázok.“

Greg Berlanti sa rozhodol byť producentom filmu hneď, ako sa stretol s Fuchsom a vypočul si, ako by podľa neho mali vyzerať hlavné postavy. „Jason túžil svetu znovu predstaviť Petra Pana a jeho mytológiu. Každá generácia si zaslúži svoj vlastný príbeh Petra Pana. Pre mňa bolo vzrušujúce prehodnotiť, čo vieme a čo si myslíme o Petrovi, Hookovi a Tiger Lily, a trochu tieto všeobecné predstavy poopraviť. Myslím, že Jasonovi a Joeovi sa to výborne podarilo.

Nikdy som nečítal scenár ako Jasonov a to som ich prečítal už množstvo,“ hovorí Wright. „Tento však mal srdce, ktoré som v iných filmoch tohto druhu nenašiel. Tento film som chcel veľmi urobiť aj pre svojho syna.
 
Garrett Hedlund, ktorý vo filme stvárnil postavu Hooka – predtým, ako sa stal Hookom spomína, „Keď som sa prvýkrát o projekte rozprával s Joeom, povedal mi, že jeho syn máva nočné mory. Týmto filmom mu chcel povedať, že nočné mory, nech sú akokoľvek temné či strašidelné, vždy skončia.“ Fuchs sa rozhodol rozvinúť motív z knihy, kedy je nechvalne známy pirát Petrovým úhlavným nepriateľom ešte mladý dobrodruh s dvoma rukami hľadajúci cestu z Krajiny-Nekrajiny, ktorý si uvedomí, že Peter by mu na tej ceste mohol pomôcť.

Producentka Sarah Schechter poznamenáva, „Garrett dodáva postave Hooka šarm a charizmu, ktorú sme nikdy predtým nevideli. Vždy bol totiž známy iba ako zloduch, ktorý chce dostať Petra Pana. V našom príbehu sú tí dvaja ešte spojenci voči Hughovmu dokonale stvárnenému pirátovi Čierna brada. Na ich strane je aj Tiger Lily, ktorú priam nadpozemsky stvárnila Rooney Mara. Takže Peter, Hook a Tiger Lily sú tu vlastne pre dievčatá a chlapcov skvelí hrdinovia.“

Mara sa na spoluprácu s Wrightom veľmi tešila. „Peter Pan pre mňa a verím, že aj pre iných ľudí veľa znamená,“ hovorí. „Keď som vyrastala, mala som rada rôzne filmové verzie, ktoré boli nakrútené. Je to mimoriadny príbeh. Hrať Tiger Lily bol môj splnený sen a práca s Joeom bola jedinečná.
 
Príbeh, ktorý Fuchs rozvíja je doteraz nevyrozprávaným príbehom o tom, ako sa z malej siroty – Petra stane hrdina, navždy známy ako Peter Pan. Mladá žena, Mary, ktorú stvárnila Amanda Seyfried svoje dieťa nechá na schodoch sirotinca zvaného Lambeth Home pre chlapcov. Ostane mu po nej len list, bozk a píšťalka okolo krku. Príbeh pokračuje, keď má Peter 12 a stále sníva o tom, že sa jeho mama vráti. V sirotinci má najlepšieho priateľa Nibsa, s ktorým sa bavia na stále nových spôsoboch vybabrania s vážnou riaditeľkou sirotinca, matkou Barnabas.

Čoskoro však zistia, že s vojenskými prídelmi stravy sa im vybabrať nepodarí. Jednej noci počas búrky Petra a niekoľko ďalších chlapcov z ich postelí vytiahne banda pirátov a vezme ich na mimoriadne miesto... do Krajiny-Nekrajiny.

Nie je to však Krajina-Nekrajina, akú všetci poznáme. V Krajine-Nekrajine pod vedením piráta Čierna brada je Peter spolu s chlapcami zo sirotinca a tisíckami ďalších hodený do obrovskej špinavej diery, v ktorej sú nútení neustále búchať kladivom a hľadať vzácny kameň pixum, z ktorého sa robí prach. Po tom, ako sa Peter ocitne tvárou v tvár pirátovi Čierna brada zistí, že má mimoriadny dar. Zrazu sa pirát začne Petra obávať a mať pocit, že nielen jeho osud, ale aj osud Krajiny-Nekrajiny môže ležať v chlapcových rukách.
 
Neskutočná predstavivosť, dôkladnosť a zameranie na detaily, ktoré Joe do tohto projektu priniesol ma nadchýna zakaždým, keď s ním pracujem, “ hovorí producent Paul Webster. Pan: Cesta do Krajiny-Nekrajiny je ich štvrtou spoluprácou. Už od začiatku hovorí, „Joe sa s postavou tohto osamelého a temperamentného chlapca stotožnil. Hneď ako si prečítal scenár to v ňom vzbudilo silné emócie, bez ktorých by sa do projektu nevedel natoľko ´zahryznúť´.“

Berlanti dodáva, „Joe bol na vrchole rebríčka režisérov, ktorých sme si priali. Cítili sme, že dokáže dodať filmu kúzlo spolu s eleganciou a rafinovanosťou a ten kúzelný svet spraviť príťažlivým. Nesklamal nás. Svojimi nápadmi ako príbeh ešte vylepšiť a oživiť ten svet nás dostal.“ „Joeova vášeň a práca s materiálom bola presne to, čo tento projekt potreboval,“ zdôrazňuje Schechter. „Mal jasnú víziu o novej krajine a dobrodružstve týchto všeobecne obľúbených postáv. Myslel pri nej nielen na svojho vlastného syna, ale na synov a dcéry všetkých a tiež na dieťa v každom z nás – čo je aj dôvod, prečo je Peter Pan taký nadčasový príbeh.

Na vytvorenie krajiny, ktorú si Wright vysníval, zvolil vystavanie sveta filmu na reálnych lokáciách. Nakrúcalo sa v Anglicku v rozsiahlych štúdiách Warner Bros Studios Leavesden a hangároch v Cardington Studious. Bolo tam dostatok miesta pre všetko od pochmúrneho londýnskeho sirotinca, cez obrovský lom piráta Čierna brada, pôvodné Tri dediny, dve pirátske lode v životnej veľkosti či lagúnu morských panien. Wright hovorí, „Rozsah našich kulís dovolil Krajine-Nekrajine cítiť sa skutočne a našim neuveriteľným hercom prichádzať každý deň do práce pripraveným stvárniť pirátov, bojovníkov a dobrodruhov – všetko to, čo sme si ako deti predstavovali, no reálne kulisy tomu dodávajú skutočný pocit dobrodružstva. Je to tak trochu 3D kaleidoskopický svet farieb.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nech už je leto! MINI ide kempovať. MINI rozširuje svoju ponuku o štýlový strešný autostan. Maximálna zábava na cestách s minimálnou stopou na životnom prostredí.
pred 5 rokmi
Urobil tak na piatkovej konferencii v talianskom Ríme, na ktorej účastníci diskutovali o drogovej problematike.
pred 6 rokmi
Benedikt sa vo štvrtok stane prvým pápežom za asi šesť storočí, ktorý odstúpi zo svojej doživotnej funkcie.
pred 8 rokmi
Jedno z veľkých prekvapení končiaceho sa leta. Spevák fínskej skupiny Rasmus akoby celkom náhodou a vlastne nechcene vydáva sólový album.
pred 12 rokmi
Rast športovej výkonnosti, základný cieľ tréningového procesu, sa zabezpečuje systematickým a efektívnym zaťažovaním organizmu športovca...
pred 4 rokmi
Pozri si dokument z minulého ročníka
pred 7 rokmi
V tomto článku prinášame prehľad 10-tich najlepších kempov v Európe.
pred 4 rokmi
Maturita znamená zrelosť, dospelosť. V období maturít našich stredoškolákov prichádza občianske združenie Slovenské hudobné fórum s hudobno – súťažným projektom ,,ROCKOVÁ MATURITA – Garage Awards 2015?
pred 8 rokmi
Team Homola Motorsport sa zúčastnil počas ostatného víkendu prvých dvoch pretekov MSR v pretekoch automobilov do vrchu.
pred 8 rokmi
Preplnená sála, úžasná atmosféra, niekoľkonásobné standing ovation a nadšené výkriky bravo!!! Tak to vyzeralo počas maratónu koncertov Richarda Müllera.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT