Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 12. júna 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

RYTMUS - Sídliskový sen: V kinách už 20.augusta

Zdroj: ITA Film, redaktor: redakcia, pridané: 25.07.2015

#prekvapenie #láska #nenávistˇ #rasizmus #sen #slza #totonenifilmtotojezivot #8rokov #pravda #tabu #rodina #deti #korene #india #pravá tvar
RYTMUS - Sídliskový sen: V kinách už 20.augusta
Zdroj obrázku: ITA Film
 

OBSAH

Prvé reakcie divákov po zhliadnutí filmu na kontrolných projekciách sú vzácne rovnaké. Silné emócie, výraz prekvapenia, že videli niecˇo neocˇakávané a potom vzápätí otázka: “To vám Rytmus dovolí zverejnitˇ?” Film teda urcˇite nie je pomnícˇkom Rytmusovej “slávy”, ani retrospektíva jeho tvorby, ani nicˇ nacˇo je divák zvyknutý z filmov o zaslúžilých umelcoch. Filmom odkrývame zložité vztˇahy rodiny, ktorých je v Cˇechách a na Slovensku stále viac. Rodiny, kde každý jej cˇlen má iné priezvisko, kde musíte používatˇ prívlastky nevlastný, vlastný cˇi biologický ale najmä rodiny, ktorá 38 rokov zápasí s rasizmom okolia, ale paradoxne aj s láskou v jej vnútri.

Napriek tomu sa z rómskeho cˇašníka vyrastajúceho v “gádžovskej” rodine stala za 8 rokov nakrúcania filmu známa osobnostˇ, idol mládeže. Vydáva albumy v desatˇtisícových nákladoch, bol porotca Superstar a na internete jeho videá zhliadlo viac ako 250 miliónov užívatelˇov. Intímne spovede Rytmusových najbližších vykreslia komplikovanú skladacˇku jeho komplikovanej osobnosti. V Rytmusovom živote si mnohí z vás nájdu aj ten svoj príbeh. Pochopia, že Sídliskový sen nie je o drahých autách, retázkach a hodzinách, ale o niecˇom úplne inom.

Rytmus
zdroj: Internet


O FILME
• 8 rokov trávených po boku Rytmusa a zachytenie jeho profesionálnych ale aj osobnostných zmien.
• Silná hudba podporená pravdivými Rytmusovými textami z jeho albumov.
• Hlˇadanie Rytmusových korenˇov a pochopenia lásky, nenávisti cˇi rasizmu v jeho okolí.
• Nepublikovaný rodinný archív videí, fotografií a smsiek podložený intímnymi výpovedˇami všetkých Rytmusových najbližších, ktorí ovplyvnˇovali jeho život.
• Pocˇas prvého vzhliadnutia filmu Rytmusova hlboká a úprimná reflexia svojho života od narodenia po súcˇasnostˇ.


Niekoľko rokov režisér Miro Drobný strážil nakrútený a zozbieraný materiál pred Rytmusovým pohlˇadom. Pred kameru postupne získal mamu, otcˇima, brata, sestru ale aj jeho tri posledné priatelˇky. Nakoniec súhlasil s nakrúcaním aj Rytmusov biologický otec. Rytmus ani netušil aké videá, fotografie cˇi smsky sa ponachádzali v Rakúsku, v Taliansku cˇi v Cˇesku, kam sa za jeho najbližšími vybral štáb. Medzitým Rytmus vydáva albumy a píše skladby, v ktorých popisuje svoj život. Niektorým textom tak film prirodzene vytvoril nové obrazové výpovede a dodal im podstatne hlbší význam.

Rytmus - Daj mi ešte jednu šancu


Myšlienka nakrútiť film RYTMUS sídliskový sen vznikla pri jednom zo stretnutí režiséra s Rytmusom. „Po prvýkrát som sa stretol s Patrikom okolo roku 2007. Požiadal som ho, aby mi nahovoril rómsku verziu rozprávok pre deti s názvom OVCE.sk. V štúdiu som zistil, že on vlastne rómsky nevie. Vtedy som sa ho na rovinu opýtal: Si teda Róm alebo nie? Tam niekde sa začala naša spolupráca a objavila sa aj jedna z dejových línií filmu. Pôvodne sme chceli točiť osudy ľudí, ktorých Paťova tvorba zásadnejšie ovplyvnila. Napríklad sme oslovili Michala /Dvořáka/, autora prvých videoklipov Kontrafaktu. Pri ich nakrúcaní sa totiž zoznámil s Egovou sestrou, svojou súčasnou manželkou. Táto myšlienka filmu sa ale nakoniec nerozvinula. Film bude o niečom úplne inom ale Michal vo filme zostal, ako jeho koproducent a strihač“, objasňuje Miro Drobný.

„Paťo po celý čas - takmer 8 rokov - nevedel, čo vlastne točíme. Ustrážili sme pred ním náš materiál a možno práve preto prerušil nakrúcanie. Nechápal súvislosti. Sídliskový sen nie je hudobný dokument z Paťovych koncertov. Ideme za hranicu dokumentov, ideme do jeho najväčšieho súkromia. Samozrejme je to celé v kontexte budovania jeho kariéry a jeho osobnostného vývoja“, hovorí Michal „Romeo“ Dvořák, ktorý sa najprv ocitol vo filme pred kamerou, aby nakoniec skončil za ňou.

K filmu sa dostal kombináciou viacerých okolností. Kontrafakt mám v osude a stali sa z nás priatelia. Som filmár, od roku 2000 sa venujem kinematografii, robil som hudobné videoklipy, televízne hudobné relácie, hudobné filmy a dokumenty, posledných 5 rokov sa špecializujem na celovečerné formáty.“ Po obnovení natáčania vstúpil Michal Dvořák do filmu ako filmový partner, strihač a koproducent za českú stranu. „Mal som dôveru Rytmusa za kvalitu toho filmu, pretože som bol ako jeden z nich, Kontrafakt sa stali mojou rodinou.“

Rytmus, Kontrafakt
zdroj: Internet


Samotný Patrik „Rytmus“ Vrbovský vníma film ako vyrovnanie sa s vlastnou minulosťou. „Celý život som otvorený, chcem byť pred ľuďmi autentický. Kariéru som založil na tom, že hovorím o veciach, ktoré nemá nikto gule povedať. Aj keď sa mi niečo nepodarí, mám sebareflexiu a priznám to. Predtým som možno mal na sebe masku, no týmto filmom som ju odložil. Bola to akási očista“, priznáva Rytmus a dodáva, „týmto filmom som uzavrel jednu etapu svojich 38 rokov života.“ Je tiež rád, akým spôsobom uchopil Miro Drobný celý film. „Nemám rád oslavné dokumenty, kde po celý čas niekoho chvália. Miro to uchopil inak, snažil sa ma natočiť v situáciách, v ktorých ma ľudia nepoznajú, a keď mi film pustil, bol som spokojný.“

Rytmus prvýkrát uvidel celý film až po ôsmich rokoch. Jeho bezprostredné reakcie odhalia jeho najcitlivejšie miesta, rodinné tabu, životné omyly ale najmä jeho pravú tvár. Toto neni film toto je život.

O AUTOROVI
Miro Drobný, Rytmus
Patrik Rytmus Vrbovský a Miro Drobný
zdroj: Internet


Režisér, scenárista a producent filmu Miro Drobný sa venuje aj detskej tvorbe a cestopisným seriálom. Je autorom originálnych literárnych scenárov, niekolˇkých projektov a kníh so zameraním na ochranu detí. Pripravil do vysielania Slovenskej televízie vzdelávací seriál Cookie.sk a zážitkový seriál Andrea za hranicou v hlavnej úlohe s Andreou Kerestešovou, pre televíziu JOJ cestopisný seriál Na vlastnej koži. Najúspešnejším audiovizuálnym dielom je animovaný seriál OVCE.sk, ktorý už poznajú v 24 krajinách sveta.

TVORBA
• 2015 Dokumentárny seriál Andrea za hranicou, RTVS (scenár, réžia a produkcia)
• 2015 Projekt Kybersikanovanie.sk
• 2014 Kniha OVCE.sk 02, Za siedmimi vyšpúlenými perami a siedmimi lajkmi
• 2013 Kniha OVCE.sk 01, Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi
• 2013 Projekt Nehejtuj.sk
• 2012 Kniha Deti v sieti
• 2012 Animovaný seriál OVCE.sk, 24 cˇastí, 3 min., STV (námet, scenár a produkcia)
• 2012 Projekt Sheeplive komiksom ku demokracii, (námet, scenár, ilustrácie)
• 2011 Dokument. seriál Na vlastnej koži, JOJ-Huste.tv (scenár, réžia a produkcia)
• 2010 Scenár Jachta
• 2008 Televízny seriál Cookie.sk, STV (námet, scenár a produkcia)
• 2007 Projekt Zodpovedne.sk
• 2007 Scenár Humulus lupulus


OCENENIA
• 2014 Projekt OVCE.sk zvítˇazil ako najlepšia vzdelávacia pomôcka 10 rokov projektov EÚ
• 2014 Divadelné predstavenie OVCE.sk získalo cenu za interaktívnostˇ INSAFE, EÚ
• 2013 OVCE.sk vítˇaz sútˇaže The World Summit Award kategória eInclusion & Empowerment, Srí Lanka
• 2013 Panta Rhei Awards Detská top novinka, OVCE.sk 01 Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi, SK
• 2011 Špeciálne uznanie Európska cena kvality v sútˇaži City for Children Stuttgart, DE
• 2011 Cena odborného publika za OVCE.sk Európsky film. festival prevencie Székesfehérvár, HU
• 2010 Cena Prix Danube Film. festival Bratislava, SK
• 2010 Nominácia OVCE.sk v kategórii TV Série, Medzinárodný fest. animovanej tvorby Annecy, FR
• 2010 Dúhová gulicˇka Medzinárodný festival reklamy a filmov pre deti Zlín, CZ
• 2009 Cena medzinárodnej poroty filmový festival Ekotopfilm, SK
• 2009 Prvé miesto v sútˇaži o Európsku cenu za prevenciu kriminality, SK


Na výslednej podobe filmu sa vo veľkej miere podieľal Michal „Romeo“ Dvořák, ktorý zastával funkcie pomocnej réžie, strihu a zároveň je aj koproducentom filmu. Michal Dvořák je filmový a televízny režisér a producent. Je významnou osobnosťou česko-slovenskej hip hop scény, maloval graffiti, nakrútil niekoľko českých i slovenských hudobných videoklipov, dokumentov a dvd, 5 rokov viedol českú hudobnú televíznu hitparádu T-music. Pochádza z Prahy, kde na VŠUP vyštudoval Konceptuálne umenie, ktorému sa dodnes venuje. Je spoluzakladateľom umeleckej skupiny Ztohoven, podieľal sa na vzniku pražského centra alternatívnej kultúry Trafačka. Je majiteľom filmovej produkčnej spoločnosti Romeofilms s pobočkou v Prahe a Bratislave. Stál na začiatku kariéry kapely Kontrafakt , nakrútil im všetky prvé videoklipy. Je dodnes priateľom Ega, Rytmusa a Anysa.

O HUDBE
Vo filme si vypocˇujete viac ako 20 najznámejších Rytmusových skladieb. Medzi klˇúcˇové patria tie, v ktorých sa popisuje jeho životný príbeh a postoje. Všetky texty piesní napísal Rytmus. Divák - posluchácˇ možno zostane zaskocˇený, že niektoré výpovede v skladbách vznikli už pred desatˇrocˇím. Sú nadcˇasové a surovo pravdivé.

Kontrafakt-Život je film


Hudbu do filmu vyberal režisér Miro Drobný podľa viacerých kľúčov. “Najprv som si vypočul všetky Rytmusove pesničky a potom urobil selekciu podľa línií.” Ako prvé vybral pesničky, ktoré sa tematicky hodili do filmu. “Je medzi nimi 11 silných skladieb: Jaké by to bolo, Cigánsky sen, Mama, Sám, 8. október, Pravdivý príbeh, List otcovi, Odviati vetrom, Bez mamy bez otca, Život je film a Monopol, spresňuje režisér. V druhej línii sa objavili pesničky známe nielen pre Rytmusových fanúšikov výborne zapadajúce do filmu: Daj mi ešte jednu šancu, Party DJ, Príbeh. V ďalšej línii sa objavili pesničky, ktoré majú pre režiséra silnú emóciu a dotvárajú celkovú atmosféru filmu. Sú to skladby ako: Temeraf, Amen savore, Kures Funk. V poslednej línii sa objavili songy s historickou hodnotou: Dáva mi, Loli ruža. K filmu vzniká aj titulná pesnička s pracovným názvom Sídliskový sen, ktorá by mala byť spojením všetkých atribútov hudobného výberu k filmu. “Mala by byť kombináciou srdcového textu, tučného beatu, silnej emócie a mala by sa zapísať do histórie Rytmusových songov” opisuje svoje očakávania na titulnú skladbu režisér.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Misia by mala odštartovať v roku 2018, pričom pôjde o let bez pristátia na Marse. Trvať by mala 501 dní. Projekt predstavila súkromná spoločnosť Inspiration Mars Foundation.
pred 11 rokmi
Diatermia je liečebná metóda pri ktorej sa využíva vysokofrekvenčný elektrický prúd s nízkym napätím. Táto procedúra je doporučovaná vtedy...
pred 7 rokmi
Nová spoločnosť bude mať kapitál vo výške 50 mld. japonských jenov.
pred 7 rokmi
Združenie spustilo webovú stránku www.zadobruvolbu.sk
pred 7 rokmi
Ovocné pelendreky bez príchute sladkého drievka HARIBO Balla Balla vynikajú medzi ostatnými cukrovinkami svojou chuťou, vôňou aj tvarom.
pred 9 rokmi
Projekt Speak Up ukončil svoju tretiu sériu tréningov zameranú na komunikáciu s médiami.
pred 9 rokmi
V tomto článku prinášame prehľad 10-tich najlepších kempov v Európe.
pred 6 rokmi
Posledný prázdninový víkend, konkrétne 27. až 29. augusta bude v roku 2015 prebiehať už 17-ty ročník rodinného country festivalu Lodenica v areáli rovnomennéjho piešťanského autocampingu.
pred 14 rokmi
Ak sa venujete športom, ako napr. volejbal alebo basketbal, nie je na škodu venovať sa posilovaniu doma alebo vo fitnescentre ako doplňujúcemu cvičeniu.
pred 9 rokmi
Francúzsky prezident Francois Hollande v piatok predstaví najtvrdší štátny rozpočet za posledných tridsať rokov.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT