Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 11. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Štvrtá mocnosť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 19.04.2013

Paul Jensen je novinár a práve opúšťa Berlín. Vydáva sa ďaleko na východ, do Moskvy, aby tu začal pracovať v bulvárnych novinách.S nebývalou rýchlosťou dokáže novinám navrátiť ich zašlý lesk a slávu a tiež zvýšiť ich predaj.
Štvrtá mocnosť
Zdroj obrázku: Internet
 

Paul Jensen je novinár a práve opúšťa Berlín. Vydáva sa ďaleko na východ, do Moskvy, aby tu začal pracovať v bulvárnych novinách, ktoré vedie jeho mentor Alexei Onegin. S nebývalou rýchlosťou dokáže novinám navrátiť ich zašlý lesk a slávu a tiež zvýšiť ich predaj.

Paulov život je jedna veľká párty, kým nestretne očarujúcu Katju a nezamiluje sa do nej. Tá ho prinúti viesť v novinách politicky ladený nekrológ. Od tej chvíle sa spustí reťazec udalostí, ktorý obráti Paulov život hore nohami. Je zatknutý ako terorista. Keď je s Oneginovou pomocou prepustený, musí čeliť ďalším tajomstvám, tentoraz zo svojej vlastnej minulosti, a odhaliť politické sprisahanie namierené proti nemu samotnému. Závod s časom sa začína ...
Štvrtá mocnosť - trailer

Dennis Gansel, slovenským divákom známy predovšetkým filmom Náš vodca, prichádza tentoraz s drsným thrillerom o politicky motivovaných vraždách novinárov v Moskve. Realistickú povahu Ganselovej réžie a Müsseho výpravy podčiarkuje odvážna kamera Daniela Gottschalka, ktorá snímke vyniesla prestížne ocenenie German Film Award.

Rozhovor s režisérom a scenáristom Dennisom Ganselom
Kedy a kde ste dostali inšpiráciu k vytvoreniu scenára filmu Štvrtá mocnosť?
Prvýkrát mi tento námet prišiel na myseľ počas režírovanie môjho televízneho debutu Das Phantom (1999), ktorý obsahoval aj konšpiratívnu teóriu – „tretiu generáciu“ teroristickej skupiny RAF. Prišlo mi to fascinujúce, tak som na jeseň roku 1999 začal pátrať a stretol som sa s mnohými ľuďmi. Čím hlbšie som sa do toho materiálu ponáral, tým zaujímavejšie mi to pripadalo. Tiež som veľa skúmal Taliansko a Červené brigády. V roku 2000 som napísal scenár, ktorý bol zasadený do Talianska a nazvaný „Červené brigády„, a ktorý bol o zavraždení Alda Mora.

Nanešťastie sa mi film nepodarilo nakrútiť. Tú myšlienku som teda odložil na pár rokov k ľadu, ale keď môj prvý film o terorizme skončil „iba“ v televízii, mal som ambície previesť niečo také aj na veľké plátno (smiech). V zime 2004/2005 som navštívil Rusko a v Moskve a v ďalších mestách som premietal svoj film Napola: Hitlerova elita. V tom čase som spoznal mnoho Rusov - nielen festivalových úradníkov, ale aj novinárov, mediálnych profesionálov a miestnych ľudí z radov divákov, ktorí mi povedali o svojich pracovných podmienkach a všeobecne o svojom živote. Potom som sa vydal do Petrohradu, kde ma zarazila masová policajná „ochrana“. V roku 2006 bola zavraždená Anna Politkovskaya a ja som vedel, že s tým musím niečo urobiť. Oprášil som svoj prieskum a v roku 2009 som začal spoločne s Ninou Maag z UFA Cinema písať scenár.

Mohol ste svoj prieskum robiť voľne, bez nejakých prekážok?
No, keď som bol v Rusku a chcel si overiť zdroje, dostal som sa na internetové stránky, ktoré boli zablokované. To sa stávalo dosť často. Skutočne ma zarazila existencia tzv. tichej cenzúry v Rusku. Keď som o rok neskôr uvádzal svoj film Náš vodca, položili mi v celoštátnom rádiu otázku: "Je zaujímavé, že fašizmus môže znovu v Nemecku povstať." A potom samozrejme odpoviete: "No, existuje niekoľko krajín, kde snahy zaviesť demokraciu nie sú príliš podporované, a kde môžete cítiť nový druh autokracie aj teraz." a potom sa novinár na Vás udivene pozrie a nemôže si ani domyslieť, že hovoríte o jeho vlastnej krajine!

Existujú v Rusku skutočne také bulvárne časopisy ako je „Moscow Match“?
Samozrejme. V Rusku sme sa stretli aj s Reginou von Flemmingovou, riaditeľkou ruského vydavateľstva Axel Springer, ktoré vydáva bulvárnu tlač, rovnako ako časopis Forbes, jeden z najkritickejších časopisov v krajine, čo by nikto od business časopisu nečakal - dokonca napadol moskovského majora Luzhova a jeho ženu.

Zmenil sa nejako finálny scenár oproti pôvodnej verzii?
Príbeh bol jasný od začiatku a ústredná zápletka bola napísaná veľmi rýchlo. Skutočnou prácou pre nás bolo nakrútiť pútavý film, ktorý zodpovedá skutočnosti. To bolo skutočne ťažké. Kompletne som prepísal scény z väzenia predtým, než samotné nakrúcanie začalo, pretože jedna moskovská právnická firma mi povedala, že všetko v scenári bolo úplne presné, len keby sa príbeh odohrával v lete roku 2005...

A hľadanie hlavného predstaviteľa bolo tiež kľúčovým prvkom - zo skúseností s filmami Napola: Hitlerova elita s Maxom Riemeltom a Náš vodca s Jürgenom Vogelom mi bolo jasné, že scenár dostane finálnu podobu, až bude známy hlavný herec. S Moritzom Bleibtreuom som chcel nakrútiť film už od čias, kedy som ho videl po prvýkrát v snímke Rozhovory v meste. Vedel som, že je veľkým fanúšikom filmu Das Phantom. V pôvodnej verzii scenára bol hlavný hrdina omnoho mladší, študent okolo 20 rokov, ale keď Moritz súhlasil s prijatím tejto úlohy, sľúbil som, že mu postavu upravím takpovediac „na telo“. Skutočne som si to užil. Teraz je v tejto postave veľa z Moritza, ale zračí sa v nej tiež skutočná reálna predloha: dvaja relatívne dobre známi novinári, ktorých by som opísal ako veľmi „svojrázne“ postavy.

Aký je teda Paul?
Paul Jensen sa nachádza vo fáze života, s ktorou sa dokážem skutočne stotožniť. Dosiahol určitej profesionality, ale stále je vo svojom odbore „mladíkom". Prešiel si svojou prvou krízou stredných rokov a neustále hľadá nové začiatky, ale tiež sa konfrontuje so svojimi osobnými limitmi. Paul je bulvárny novinár, ktorého gény v skutočnosti skrývajú politické zviera. Svoju osamelosť však potlačí, aby zaujal opačný postoj ako jeho otec. V priebehu filmu sa toho nakoniec vzdá a to mi príde zaujímavé. Moritz a ja sa s týmto vzťahom medzi otcom a synom dokážeme ľahko stotožniť a vybavujeme si rad ďalších takých mužov našej generácie. Veľa z nich je totiž obsiahnuté práve v postave Paula Jensena - je to chlapík s veľkou hĺbkou a s drsnými hranami zároveň.

Ako precízne nasledujete svoj scenár na pľaci?
V skutočnosti nemám príliš rád improvizáciu, pretože trávim veľa času „vyladzovaním“ svojho scenára. Ale tentoraz sme to tak trochu zmenili, zvlášť pri scénach vo väzení. Dôvodom bolo, že herec Mark Ivarin nám povedal veľa skvelých vecí o svojej filmovej postave, a akonáhle bol na pľaci, navrhoval veci, ktoré, podľa mňa, scenár vylepšili - hoci ako režisér musíte, samozrejme, v prvej chvíli reagovať trochu rezervovane. Môže byť totiž nebezpečné meniť veci, ktoré boli dôkladne vopred premyslené, len z chvíľkového nápadu. Musíte byť v tomto smere stále opatrný.

Musel ste svoj scenár predložiť cenzúre, keď ste chceli nakrúcať v Kyjeve?
Úprimne povedané, nie som si úplne istý. Tím našej servisnej spoločnosti, ktorý bol skutočne veľmi efektívny, nám povedal, že občas musia scenáre predkladať , ale príležitostne dostanú povolenie nakrúcať z iných zdrojov. Nakoniec sme nesmeli nakrúcať len na dvoch lokáciách Kyjeva, pretože boli náhle cez noc šesťkrát tak drahé ako obyčajne - z akéhokoľvek dôvodu. Na druhej strane tam boli ľudia často veľmi zdvorilí. Napríklad sme mohli nakrúcať v metre uprostred dopravnej špičky, kedy sú v pohotovosti najvyššie preventívne opatrenia. Tiež sme rozsiahlu demonštráciu nakrúcali v sobotu popoludní, kedy ruské špeciálne jednotky dotĺkli protestantov – len 200 metrov od ruskej ambasády! A mohli sme tiež premeniť kyjevskú policajnú akadémiu na Ministerstvo spravodlivosti s veľkými ruskými prápormi. Celkovo v Kyjeve sú oblasti, ktoré vyzerajú celkom ako Moskva. Mnoho budov a komplexov tu boli vybudované ako perfektné kópie, len o trochu menšie než v Moskve. Dokonca aj systém ulíc, obchodné centrá, tržnica - všetko vyzerá tak ako v Moskve ... jednoducho skvelé!

Réžia: Dennis Gansel
Hrajú: Rade Serbedzija, Moritz Bleibtreu, Kasia Smutniak, Mark Ivanir, Stipe Erceg

Premiéra: 18. apríl 2013
Distribuuje: Film Europe (spracované z materiálov distribučnej spoločnosti)

Štvrtá mocnosť - plagát k filmu
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Odkaz pre Richada Krajča a spol.: „Tvou vinou nielen na jeseň padá listí, tvou vinou, som opäť závislý“.
pred 7 rokmi
Chevrolet Camaro Cabrio Synegry Series Concept je štúdia Muscle Car, ktorá sa predstavila pri príležitosti tohtoročnej SEMA v Las Vegas (01– 04.11.2011).
pred 6 rokmi
Americká pop-punková skupina Green Day sa na budúci rok opäť predstaví v Rakúsku. V stredu 29. mája vystúpi vo viedenskom dostihovom areáli Krieau pri Pratri.
pred 5 rokmi
Austrálska kapela Karnivool sa chystá na svoje sólové európske turné a nevynechá ani česko-slovenské zastávky v podobe Prahy (18/06) a Bratislavy (19/06).
pred 3 rokmi
Odmalička ako ste začali rozprávať ste chceli byť vedcom, laborantom, lekárom. Vždy ste si išli za svojím snom. Dostali ste sa na vysokú a úspešne študujete, avšak už končíte a idete písať bakalársku prácu a potrebujete pomôcť?
pred 6 rokmi
OSN v utorok varovala pred možným zopakovaním sa potravinovej krízy z rokov 2007 a 2008 a svetových lídrov vyzvala, aby urýchlene prijali kroky potrebné na zabránenie takejto situácie.
pred 3 rokmi
Na konferencii XI. Lábadyho sexuologické dni, ktorá sa uskutočnila v Trnave, bol oznámený vznik špecializovaného Sexuologického pracoviska vo Fakultnej nemocnici Trnava.
pred 5 rokmi
Športový duch pre mladých ľudí.
pred 7 rokmi
Nové príslušenstvo pre „retro chrobáka“
pred 7 rokmi
Spoločnosť Sony si odniesla 4 ocenenia za najlepšie produkty roku 2011-2012 v kategóriách LCD televízor, Blu-ray prehrávač, rodinná kamera a kompaktný fotoaparát.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT