Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Už dnes! Pán prsteňov ako koncert

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 20.06.2016

Legenda o prsteni znovu ožíva.
Už dnes! Pán prsteňov ako koncert
Zdroj obrázku: XL Promotion
 

Unikátne filmové predstavenie na gigantickom plátne v sprievode 150 členného symfonického orchestra, 100 členného zboru a zahraničných sólistov už dnes večer v bratislavskej Inchebe.

Slovenské publikum s napätím očakávalo premiéru tohto „veľkofilmu storočia“ a dočkalo sa 10. januára 2002. Neuveriteľná návštevnosť vtedy dosiahla rekordné číslo 218 tisíc divákov. Teraz majú diváci po prvý krát možnosť vidieť toto majstrovské dielo v HD kvalite na ploche viac ako 150 m2, v pôvodnom znení so slovenskými titulkami. Jedinečné spojenie veľkolepej projekcie so živým hudobným doprovodom sľubuje skutočne fantastický zážitok.

Skladateľ Howard Shore privádza Tolkienove literárne predstavy k životu vďaka svojej hudbe k filmu Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa, ktorá získala ako ceny Akadémie®, tak i cenu Grammy®. Shoreova hudba vyjadruje film Petera Jacksona v podobe ohromného symfonického diela.

Hudba Pána prsteňov sa radí medzi tie najkomplexnejšie a najúplnejšie diela na poli filmovej hudby. Toto unikátne vystúpenie prináša hudbu pre film, ale umožňuje hudbe niesť váhu rozprávania a vytvoriť tak úplne nový a dramatický koncertný zážitok.

Shoreova hudba zachytáva nielen rozsiahle emócie, ktoré je možné vo filme nájsť, ohromné výhľady a dlhé cesty, ale zároveň pripomína samotnú konštrukciu Stredozeme od Tolkiena. Štýly a nástroje z rôznych kútov sveta poskytujú jednotlivým prvkom Tolkienovho sveta unikátnu hudobnú stopu. Pre vidieckych a jednoduchých hobitov sú typické melodické keltské tóny. Pre mystických elfov je typické éterické východné zafarbenie. Trpaslíci, Tolkienovi drsní lámači kameňa, získavajú v paralele harmónie hrubé mužské zbory. Industrializované hordy ohyzdov vyžadujú od Shorea tie najagresívnejšie bubnové zvuky vrátane japonských taiko bubnov a kovových zvonov a reťazí, ktoré bijú o struny klavíra, zatiaľ čo svet ľudí, zranených, ale hrdých dedičov Stredozeme, sa prezentuje tvrdými a bádavými prvkami plechových nástrojov. Tieto hudobné svety miesia a občas spájanú sily a vždy sa tvarujú podľa zlovestnej vôle Jedného Prsteňa.

Obrovský hudobný rozsah priam volá po prevedení symfonickým orchestrom, vyžaduje zmiešaný zbor, chlapčenský zbor a inštrumentálnych a vokálnych sólistov spievajúcich v Tolkienových jazykoch Quenya, Sindarin, Khuzdul, Adunaic, Čierna reč Mordoru, ale samozrejme zbory spievajú aj v angličtine. Shoreovo skladanie ráta so zemitým a pevným tónom, ktorý sa opiera o robustné orchestrálne štruktúry a líniu, ktorá je jednak plynulá a taktiež je zbavená nadbytočného zdobenia.

Ako hovorí Howard Shore: Moja prvá hudba k trilógii Pán prsteňov, ku Spoločenstvu Prsteňa, bola začiatkom mojej cesty do Tolkienovho sveta a vždy budem mať k tejto hudbe a samotnému zážitku zvláštny vzťah.

Desiatky rokov podnecovali vyššie uvedené slová predstavivosť u viac ako 100 miliónov čitateľov po celej planéte. Po prvý krát boli prečítané v roku 1954, kedy bolo vydané Spoločenstvo Prsteňa, prvý diel impozantnej a epickej trilógie Pán prsteňov od J.R.R. Tolkiena.

Tolkienove diela mali hlboký vplyv na generácie čitateľov, keď pro mnohých z nich definovali archetypálne konflikty medzi dobrom a zlom a v celosvetových hlasovaniach boli zvolené za „Knihu storočia“. Nastavili latku pre všetky moderné eposy, keď vytvořili úplne nový a neuveriteľne živý vesmír. Uviedli nezabudnuteľného hrdinu – hobita Froda Bublíka, ktorý sa ocitne vo vojne mýtických proporcií v Stredozemi, v zemi plnej kúziel a folklóru. A čo bolo najdôležitejšie, oslavovali silu lojálneho priateľstva a osobnej statočnosti, silu, ktorá môže odolávať aj tým najničivejším temným silám.

A teraz legenda, ktorú si Tolkien predstavoval, konečne ožila na veľkom plátne, čo bola úloha, ktorý nevyžadoval nič iné než jednu z najkolosálnejších filmových produkcií všetkých dôb. Mýty, krajiny a stvorenia, ktoré Tolkien vytvoril, sú tak obrovské a detailné vo svojom rozsahu, že filmovej technológii trvalo viac ako štyridsať rokov, než bola schopná dosiahnuť dostatočnú sofistikovanosť, aby bolo možné priviesť tento vesmír k patričnému životu. Taký projekt vyžadoval, aby si ho zobral na starosť úplný vizionár. Tolkienov epos našiel vášnivého a oddaného tvorcu  režiséra/spisovateľa/producenta Petera Jacksona, ktorý vôbec po prvý krát v histórii filmu realizoval simultánnu produkciu všetkých troch filmov.

Jackson a jeho oddaný produkčný tým, ktorý mal viac ako 2400 členov, filmoval v nádherných lokalitách Nového Zélandu. Výsledkom bolo spustenie logistickej operácie, ktorá obstojí aj v porovnaní so zložitými vojenskými operáciami veľkého rozsahu. Armáda umelcov – vrátane digitálnych expertov, dizajnérov stredovekých zbraní, kameňosochárov, lingvistov, kostymérov, maskérov, kováčov a staviteľov modelov, rovnako ako medzinárodne uznávaný súbor hercov a 26 000 komparzistov; tí všetci sa zhromaždili, aby tento ambiciózny sen splnili.

V Spoločenstve Prsteňa mladý hobit Frodo Bublík zdedí prsteň; nejedná sa však o obyčajný šperk. Je to ten Jeden Prsteň, nástroj absolútnej moci, ktorý dovoľuje Sauronovi, temnému pánovi Mordoru, ovládať Stredozem a zotročiť jej obyvateľov. Frodo spoločne so Spoločenstvom, ktoré zahŕňa jeho lojálnych priateľov hobitov, ľudí, čarodejníka, trpaslíka a elfa, musí niesť tento Jeden Prsteň cez celú Stredozem do Hory osudu, kde byl prvý raz ukovaný, a navždy ho zničiť. Na tejto ceste bude potrebné cestovať hlboko do území, ktoré Sauron ovláda a kde pripravuje svoje armády ohyzdov. A nejde len o vonkajšie zlo, s ktorým musí Spoločenstvo bojovať, ale aj o vnútorný rozkol a skazu, ktorú prináša vplyv Prsteňa. Celá budúcnosť sa tak odvíja od osudu Spoločenstva.

Posledné lístky sú ešte v predaji na www.xl.sk.


Filmové DVD z Filmový.sk:


Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nákupy prostredníctvom internetu tak využíva trojnásobne vyšší počet Slovákov ako pred piatimi rokmi. V roku 2007 si totiž takouto formou zakúpil tovary a služby iba každý šiesty Slovák.
pred 8 rokmi
O pár dní maturuje. Ešte predtým však stihol vydať album a počas akademického týždňa sa namiesto učenia venoval rozhovorom s novinármi.
pred 9 rokmi
Mia rox je elektromobil s neuveriteľne meniteľným výzorom, ktorého robustný dizajn prepožičiava majiteľovi podľa potrieb požadovaný, osobitý imidž.
pred 8 rokmi
Dvojdisková kompilácia s jednoduchých názvom Love Songs obsahuje celkovo 32 skladieb.
pred 9 rokmi
Člen slávnej anglickej formácie prehral v nedeľu boj s rakovinou hrubého čreva a pečene.
pred 8 rokmi
Bubeník Nathan Followill v rozhovore pre MTV News prezradil pôvod názvu albumu Mechanical Bull a vyjadril sa tiež k novým skladbám.
pred 7 rokmi
Speváčka to oznámila po tom, ako počet jej nasledovníkov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter presiahol trinásť miliónov.
pred 7 rokmi
"Rada by som s týmto človekom spolupracovala. Je veľmi talentovaný," povedala o 22-ročnom hudobníkovi speváčka.
pred 7 rokmi
Od mája do novembra roku 1990 nahrávala Bára Basiková v štúdiu Smetanovho divadla svoj prvý sólový album.
pred 5 rokmi
Nielen švédske duo však prekvapuje novinkami...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT