Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Už dnes! Pán prsteňov ako koncert

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 20.06.2016

Legenda o prsteni znovu ožíva.
Už dnes! Pán prsteňov ako koncert
Zdroj obrázku: XL Promotion
 

Unikátne filmové predstavenie na gigantickom plátne v sprievode 150 členného symfonického orchestra, 100 členného zboru a zahraničných sólistov už dnes večer v bratislavskej Inchebe.

Slovenské publikum s napätím očakávalo premiéru tohto „veľkofilmu storočia“ a dočkalo sa 10. januára 2002. Neuveriteľná návštevnosť vtedy dosiahla rekordné číslo 218 tisíc divákov. Teraz majú diváci po prvý krát možnosť vidieť toto majstrovské dielo v HD kvalite na ploche viac ako 150 m2, v pôvodnom znení so slovenskými titulkami. Jedinečné spojenie veľkolepej projekcie so živým hudobným doprovodom sľubuje skutočne fantastický zážitok.

Skladateľ Howard Shore privádza Tolkienove literárne predstavy k životu vďaka svojej hudbe k filmu Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa, ktorá získala ako ceny Akadémie®, tak i cenu Grammy®. Shoreova hudba vyjadruje film Petera Jacksona v podobe ohromného symfonického diela.

Hudba Pána prsteňov sa radí medzi tie najkomplexnejšie a najúplnejšie diela na poli filmovej hudby. Toto unikátne vystúpenie prináša hudbu pre film, ale umožňuje hudbe niesť váhu rozprávania a vytvoriť tak úplne nový a dramatický koncertný zážitok.

Shoreova hudba zachytáva nielen rozsiahle emócie, ktoré je možné vo filme nájsť, ohromné výhľady a dlhé cesty, ale zároveň pripomína samotnú konštrukciu Stredozeme od Tolkiena. Štýly a nástroje z rôznych kútov sveta poskytujú jednotlivým prvkom Tolkienovho sveta unikátnu hudobnú stopu. Pre vidieckych a jednoduchých hobitov sú typické melodické keltské tóny. Pre mystických elfov je typické éterické východné zafarbenie. Trpaslíci, Tolkienovi drsní lámači kameňa, získavajú v paralele harmónie hrubé mužské zbory. Industrializované hordy ohyzdov vyžadujú od Shorea tie najagresívnejšie bubnové zvuky vrátane japonských taiko bubnov a kovových zvonov a reťazí, ktoré bijú o struny klavíra, zatiaľ čo svet ľudí, zranených, ale hrdých dedičov Stredozeme, sa prezentuje tvrdými a bádavými prvkami plechových nástrojov. Tieto hudobné svety miesia a občas spájanú sily a vždy sa tvarujú podľa zlovestnej vôle Jedného Prsteňa.

Obrovský hudobný rozsah priam volá po prevedení symfonickým orchestrom, vyžaduje zmiešaný zbor, chlapčenský zbor a inštrumentálnych a vokálnych sólistov spievajúcich v Tolkienových jazykoch Quenya, Sindarin, Khuzdul, Adunaic, Čierna reč Mordoru, ale samozrejme zbory spievajú aj v angličtine. Shoreovo skladanie ráta so zemitým a pevným tónom, ktorý sa opiera o robustné orchestrálne štruktúry a líniu, ktorá je jednak plynulá a taktiež je zbavená nadbytočného zdobenia.

Ako hovorí Howard Shore: Moja prvá hudba k trilógii Pán prsteňov, ku Spoločenstvu Prsteňa, bola začiatkom mojej cesty do Tolkienovho sveta a vždy budem mať k tejto hudbe a samotnému zážitku zvláštny vzťah.

Desiatky rokov podnecovali vyššie uvedené slová predstavivosť u viac ako 100 miliónov čitateľov po celej planéte. Po prvý krát boli prečítané v roku 1954, kedy bolo vydané Spoločenstvo Prsteňa, prvý diel impozantnej a epickej trilógie Pán prsteňov od J.R.R. Tolkiena.

Tolkienove diela mali hlboký vplyv na generácie čitateľov, keď pro mnohých z nich definovali archetypálne konflikty medzi dobrom a zlom a v celosvetových hlasovaniach boli zvolené za „Knihu storočia“. Nastavili latku pre všetky moderné eposy, keď vytvořili úplne nový a neuveriteľne živý vesmír. Uviedli nezabudnuteľného hrdinu – hobita Froda Bublíka, ktorý sa ocitne vo vojne mýtických proporcií v Stredozemi, v zemi plnej kúziel a folklóru. A čo bolo najdôležitejšie, oslavovali silu lojálneho priateľstva a osobnej statočnosti, silu, ktorá môže odolávať aj tým najničivejším temným silám.

A teraz legenda, ktorú si Tolkien predstavoval, konečne ožila na veľkom plátne, čo bola úloha, ktorý nevyžadoval nič iné než jednu z najkolosálnejších filmových produkcií všetkých dôb. Mýty, krajiny a stvorenia, ktoré Tolkien vytvoril, sú tak obrovské a detailné vo svojom rozsahu, že filmovej technológii trvalo viac ako štyridsať rokov, než bola schopná dosiahnuť dostatočnú sofistikovanosť, aby bolo možné priviesť tento vesmír k patričnému životu. Taký projekt vyžadoval, aby si ho zobral na starosť úplný vizionár. Tolkienov epos našiel vášnivého a oddaného tvorcu  režiséra/spisovateľa/producenta Petera Jacksona, ktorý vôbec po prvý krát v histórii filmu realizoval simultánnu produkciu všetkých troch filmov.

Jackson a jeho oddaný produkčný tým, ktorý mal viac ako 2400 členov, filmoval v nádherných lokalitách Nového Zélandu. Výsledkom bolo spustenie logistickej operácie, ktorá obstojí aj v porovnaní so zložitými vojenskými operáciami veľkého rozsahu. Armáda umelcov – vrátane digitálnych expertov, dizajnérov stredovekých zbraní, kameňosochárov, lingvistov, kostymérov, maskérov, kováčov a staviteľov modelov, rovnako ako medzinárodne uznávaný súbor hercov a 26 000 komparzistov; tí všetci sa zhromaždili, aby tento ambiciózny sen splnili.

V Spoločenstve Prsteňa mladý hobit Frodo Bublík zdedí prsteň; nejedná sa však o obyčajný šperk. Je to ten Jeden Prsteň, nástroj absolútnej moci, ktorý dovoľuje Sauronovi, temnému pánovi Mordoru, ovládať Stredozem a zotročiť jej obyvateľov. Frodo spoločne so Spoločenstvom, ktoré zahŕňa jeho lojálnych priateľov hobitov, ľudí, čarodejníka, trpaslíka a elfa, musí niesť tento Jeden Prsteň cez celú Stredozem do Hory osudu, kde byl prvý raz ukovaný, a navždy ho zničiť. Na tejto ceste bude potrebné cestovať hlboko do území, ktoré Sauron ovláda a kde pripravuje svoje armády ohyzdov. A nejde len o vonkajšie zlo, s ktorým musí Spoločenstvo bojovať, ale aj o vnútorný rozkol a skazu, ktorú prináša vplyv Prsteňa. Celá budúcnosť sa tak odvíja od osudu Spoločenstva.

Posledné lístky sú ešte v predaji na www.xl.sk.


Filmové DVD z Filmový.sk:


Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Oslava narodenín kráľa rocku.
pred 4 rokmi
Najvplyvnejší slovenský raper súčasnosti, Majk Spirit dnes oficiálne spúšťa predpredaj dlhoočakávaného druhého sólového albumu „Y“.
pred 6 rokmi
Schválené zmeny v zákone o pobyte cudzincov budú účinné od 1. mája tohto roku.
pred 10 rokmi
Vyzbrojte svoje bunky. Karotenoidy sú odjakživa našou zakódovanou ochrannou skupinou. Tieto takzvané sekundárne rastlinné látky produkujú...
pred 7 rokmi
Súkromná spoločnosť vyzýva poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, aby uhradili pohľadávku poisťovne.
pred 9 rokmi
Ulovte si zlatú rybku!
pred 8 rokmi
Spoločnosť Senner Tuning AG z Ingelheimu predstavila individualizáciu pre BMW X6 4,0 D
pred 7 rokmi
SLASH sa nechal dlhé týždne nepretržite snímať kamerou, aby poodhalil fanúšikom, čo je to Apokalyptická láska.
pred 6 rokmi
Nový Abarth Punto Supersport ešte lepšie stelesňuje športový imidž, dizajn, štýl a remeselnú dokonalosť.
pred 5 rokmi
Speváčka v remixe nepriamo spomenula aj incident z mája, keď jej manžela, rappera Jay Z napadla vo výťahu newyorského hotela Standard jej sestra Solange.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT