Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Už dnes! Pán prsteňov ako koncert

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 20.06.2016

Legenda o prsteni znovu ožíva.
Už dnes! Pán prsteňov ako koncert
Zdroj obrázku: XL Promotion
 

Unikátne filmové predstavenie na gigantickom plátne v sprievode 150 členného symfonického orchestra, 100 členného zboru a zahraničných sólistov už dnes večer v bratislavskej Inchebe.

Slovenské publikum s napätím očakávalo premiéru tohto „veľkofilmu storočia“ a dočkalo sa 10. januára 2002. Neuveriteľná návštevnosť vtedy dosiahla rekordné číslo 218 tisíc divákov. Teraz majú diváci po prvý krát možnosť vidieť toto majstrovské dielo v HD kvalite na ploche viac ako 150 m2, v pôvodnom znení so slovenskými titulkami. Jedinečné spojenie veľkolepej projekcie so živým hudobným doprovodom sľubuje skutočne fantastický zážitok.

Skladateľ Howard Shore privádza Tolkienove literárne predstavy k životu vďaka svojej hudbe k filmu Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa, ktorá získala ako ceny Akadémie®, tak i cenu Grammy®. Shoreova hudba vyjadruje film Petera Jacksona v podobe ohromného symfonického diela.

Hudba Pána prsteňov sa radí medzi tie najkomplexnejšie a najúplnejšie diela na poli filmovej hudby. Toto unikátne vystúpenie prináša hudbu pre film, ale umožňuje hudbe niesť váhu rozprávania a vytvoriť tak úplne nový a dramatický koncertný zážitok.

Shoreova hudba zachytáva nielen rozsiahle emócie, ktoré je možné vo filme nájsť, ohromné výhľady a dlhé cesty, ale zároveň pripomína samotnú konštrukciu Stredozeme od Tolkiena. Štýly a nástroje z rôznych kútov sveta poskytujú jednotlivým prvkom Tolkienovho sveta unikátnu hudobnú stopu. Pre vidieckych a jednoduchých hobitov sú typické melodické keltské tóny. Pre mystických elfov je typické éterické východné zafarbenie. Trpaslíci, Tolkienovi drsní lámači kameňa, získavajú v paralele harmónie hrubé mužské zbory. Industrializované hordy ohyzdov vyžadujú od Shorea tie najagresívnejšie bubnové zvuky vrátane japonských taiko bubnov a kovových zvonov a reťazí, ktoré bijú o struny klavíra, zatiaľ čo svet ľudí, zranených, ale hrdých dedičov Stredozeme, sa prezentuje tvrdými a bádavými prvkami plechových nástrojov. Tieto hudobné svety miesia a občas spájanú sily a vždy sa tvarujú podľa zlovestnej vôle Jedného Prsteňa.

Obrovský hudobný rozsah priam volá po prevedení symfonickým orchestrom, vyžaduje zmiešaný zbor, chlapčenský zbor a inštrumentálnych a vokálnych sólistov spievajúcich v Tolkienových jazykoch Quenya, Sindarin, Khuzdul, Adunaic, Čierna reč Mordoru, ale samozrejme zbory spievajú aj v angličtine. Shoreovo skladanie ráta so zemitým a pevným tónom, ktorý sa opiera o robustné orchestrálne štruktúry a líniu, ktorá je jednak plynulá a taktiež je zbavená nadbytočného zdobenia.

Ako hovorí Howard Shore: Moja prvá hudba k trilógii Pán prsteňov, ku Spoločenstvu Prsteňa, bola začiatkom mojej cesty do Tolkienovho sveta a vždy budem mať k tejto hudbe a samotnému zážitku zvláštny vzťah.

Desiatky rokov podnecovali vyššie uvedené slová predstavivosť u viac ako 100 miliónov čitateľov po celej planéte. Po prvý krát boli prečítané v roku 1954, kedy bolo vydané Spoločenstvo Prsteňa, prvý diel impozantnej a epickej trilógie Pán prsteňov od J.R.R. Tolkiena.

Tolkienove diela mali hlboký vplyv na generácie čitateľov, keď pro mnohých z nich definovali archetypálne konflikty medzi dobrom a zlom a v celosvetových hlasovaniach boli zvolené za „Knihu storočia“. Nastavili latku pre všetky moderné eposy, keď vytvořili úplne nový a neuveriteľne živý vesmír. Uviedli nezabudnuteľného hrdinu – hobita Froda Bublíka, ktorý sa ocitne vo vojne mýtických proporcií v Stredozemi, v zemi plnej kúziel a folklóru. A čo bolo najdôležitejšie, oslavovali silu lojálneho priateľstva a osobnej statočnosti, silu, ktorá môže odolávať aj tým najničivejším temným silám.

A teraz legenda, ktorú si Tolkien predstavoval, konečne ožila na veľkom plátne, čo bola úloha, ktorý nevyžadoval nič iné než jednu z najkolosálnejších filmových produkcií všetkých dôb. Mýty, krajiny a stvorenia, ktoré Tolkien vytvoril, sú tak obrovské a detailné vo svojom rozsahu, že filmovej technológii trvalo viac ako štyridsať rokov, než bola schopná dosiahnuť dostatočnú sofistikovanosť, aby bolo možné priviesť tento vesmír k patričnému životu. Taký projekt vyžadoval, aby si ho zobral na starosť úplný vizionár. Tolkienov epos našiel vášnivého a oddaného tvorcu  režiséra/spisovateľa/producenta Petera Jacksona, ktorý vôbec po prvý krát v histórii filmu realizoval simultánnu produkciu všetkých troch filmov.

Jackson a jeho oddaný produkčný tým, ktorý mal viac ako 2400 členov, filmoval v nádherných lokalitách Nového Zélandu. Výsledkom bolo spustenie logistickej operácie, ktorá obstojí aj v porovnaní so zložitými vojenskými operáciami veľkého rozsahu. Armáda umelcov – vrátane digitálnych expertov, dizajnérov stredovekých zbraní, kameňosochárov, lingvistov, kostymérov, maskérov, kováčov a staviteľov modelov, rovnako ako medzinárodne uznávaný súbor hercov a 26 000 komparzistov; tí všetci sa zhromaždili, aby tento ambiciózny sen splnili.

V Spoločenstve Prsteňa mladý hobit Frodo Bublík zdedí prsteň; nejedná sa však o obyčajný šperk. Je to ten Jeden Prsteň, nástroj absolútnej moci, ktorý dovoľuje Sauronovi, temnému pánovi Mordoru, ovládať Stredozem a zotročiť jej obyvateľov. Frodo spoločne so Spoločenstvom, ktoré zahŕňa jeho lojálnych priateľov hobitov, ľudí, čarodejníka, trpaslíka a elfa, musí niesť tento Jeden Prsteň cez celú Stredozem do Hory osudu, kde byl prvý raz ukovaný, a navždy ho zničiť. Na tejto ceste bude potrebné cestovať hlboko do území, ktoré Sauron ovláda a kde pripravuje svoje armády ohyzdov. A nejde len o vonkajšie zlo, s ktorým musí Spoločenstvo bojovať, ale aj o vnútorný rozkol a skazu, ktorú prináša vplyv Prsteňa. Celá budúcnosť sa tak odvíja od osudu Spoločenstva.

Posledné lístky sú ešte v predaji na www.xl.sk.


Filmové DVD z Filmový.sk:


Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Žiarsky výrobca očakáva, že tento výrobok bude mať minimálne taký dobrý ohlas u zákazníkov, ako mal u odbornej verejnosti. Na výstave v Stuttgarte s úspechom predstavil aj ďalšie výrobky zo svojej produkcie.
pred 7 rokmi
Spevák sa na Slovensku predstaví dvakrát v Bratislave a následne v Prešove, Novom Meste nad Váhom, Nitre, Považskej Bystrici, Martine, Žiline a Trenčíne.
pred 6 rokmi
Kým iní si na svoj príbytok musia našetriť alebo zobrať hypotéku, skupina nepostihnuteľných občanov si stále buduje obydlia na cudzích pozemkoch, ktorých majitelia sa neželaných nájomníkov nevedia vlastnými silami zbaviť, tvrdí poslanec Ľudovít Kaník
pred 7 rokmi
Slováci v júni strávili na meraných weboch osem a pol hodiny, čo je o hodinu menej než v predošlom mesiaci.
pred 7 rokmi
Napríklad mobilné telefóny ľudia väčšinou nechávajú nabíjať celú noc, pritom by stačili dve hodiny
pred 3 rokmi
Kráľ latino štýlu je vo výbornej forme, londýnske Apollo vypredal dvakrát za sebou a peniaze za svoje britské vystúpenie venoval na charitu.
pred 6 rokmi
Cherchez La Femme, festival oslavujúci ženskú krásu a umenie nebude patriť len hudbe. Priestor odprezentovať svoje diela dostane aj päť slovenských umelkýň a projektov.
pred 6 rokmi
Štúdia mestského roadsteru Hiriko ialai neznečisťuje životné prostredie
pred 8 rokmi
Spoločnosť LG Electronics (LG) uzavrela zmluvu so spoločnosťami Fox a Rovio Mobile. Všetky smartfóny značky LG zo série Optimus budú mať predinštalovanú hru Angry Birds Rio.
pred 5 rokmi
Je iba málo príbehov, ktoré dokážu osloviť toľko čitateľov, vzbudiť také emócie, rozplakať i naplniť úžasnou energiou ako Zlodejka kníh. Vo svete sa z knihy stal okamžite bestseller, predalo sa osem miliónov kusov a to najmä vďaka výberu rozprávača.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT