Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Louis de Funes: Muž štyridsiatich tvárí

Zdroj: © Server.sk, redaktor: rob, pridané: 26.12.2011

Snímky ako Fantomas, Žandár zo Saint Tropez, Piti Piti Pá či Grand reštaurant pána Septima patria aj dnes k divácky najžiadanejším komédiám.Od smrti Louisa de Funesa ubehli už takmer tri desaťročia.
Louis de  Funes: Muž štyridsiatich tvárí
Zdroj obrázku: Internet
 

Hoci od smrti legendárneho komika Louisa de Funesa ubehli už takmer tri desaťročia, jeho snímky ako Fantomas, Žandár zo Saint Tropez, Piti Piti Pá či Grand reštaurant pána Septima patria aj dnes k divácky najžiadanejším komédiám. V smršti akčných thrillerov či lacných amerických komédii, ktoré denno-denne zaplavujú naše obrazovky, pôsobia Funesove veselohry viac ako hojivý balzam na ubolenú dušu. Ktovie akým smerom by sa jeho kariéra uberala v tomto tisícročí? Zaujímavé pritom je, že Funes spočiatku vôbec netušil, že bude hercom.

Klietka s kanárikom

Louis Germain David Funes sa narodil na parížskom predmestí Courbevoie 31. júla 1914. Jeho otec bol nie príliš úspešný advokát, v maminých žilách kolovala španielsko-portugalská krv. Jej temperament malému Louisovi často komplikoval život. „Poď ku mne, ty môj chrobáčik – volávala ma mamka milo, keď som niečo vyparatil. Za chrbtom však držala tanier, ktorý sa po mne chystala hodiť. Mávala fantastické záchvaty hnevu, ktoré striedal smiech a nemala rada nezaujímavých ľudí.“ Louis sa zaujímal o hru na klavíri a kresbu. Zo školy ho vyhodili a následne vystriedal niekoľko zamestnaní. Mal sa stať kožušníkom, no vynikal v niečom úplne inom. Rozosmieval okolie imitovaním predavačov, smetiarov a kamelotov. Jeho kožušnícka dráha sa skončila skôr, ako sa začala: „Znudený som sa rozhliadal, čím by som si skrátil dlhú chvíľu. Pohľad mi padol na klietku s kanárikom. Na zemi sa povaľovali kožušnícke špendlíky a prak. Viac mi nebolo treba. Škoda len, že nebohý kanárik patril riaditeľovi školy.“

Prenechaj dôstojnosť hlupákovi a vyhral si!

Po vyhodení zo školy dal nešťastnému Louisovi istý kožušník poslednú šancu. „Za osem frankov denne mi ponúkol možnosť zbierať z dlážky špendlíky a ihly. Radšej som sa však s kamarátmi hrával na námornícke bitky, v ktorých sme sa navzájom oblievali vedrami vody. Po tom, čo som raz takto ´smrteľne´ zasiahol nič netušiaceho majstra, ako kožušník som definitívne skončil.“ Po rokoch si na svoje nezbednícke časy slávny komik spomenul a vyhlásil: „Obdivujem remeselníkov! Keď robím film, pracujem ako remeselník.“

Pokušenie džezového Boha

Ďalej sa pretĺkal životom ako sa dalo: robil účtovníka, kresliča, na chvíľu sa stal obchodným zástupcom a dokonca i dekoratérom. Najdlhšie vydržal ako džezový klavirista, ktorý rozosmieval hostí svojimi grimasami. Počas okupácie Paríža v čase druhej svetovej vojny študoval hru na klavír v hudobnej škole, kde sa zamiloval do sekretárky Jeanne Barthelemy de Maupassant, vzdialenej príbuznej legendárneho spisovateľa Guya de Maupassanta. Ako neskôr sama povedala, ona sa nezamilovala do hviezdy, ale „mladíka, ktorý hral džez ako Boh“. Zosobášili sa v roku 1943 a čoskoro sa im narodili synovia Patric a Olivier. Stala sa jeho najvernejším priateľom dlhých štyridsať rokov, až do jeho smrti. Oveľa neskôr, keď už bol svetoznámym hercom, jej kúsok od Benátok kúpil zámok Chateau de Clermont.

O kariére herca však ešte zďaleka nebolo chýru: „Pokračoval som v koncertovaní po nočných kluboch, uvedomujúc si, že o malého, vychudnutého a plešatého herca veľký záujem nie je. Jeanne a Daniel Gélin ma ale neustále povzbudzovali. Keď som to už chcel vzdať, roku 1945 sa mi podarilo získať malú rolu vo filme.“ Snímka sa volala Pokušenie z Barbizon a hral v nej so Simone Renant s Françoisom Périerom. Mal vtedy už 31 rokov. Funes natočil 137 filmov, ale v prvej viac než polovici z nich hral iba nepodstatné a vedľajšie úlohy. Prvej titulnej roly sa dočkal až ako päťdesiatročný. „V živote som prešiel tromi fázami“, povedal Louis de Funés. „Najprv to bolo obdobie, keď som bol nútený chodiť za producentmi a režisérmi so skromnými otázkami, či by sa nenašla pre mňa v ich pripravovanom filme nejaká menšia rola. V ďalšej fáze prichádzali za mnou priatelia so slovami: Počúvaj, Fufu, mal by som pre teba peknú epizódku. No a v tretej fáze ma už oslovovali otázkou: Pán de Funés, nemáte na mysli nejaký film, v ktorom by ste si chceli zahrať?“.
Louis de Funes - Piti Piti Pa

Tancujúci Pierot

Zlomom vo Funesovej kariére bol rok 1958, keď Claude Magnier napísal divadelnú hru Oskar. Louis sa k nej dostal náhodou, napriek tomu sa stala jeho životnou divadelnou hrou, s ktorou obišiel na turné celé Francúzsko, Alžírsko i Maroko. Hra bola na repertoári celý rok a jeho výkon bol tak náročný, že po každom predstavení stratil skoro kilo. „Už ste videli Oskara?“ písalo vtedy Figaro. „Ale možno ste nevideli Louise de Funesa! Mrká očami, jedno obočie zamračí, druhé vysunie hore až ku korienkom vlasov. Robí grimasy. Klame telom. Akumuluje komickú mimiku. Krivý obličaj akoby bol z gumy. Hryzie si pery, sťahuje nosné dierky. Vyzerá, akoby sa pohyboval po pružine. Strčí si prst do ucha tesne predtým ako zaujme napoleonskú pózu. Máte dojem, že počúvate bláznivé štebotanie Káčera Donalda a vidíte grimasy Pepka námorníka, pripomína tancujúceho Pierota.“ Táto kritika do bodky vystihla Funesovo hranie ako ho poznáme dnes.

Medzinárodnú slávu si vyslúžil v rokoch 60-tych, keď účinkoval v komédiách ako Žandár zo Saint Tropez (1964) režiséra Jeana Giraulta alebo trilógii o Fantomasovi - Fantomas (1964), Fantomas sa hnevá (1965) a Fantomas kontra Scotland Yard (1966) režiséra Andrého Hunebellea. Policajta sršiaceho energiou, hyperaktívneho a nekontrolovateľného stvárnil tak presvedčivo, že mnohí si ho dodnes spájajú najmä s touto rolou. Po sérii úspešných filmov sa stal v roku 1968 najobľúbenejším hercom Francúzska. Herca - komika začali prezývať „muž štyridsiatich tvárí“, pretože toľko ich vraj vedel vyčariť za jedinú minútu. Najväčší kasový úspech dosiahol s režisérom Gérardom Ourym, ktorého každý nový film prekonal úspech predchádzajúceho. Smoliar, Veľký flám, ale hlavne Dobrodružstvo rabína Jakoba, ktorý za štrnásť týždňov premietania videlo vo Francúzsku 25 miliónov divákov, sa stali vrcholom jeho filmovej kariéry.
Louis de Funes vyučuje angličtinu.
 

Debna citrónov

Funes nemal rád novinárov. Odrážal ich tak ostro, že si niekoľkokrát vyslúžil Debnu citrónov - cenu za najnesympatickejšiu osobnosť roka. Neprívetivo sa vraj správal aj k mnohým kolegom - napríklad so Jeanom Gabinom nakrútil film Tetovaný bez toho, aby vraj spolu mimo kamery prehodili čo len jediné slovo. Jeden z mála hercov, s ktorým Funes vychádzal, ichel Galabru, po jeho smrti vyhlásil: „Bol to veľký profesionál, ktorý rešpektoval hercov a svojich partnerov zvlášť. Bol to náš národný komik“ I keď vzťah k novinárom Funes po infarkte v roku 1975 prehodnotil, jeho osobnosť zostáva dodnes zahalená ešte veľkým množstvom tajomstiev. Hoci Funes v práci prekypoval energiou, bol neznesiteľne puntičkársky a správal sa panovačne, v súkromí ho poznali ako tichého obyčajného človeka, ktorý hľadal svoj vnútorný pokoj.

Bol veľkým milovníkom ruží. Vytvoril dokonca ružu so svojim menom – oranžovú, oficiálne uznanú, ktorú si dnes môžete kúpiť v každom kvetinárstve vo Francúzsku. K jeho najväčším slabostiam patrila netrpezlivosť. Napríklad v reštaurácii z ničoho nič vstal a vybral sa pozrieť do kuchyne, kde to jedlo toľko trčí. Jeho syn Oliver sa o ňom vyjadril: „Len jedno otec nestihol – chcel sa naučiť plávať“.

Dôstojný hlupák

„Prenechaj dôstojnosť hlupákovi a vyhral si!“ – tento výrok asi najlepšie charakterizuje Louisa de Funésa. Inšpiráciu často nachádzal predovšetkým v sebe: „Každý z nás má vo svojej povahe istú dávku zbabelosti. A tá je jednou z najlepších inšpirácií.“ A jeho sarkastickým poznámkam neunikli ani seriózne sa tváriaci ľudia: „Vojde pán Niekto! A ha. A ako sa nesie! To ma dokáže rozosmiať.“ Miloval Laurela a Hardyho: „Človek, ktorému niekto vyleje vedro vody na hlavu, nikoho nerozosmeje. Ale spôsob, akým sa to stane, má neodolateľný pôvab. Laurel a Hardy prežívajú tragické udalosti s veľkou dôstojnosťou. Tým, že bezvýznamné príhody obohacujú niečím neočakávaným, čo predchádza udalosti, upozorňujú nás, že nás nečaká nič dobrého. Keď človek spadne na zem, môže si ublížiť. Podstata je teda tragická. Ale smiešne je to, že vidíme, ako sa ľudská dôstojnosť naraz zrúti.“

To nie je možné, ja umieram

„Vždy som pracoval a hral s maximom profesionálneho vedomia, pozornosti a zodpovednosti,“ vyhlásil Funes na sklonku svojho života. „Ale nechcel som sa stať hviezdou.“ 27. januára 1983 mrzlo, až prašťalo. Louis si dopoludnia vyšiel na záhradu, ale zima ho čoskoro zahnala domov. Popoludnie strávil v kresle a pospával. Na večeru si dal trochu ovocia, prezliekol sa do pyžama a šiel do postele. O desiatej v noci sa s trhnutím prebudil. Bolelo ho celé telo. Vykríkol: „To nie je možné, ja umieram...“ O desať minút vydýchol naposledy. Vždy keď sa znova a znova objaví jeho tvár s typickou grimasou na obrazovkách televízie, zahalí nás smutná dávka nostalgie, že Louis de Funes už nie je medzi nami a nenatočí už žiaden nový film. Paradoxne sa o sekundu v duchu uškrnieme nad jeho ďalším komickým kúskom. Veď o to mu vždy išlo – aby sme sa smiali.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Čajkovskij
pred 8 rokmi
Snímky ako Fantomas, Žandár zo Saint Tropez, Piti Piti Pá či Grand reštaurant pána Septima patria aj dnes k divácky najžiadanejším komédiám.Od smrti Louisa de Funesa ubehli už takmer tri desaťročia. Odkaz na článok: http://kino.server.sk/profily-osobnosti/louis-de-funes-muz-styridsiatich-tvari/

Skvelý článok. Louis bol vynikajúci komik...

 

Diskusné príspevky (36)

Fotografia
Anton Gajdošík
pred 8 rokmi
Ano, suhlasim a uplne super ho nadaboval Filipovsky.
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 2+519-519-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 3+519-519-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 3*2<(0+5+519-519) --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 3*2>(0+5+519-519) --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 2+806-806-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 3+806-806-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 3*2<(0+5+806-806)
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1 OR 3*2>(0+5+806-806)
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 2+435-435-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3+435-435-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3*2<(0+5+435-435) --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3*2>(0+5+435-435) --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 2+276-276-1=0+0+0+1 or '6oqI2VZr'='
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3+276-276-1=0+0+0+1 or '6oqI2VZr'='
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3*2<(0+5+276-276) or '6oqI2VZr'='
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1' OR 3*2>(0+5+276-276) or '6oqI2VZr'='
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1" OR 2+229-229-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1" OR 3+229-229-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1" OR 3*2<(0+5+229-229) --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1" OR 3*2>(0+5+229-229) --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
if(now()=sysdate(),sleep(6),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(6),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(6),0))OR"*/
Fotografia
Anonym
pred rokmi
(select(0)from(select(sleep(6)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(6)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(6)))v)+"*/
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1; waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1)); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
1 waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
mPGDotj0'; waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
7DvxXJkx'); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
3mqkxRWp')); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1;select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1);select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
-1));select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
ZR5VxiVm';select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
mLYi5gBR');select pg_sleep(3); --
Fotografia
Anonym
pred rokmi
S5UfrXLZ'));select pg_sleep(6); --
Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
NKÚ kontroloval kraje, návrhy rozpočtov spracovali v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách.
pred 7 rokmi
Dozorujúci prokurátor podal žiadosť, aby duševný stav Hedvigy Malinovej Žákovej dal súd preskúmať pozorovaním v ústave.
pred 6 rokmi
Peugeot 208 T16 Pikes Peak, ktorý bude štartovať v triede Unlimited, má poháňané všetky štyri kolesá.
pred 4 rokmi
Budúci zastávka Fínska rally: ŠKODA chce pri tejto "formuly 1 v lese" napísať ďalšiu úspešnú kapitolu nového vozidla Fabia R5.
pred 7 rokmi
Podľa správcu štátnej kasy sa do podvodov s nadmerným odpočtom DPH zapájajú aj etablované firmy.
pred 8 rokmi
V súčasnosti jeme omnoho viac tuku ako kedykoľvek predtým. Prečo nás tuk tak priťahuje?
pred 5 rokmi
Rozpätie krídel vtáka druhu Pelagornis sandersi, ktorý žil pred 25 až 28 miliónmi rokov, dosahovalo od 6,1 do 7,3 metra.
pred 15 rokmi
Bolo len otázkou času, kým po úspešnom albume Harem, inšpirovaným orientálnou kultúrou, príde speváčka Sarah Brightman na trh i s DVD nosičom.
pred 8 rokmi
Slávnostné odovzdávanie MTV Europe Music Awards, ktoré sa uskutoční v nedeľu 6. novembra v severoírskom Belfaste, bude moderovať americká speváčka a herečka Selena Gomez.
pred 8 rokmi
Hovorí sa, že stereotyp je zabijakom partnerských vzťahov. Ako proti nemu bojovať?

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT