Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Paulo Coelho - muž, ktorý žije svoj Osobný príbeh

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 30.08.2012

Rodičia sa rozhodli umiestniť ho do psychiatrickej liečebne, odkiaľ sa mu podarilo trikrát ujsť.
Paulo Coelho - muž, ktorý žije svoj Osobný príbeh
Zdroj obrázku: Internet
 

Napriek všetkým životným prekážkam sa brazílskemu autorovi Paulovi Coelhovi podarilo dosiahnuť svoj sen - stal sa spisovateľom. Napriek tomu, že začal písať knihy dávno po tridsiatke, získal medzinárodný úspech a uznanie. Predal viac ako 100 miliónov kópií románov vo viac ako 150 krajinách sveta a jeho diela sú preložené do viac ako 70 jazykov. Je najlepšie predávaným portugalsky píšucim autorom všetkých čias.

Paulo Coelho sa narodil 24. augusta 1947 v brazílskom veľkomeste Rio de Janeiro. V rodine inžiniera Pedra a domácej panej Lydie sa nestretol s pochopením pre túžbu stať sa spisovateľom. "Tvoj otec je inžinier, logický, racionálny človek s veľmi jasnou víziou sveta. Vieš vôbec, čo to znamená byť spisovateľom?" pýtala sa dospievajúceho Coelha mama. Po usilovnom pátraní dospel k názoru, že "spisovateľ vždy nosí okuliare a nikdy si nečeše vlasy. Má povinnosť a záväzok byť nepochopený svojou generáciou". Rodičia ho vychovávali v tradičných hodnotách, viedli ho ku kresťanstvu a viere v Boha, dali ho do jezuitskej školy. On však všetko odmietal a čoraz viac sa uzatváral do seba. Preto sa rozhodli umiestniť ho do psychiatrickej liečebne, odkiaľ sa mu podarilo trikrát ujsť. "Nechceli mi ublížiť, len nevedeli, čo robiť. Nechceli ma zničiť, chceli ma zachrániť," povedal s odstupom času. Ako 20-ročného ho prepustili a on podľa vôle rodičov začal študovať právo. To mu však vydržalo len rok.
Paulo Coelho Alchymista
Alchymista - predalo sa viac ako 65 miliónov kópií, knihu preložili do viac ako 60 jazykov - Alchymista je zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov ako najprekladanejšia kniha žijúceho autora.
zdroj: Internet

Ponoril sa do princípov hnutia hippies, spoznával drogy, cestoval po Severnej a Južnej Amerike, Mexiku a Európe. Po návrate do Brazílie začal písať texty pre skladby brazílskych hviezd ako Elis Regina, Rita Lee či Raul Seixas. Niektoré z nich však boli venované satanizmu a okultizmu, čo sa znepáčilo vodcom brazílskej vojenskej diktatúry. Tí videli jeho tvorbu ako príliš voľnomyšlienkársku a nebezpečnú, a preto Coelha na krátky čas uväznili. Po prepustení sa vydal na púť, ktorá zmenila jeho život a definitívne sa vydal cestou, ktorá mu podľa jeho slov bola súdená.

V roku 1982 vydal svoju prvú knihu Arquivos do Inferno a v roku 1986 O Manual Prático do Vampirismo. Nemali však úspech a neskôr ich chcel dokonca pre nízku kvalitu stiahnuť z predaja. V roku 1986 sa vydal na takmer 900-kilometrovú púť sv. Jakuba, ktorá vedie z Francúzska do španielskeho mesta Santiago de Compostela, kde údajne leží hrob jedného z dvanástich Ježišových apoštolov. Vrátil sa späť ku katolíckej viere, zistil, že jeho osudom je písať. Svoje zážitky a pocity zhromaždil v diele Pútnik z Compostely (1987). Nasledujúci rok vydal v malom brazílskom vydavateľstve rozhodujúci román s názvom Alchymista, kde rozšíril myšlienku o ceste za svojím snom. Odmietli mu však vytlačiť viac ako 900 kópií, a tak knihu spolu s ďalším románom Brida ponúkol väčšiemu vydavateľovi.
knihy paulo coelho
Coelho sa stal žiadaným autorom, ktorého pozná celý svet, vo veku 39 rokov.
zdroj: Internet
 
"Pracoval som, mal som osobu, ktorú som miloval, mal som peniaze, ale nesplnil som svoj sen. Mojím Osobným príbehom, ak môžem použiť termín z Alchymistu, je písať." Z románu prezývaného aj "rozprávka pre dospelých" sa stal svetový bestseller. Predalo sa viac ako 65 miliónov kópií, knihu preložili do viac ako 60 jazykov - Alchymista je zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov ako najprekladanejšia kniha žijúceho autora. Ako uvádza na stránkach svojho najúspešnejšieho románu, "keď niečo chceš, celý vesmír sa spojí, aby si to dosiahol". Coelho sa stal žiadaným autorom, ktorého pozná celý svet, vo veku 39 rokov.

Od Alchymistu každý alebo každý druhý rok vydal ďalší román, medzi inými napríklad Na brehu Rio Pedra som si sadla a plakala (1994), Piata hora (1996), Démon a slečna Prymová (2000), Záhir (2005) či Čarodejnica z Portobella (2006). Už od napísania Pútnika z Compostely, keď stále odkladal začiatok spisovateľskej kariéry, si zachoval neobvyklý zvyk. "Vždy, keď uvidím biele pierko, je to znamenie od Boha, že mám začať písať ďalšiu knihu," povedal. Napísal zatiaľ 27 kníh, dve z nich - Pútnik z Compostely a As Valkírias (1991) sú autobiografické, ostatné sú fiktívne, no autor do nich vždy zakomponuje vlastné životné skúsenosti. Ďalšie, ako Maktub (1994), Manual do guerreiro da luz (1997) či Ako rieka, ktorá plynie (2006) sú zbierkami esejí, poviedok či rôznych učení.

Každý z jeho príbehov má inú ústrednú myšlienku. V románe Veronika sa rozhodla zomrieť (1998) sa vracia k svojim zážitkom z psychiatrickej liečebne, v knihe edenásť minút (2003) hľadá prostredníctvom príbehu prostitútky hranicu medzi láskou a sexom a v trileri Víťaz je sám (2007) kritizuje pretvárku Medzinárodného filmového festivalu v Cannes a podobných podujatí. Spoločným prvkom je množstvo úvah a zamyslení, ktoré dôsledne venuje každej téme.
Veronika sa rozhodla zomrieť - trailer.

V roku 2003 kúpila spoločnosť Warner Bros. práva na nakrútenie filmovej adaptácie Alchymistu. Projekt však stagnoval a nikdy sa neuskutočnil, údajne pre problémy so scenárom. V roku 2008 Harvey Weinstein v Cannes oznámil, že odkúpil práva a stáva sa novým producentom. Odvtedy žiadne nové informácie nezverejnil, no webová stránka IMDb.com uvádza ako dátum premiéry rok 2014. Kniha Veronika sa rozhodla zomrieť má hneď dve filmové adaptácie - jednu japonskú z roku 2005 a americkú pod režisérskou taktovkou Emily Young so Sarah Michelle Gellar v hlavnej úlohe z roku 2009. "Sarah Michelle Gellar hrala Veroniku tak emotívne, ako som si vždy predstavoval," uviedol spisovateľ na adresu herečky.

Coelho je veľkým fanúšikom internetu, pravidelne prispieva na svoj blog a komunikuje so svojimi priaznivcami. Na Facebooku má viac ako deväť miliónov fanúšikov, ktorých pravidelne zásobuje hlbokými myšlienkami a fotografiami zo svojho každodenného života. Dokonca podporuje zverejňovanie prekladov svojich kníh zadarmo na internete, čo mnohokrát vedie ku konfliktom s vydavateľstvom.

Viac ako 30 rokov je ženatý s brazílskou umelkyňou Christinou Oiticicou. Hoci je silným katolíkom, nesúhlasí s pápežom v niekoľkých politických a sociálnych otázkach. V roku 1996 založil Inštitút Paula Coelha, prostredníctvom ktorého pomáha deťom a starým ľuďom s finančnými problémami. V tom istom roku mu francúzsky minister kultúry udelil Rad rytiera umenia a literatúry Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres. Od roku 1997 pôsobí ako špeciálny poradca UNESCO pre program duchovného zbližovania a interkultúrneho dialógu. Francúzska vláda mu udelila Rad čestnej légie Chevalier de la Légion d'Honneur a galícijský guvernér ho vyznamenal Zlatou medailou za šírenie významu Svätojakubskej cesty. V septembri 2007 ho Organizácia spojených národov vymenovala za Posla mieru.

Foto: paulocoelho.com
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
Rodičia sa rozhodli umiestniť ho do psychiatrickej liečebne, odkiaľ sa mu podarilo trikrát ujsť. Odkaz na článok: http://kino.server.sk/profily-osobnosti/paulo-coelho-muz-ktory-zije-svoj-osobny-pribeh/

-1 OR 2+697-697-1=0+0+0+1

 

Diskusné príspevky (26)

Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3+697-697-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2<(0+5+697-697)
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2>(0+5+697-697)
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 2+548-548-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3+548-548-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3*2<(0+5+548-548) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3*2>(0+5+548-548) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1" OR 2+776-776-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1" OR 3+776-776-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1" OR 3*2<(0+5+776-776) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1" OR 3*2>(0+5+776-776) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
if(now()=sysdate(),sleep(9),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(9),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(9),0))OR"*/
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
(select(0)from(select(sleep(9)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(9)))v)+"*/
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1; waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1)); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
1 waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
TBgln4C4'; waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
gHkGDdtL'); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
oVbk22Ch')); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1;select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1);select pg_sleep(3); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1));select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
6gksK0Ak';select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
3wQPgl7M');select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
6XDdRxMM'));select pg_sleep(9); --
Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Tvrdá práca na dvoch kontinentoch súčasne a vydarené tohtoročné single úspešnej Celeste Buckingham priniesli svoje ovocie.
pred 7 rokmi
Obaja interpreti zo zámoria si odniesli po tri ocenenia.
pred 8 rokmi
Suzuki Motor Corp obviňuje Volkswagen z porušenie dohody o prístupe k technológiám pre hybridné vozidlá
pred 5 rokmi
Ille a Never Sol – dva najväčšie hudobné objavy minulého roka na českej hudobnej scéne, ktoré sa tešia mimoriadne pozitívnym reakciám zo strany publika i kritiky, sa začiatkom decembra chystajú na spoločné slovenské mini turné.
pred 6 rokmi
Slovenská rektorská konferencia žiada ministra školstva, aby nové kritériá nepodpísal a vrátil na dopracovanie Akreditačnej komisii
pred 10 rokmi
Sing síce nie je horúcou hudobnou novinkou, avšak na hudobnej scéne v niekoľkých ohľadoch táto skladba zaznamenala veľký ohlas.
pred 8 rokmi
Tri spriatelené slovenské a české skupiny sa predstavia na unikátnych spoločných koncertoch v Košiciach, Hruštíne, Trenčíne aj Bratislave.
pred 8 rokmi
Spoločnosť Sagemcom predstavila štýlové IP rádio RM50, ktoré umožňuje prístup k viac ako 13 tisícom internetových rádií po celom svete.
pred 7 rokmi
Vo vojnovom období sa turizmus z Afganistanu takmer úplne vytratil. No aj táto krajina má svoje poklady, a jedným z nich je aj Band-e-Amir.
pred 7 rokmi
Pôjde o nahrávky Futuretro (2000), Biorytmy (2002), Nanoalbum (2004) a Kluci kde ste? (2007), ktoré sa v limitovaných reedíciách dostanú do predaja 29. júna.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT