Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. októbra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Možná přijde i kouzelník

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 08.02.2011

Možno príde aj kúzelník, alebo práve k prichádzajú po prvý raz na 16 DVD Jiří Lábus, Jiří Korn, Oldřich Kaiser...
Možná přijde i kouzelník
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

O titule:
Možno príde aj kúzelník, alebo práve k prichádzajú po prvý raz na 16 DVD Jiří Lábus, Jiří Korn, Oldřich Kaiser v jednej zo zábavných sérií minulého režimu. Humorné scénky, tanečné kreácie, známe piesne a hlavne celý rad fantastických hostí, ktorí vás bezpochyby pobavia.

Všeobecné hodnotenie (pripomenutie):
V prvej polovici roka sa po boku televíznych estrádnych programov Československej televízie Praha, akými boli Televarieté, či Abeceda, objavila aj show, vtedy ešte temne nazývaná zábavným programom Možno príde aj kúzelník. Zhruba v polročnej periodicite sa trojica vyššie spomínaných konferencierov pokúšala zabávať 15 miliónový národ, ktorý si dve soboty počas roka vyhral na sledovanie zhruba 70. minút zábavy na český spôsob. Prostredníctvom svojich 17 vydaní sa kúzelník stal nesmrteľným pre diváka, zdrojom verejného záujmu pre vyvolených účinkujúcich a taktiež objavovaním nových umelcov, ktorí dostali priestor.

Kúzelník popri trochu zatuchnutému Televarieté a úplne inak zameranej Abecede priniesol celkom svieži druh humoru. Fakt, že najviac „na tom zarobil Jiří Korn“, ktorý tak bol pravidelne na očiach celému národu je vlastne dnes iba potvrdením jeho kvalít, pretože ako jeden z mála účinkujúcich vydržal na scéne až dodnes. Bohužiaľ, hviezdy ako Karel Černoch, či Jiří Wimmer, ktorí boli piliermi tejto televíznej show, sa vydania na DVD nedočkali. Kúzelník sa nakoniec dožil sedemnástich vydaní, z toho štyri boli porevolučné. Tie, do roku 1989 možno nazvať (a zabite ma za to) klenotom českej zábavy, tie porevolučné boli ukážkou úpadku vkusu a nepochopiteľného zmiznutia peňazí, ktoré dovtedy boli určené na zábavu. Z porevolučných epizód sa vytratil lesk, tanečníci, veľké hviezdy, vystačiť sme si museli so šiestimi hlavnými hrdinami, dvojníkmi hviezd. Iba predposledné, šestnáste vydanie bolo akoby návratom ku koreňom, a tvorcovia sa snažili oživiť jedinečnú predrevolučnú zábavu. Ani tento pokus však nezabránil tomu, aby sa sedemnástou časťou show skončila.

Hodnotenie fanúšika:
Budem nadšený i kritický zároveň. Ako fanúšik programu som bol nadšený, keď som sa dočítal, že Česká televízia vydá všetkých sedemnásť častí Kúzelníka na DVD. Cena cez 40€ bola síce odstrašujúca, ale na druhej strane, za tento komplet som bol ochotný dať akékoľvek peniaze. A hoci mi je jasné, že o pár rokov bude cena nižšia, v prípade Kúzelníka som neváhal a objednával. Napokon, minuloročný Silvester som opovrhol všetkými televíziami a vychutnával som si od rána až do rána Kúzelníka. Uisťujem vás, že keby sa v Mlynskej Doline, v Záhorskej bystrici i na Kolibe boli hoc aj pretrhli, takú zábavu mi neurobia. Ako fanúšik som sa dočkal mierneho sklamania, ale nadšenie z troch archívnych a nikde nezohnateľných vystúpení Lucie Bílej v tomto programe (napríklad) dalo preč všetky pochybnosti. Mám pokope celého kúzelníka a neľutujem ani cent.

Hodnotenie kritika:
Napriek tomu som sa však musel povzniesť nad radosť a eufóriu a pozrieť sa na to kritickým okom. Cena, za ktorú sa tento dvojset predáva u nás je neúmerne prehnaná. Samozrejme, keď si to objednáte z Čiech, vyjde vás síce tovar lacnejšie, ale preplatíte na poštovnom. Nikdy nepochopím, prečo Česká televízia siahla po nezmyselnom vydaní sedemnástich častí na šestnástich diskoch. Určite si aj na Kavčích Horách všimli, že tak, ako v prípade posledného disku, na ktorom sú dva diely, sa tak dalo na disky nasúkať všetky časti, znížil by sa počet spotrebovaných diskov, obal by tiež stačil iba jeden (takto je komplet zabalený v dvoch hrubých, škaredých, obstarožných a nepraktických obalov) a cena mohla ísť buď o polovicu dolu, alebo sa peniaze mohli využiť na iné veci.

Program Možná přijde i kouzelník je legenda, ktorá by si zaslúžila minimálne booklet s historickým popisom, fotografiami, spomienkami, alebo využitie ďalších možností, ktoré sa ponúkajú. Minimálne audiokomentár, hoci iba Jiřího Lábusa, ale aj hociktorého ďalšieho žijúceho účinkujúceho by bol dokonalým vylepšením. Navyše, porevolučná scénka Karolíny Kaiserovej „ako to bolo v roku 1989“ sa odohráva v roku 2010, teda v roku, kedy disky vyšli a na tom sa mohlo podoprieť mnoho vecí.

Ďalej kvalita obrazu – netrúfnem si ani náhodou tipovať, či tento záznam prešiel digitálnou očistou. Nechcem nikoho uraziť tým, že napíšem, že nie, pretože si myslím, že nie, ale možno sa mýlim. Ja viem, že ide o dobový obraz, ale je veľmi zlý. Keď istá slovenská spoločnosť reštaurovala archív Slovenskej televízie a vydávala ho na DVD, bol obraz oveľa lepší. Radšej menej titulov a postupne a venovať čas a nemalé prostriedky kvalite.

Rovnako tak rozdelenie kapitol sa dá robiť manuálne a zmyselne a nie hocikde, a hocikedy, až som mal miestami pocit, že to robil náhodne počítač. Dať k niektorým vydaniam titulky pre nepočujúcich a k iným nie, mi prišlo rovnako neprofesionálne. Buď všade, alebo nikde. Posledné časti sú veľmi zle zvládnuté aj technicky, keď prechod medzi kapitolami divák registruje sám tým, že sa záznam zhruba na sekundu zastaví.

Celkové hodnotenie:
Veľmi veľa chýb za tak veľa peňazí, absolútne nevyužitie súčasných možností a absolútne nemarketingové vnímanie diania v roku 2010. Ak niekto nedokáže vymyslieť, ako obohatiť tak skvelé dielo, mal by si hľadať inú robotu. Bohužiaľ, po tejto stránke mrháme všetci časom. Ak by som však mal dávať pomyselné hviezdičky, ktoré boli tak i obľúbené v tej dobe, alebo kúzelníckych „Fanoušov“, tak ich dávam päť z desiatich. Tých päť dávam ako fanúšik, tých zvyšných päť odoberám ako kritik. Nehnevajte sa na mňa, ale za tú cenu to aj doma na kolene spracujem lepšie, len mi sprístupnite archív.

Vydavateľstvo: Česká televízia, 2010

Zoznam častí:
Takhle jsme to nemysleli
Tohle jsme nečekali
To tady ještě nebylo
Dneska to konečně rozjedeme
Smršť
Pomeranč
Silvestr 1985
Karneval v Riu v Táboře
Vánoce
Svatba
Předávání Fanoušů
Večer plný překvapení
Každý má šanci
Předávání Fanoušů za rok 1989
Otevíráme se světu
Pražská šestka
Dražba
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Montáž zabezpečovacích, kamerových, prístupovýc...
doplnky výživy, protein, gainer, chudnutie, sva...Opravy zásuviek,vypínačov,svietidiel,bytových z...
Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...
Ponúkam kompletné elektroinštalačné práce v rod...

Umelecký kováč Ján Kaniansky z Handlovej hľadá ...
Kúpele Luhačovice, a. s., sú atraktívnym zamest...
Prijmem samostatného stolára na výrobu a montáž...

75 000.00 €
Na predaj byt, garsónka, rozloha 28 m2, novostavba
133 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 72 m2
85 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 58 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Hovorí sa, že majstra robia maličkosti (nie detaily; to by bol perfekcionalizmus).
pred 8 rokmi
unky, nervy a svaly by bez draslíka nemohli správne pracovať. Draslík sa spolu so sodíkom zúčastňuje na udržiavaní rovnováhy...
pred 3 rokmi
Slovensko zažije dokonalú hudobnú lahôdku! 28. novembra 2014 vystúpi v Bratislavskej HANT Aréne na Pasienkoch francúzska speváčka Isabelle Geffroy, ktorá používa pseudonym ZAZ.
pred 5 rokmi
Podnikatelia musia podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel do konca januára.
pred 3 rokmi
Po rovnomennom štúdiovom albume sa Il Divo na sklonku minulého roku vrátili so záznamom koncertu v Japonsku.
pred 4 rokmi
Hoci doma v Británii je toto kvarteto stredobodom pozornosti a ich single sa veľmi ľahko dostávajú z ničoho na prvé miesta hitparád, vo zvyšných krajinách to Rudimental nemajú také jednoduché.
pred 4 rokmi
Skupina Žlutý Pes vlani oslávila 35 rokov svojho pôsobenia, aby s novým rokom vkročila do dejvického nahrávacieho štúdia Faust Records.
pred 10 rokmi
Land Cruiser V8 je bez debaty neprehliadnuteľné auto. Oproti svojmu predchodcovi totiž narástlo vo všetkých smeroch.
pred 5 rokmi
Speváčka Kristína sa vyváža v kabriolete Waldemara Matušku a flirtuje s mladým mužom.
pred 4 rokmi
Projekt HODEK & GAJLÍK FACTORY pokrstil album a odštartoval slovensko-české turné.

 
 
 

Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT