Affleck sa pokúsil sfilmovať napínavý príbeh, ktorý však dnes je už verejnosti veľmi dobre známy, pretože spisy sa po istom čase stali verejnými.
Zdroj obrázku: Internet
O filme:
Presne 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom ujsť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohli dostať týchto 6 diplomatov späť do Ameriky, Tony Mendez (
Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom- prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. Kvôli vierohodnosti vzniká aj scenár k filmu nesúci názov
Argo. Celá operácia následne má názov Canadia Carper a Amerika sa Kanade odvďačila tak, že ocenila Kena Taylora najvyšším vyznamenaním – Zlatou medialou Kongresu.
Hodnotenie filmu:
Ben Affleck sa postavil na neistú pôdu, keď sa rozhodol nakrútiť politickú drámu
Argo. Vychádzal zo skutočných udalostí. Z takých, o ktorých napríklad našinec nemal príliš veľké poňatie, keďže sa odohrávali v čase, keď sme veselo sedeli za ostatným drôtom a nemali sme poňatie, čo sa deje u susedov, nieto za veľkou mlákou.
Affleck sa pokúsil sfilmovať napínavý príbeh, ktorý však dnes je už verejnosti veľmi dobre známy, pretože spisy sa po istom čase stali verejnými. Ide však hlavne o americký príbeh a je zrejmé, že vo zvyšku sveta bude táto téma rovnako mimoriadne zaujímavá. O filme sa dokonca už celkom nahlas šepká ako o ašpirantovi na Oscara a uznávam, že minimálne nomináciu medzi 5 najlepších by si táto dráma jednoznačne zaslúžila.
Ťažko povedať, nakoľko sa
Affleckov príbeh stotožňuje so skutočnosťou, ale celkom isté je, že Affleck sa nesnažil zbytočne naťahovať, rozciťovať, alebo robiť zbytočné vybočenia.
Argo si počas dvoch hodín kliesni cestu k diváckym zmyslom a uznávam, že sa
Affleckovi podarilo nakrútiť drámu, prostredníctvom ktorej nedá divákovi v kresle vydýchnuť.
Najmä druhá polovica filmu je excelentná. Zbeh udalosti v prvej časti, hľadanie riešenia a jeho realizácie môže prísť divákovi trochu pomalé a zdĺhavé.
Affleck však dokázal aj v tejto časti zaujať najmä vykreslením charakterov najmä čelných predstaviteľov Ameriky, ich benevolencie k danej situácii, jej ignorácie a tak jedinečne vyšperkoval hlavné postavy celej udalosti. Zvlášť moment, keď „ktosi tam hore“ nad danou situáciou iba mávne rukou s tým, že „zajtra je po všetkom,“ je rovnako šokujúci dnes a vo filme, ako musel absurdne pôsobiť v čase, keď sa celá situácia udiala.
Druhá polovica filmu sa už odohráva v Iráne a film rieši, ako sa šesť amerických občanov snaží dostať domov.
Affleck tu nádherne graduje situáciu a vygraduje ju emóciami tak vrchovato, že pri záverečných scénach bude divákovi vyskakovať srdce z hrude. Faktom je, že dnes už si stačí nalistovať internet a dozviete sa, ako to vlastne celé skončilo, takže úlohou režiséra je v podstate nakrútiť príbeh, ktorý zaujme svojim stvárnením a nie príbehom samotným, verejne dobre známym.
Affleckovi sa to však podarilo na výbornú. Dokonca mi v tomto prípade vôbec neprekáža, že do takmer hlavnej úlohy sa obsadil sám, je tam fajn a v prvých momentoch je nespoznateľný. Skvelá práca, odvážna a vydarená.
Réžia: Ben Affleck
Hrajú: Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman
Premiéra: 29. november 2012
Distribuuje: Continental Film