Neuveriteľný príbeh si najskôr získal srdcia čitateľov a režisér Ang Lee sa rozhodol tento „nesfilmovateľný“ príbeh priniesť vo filmovej podobe.
Zdroj obrázku: Internet
O filme:
Hlavný hrdina Pí vyrastal v indickej zoologickej záhrade, ktorú založil jeho otec. Možno by exotickú živnosť prevzal, keby sa rodina nerozhodla presťahovať do studenej Kanady – aj s niektorými zvieratami, ktorých predajom si chceli zaistiť ľahší štart v novej krajine. Proti tomu sa však postavili prírodné živly, ktoré jednej búrlivej noci potopili nákladnú loď, na ktorej sa plavil Pí s rodičmi a bratom.
Chlapec sa šťastnou náhodou ocitol v záchrannom člne, ktorý ostal uprostred oceánu ako jediná pripomienka katastrofy. Nezachránil sa však sám, jeho spolucestujúcimi bola poranená zebra, hyena, samica orangutana a Richard Parker. Nebol to ďalší človek, čo prežil, ale mohutný bengálsky tiger, ktorý si rozhodne nemyslel, že by sa v núdzových podmienkach malo niečo meniť na prirodzenom priebehu potravinového reťazca. Tak sa začala neskutočná plavba, počas ktorej sa chlapec musel premeniť na muža, aby dokázal obstáť v konkurencii jedného z najväčších predátorov našej planéty a prežiť strastiplnú púť k pevnine.
Pí a jeho život - trailer
Hodnotenie filmu:
Prvé nadšenie prišlo s prvou sekundou filmu. O pár sekúnd neskôr som s nadšením prijal kolibríka lietajúceho doslova a do písmena v kinosále – vskutku vydarený 3D efekt. Ak v priebehu prvej minúty filmu poviete dvakrát „wow,“ je zrejmé, že z toho bude silný zážitok.
Pí a jeho život nie je v žiadnom prípade rozprávkou. Neuveriteľný príbeh si najskôr získal srdcia čitateľov a režisér Ang Lee sa rozhodol tento „nesfilmovateľný“ príbeh priniesť vo filmovej podobe. Podarilo sa mu to (až na pár maličkostí) dokonale a na diváka čaká v kine excelentný dvojhodinový zážitok.
Strhujúci fantasy príbeh mladého indického chlapca má dva dominantné aspekty. Tým prvým je silný odkaz vo vieru. Uvádzam to síce veľmi všeobecne, ale nechcem sa zameriavať na jednotlivé body, ktoré divák odhalí počas filmového predstavenia. Tým najzásadnejším je odkaz na vieru v samého seba, o tom, že treba sledovať „odkazy,“ prostredníctvom ktorých človek dokáže prežiť. Viera v samého seba a v „niečo“ môže byť známkou prežitia.
Je to silný odkaz na vnímanie sveta obyvateľmi Indie a ak raz navštívite túto krajinu, tak pochopíte, že to nie je iba tliachanie do vetra a „viera“ tam znamená niečo úplne iné, ako kdekoľvek inde na svete. Pí a jeho život je odkazom na vnímanie sveta v tejto jeho lokalite a ukážkou toho, ako sa vďaka viere dá prežiť.
Druhým dôležitým aspektom je spracovanie. Objavili sa správy o tom, že Pí a jeho život je momentálne jednou z najlepších filmových animácií vôbec. Faktom je, že tento film svojim spracovaním ďaleko predstihol Scorseseho„Huga“. Pí a jeho život je rovnako hraný film s veľkým využitím počítačovej techniky. Tá hrala hlavnú úlohu najmä pri animácii zvierat, ktoré hrajú vo filme dosť podstatnú úlohu. Tie animácie sú dokonalé. Niekedy až tak, že to prekáža, alebo lepšie by bolo napísať, že sú tie zvieratá predimenzované. Vidieť to najmä u tigra, ale nepôsobí to nijako rušivo, aj keď pozorný divák si to všimne.
Tvorcovia si z môjho pohľadu neustriehli iba jedinú vec. Zatiaľ, čo hlavný hrdina trávi čas na mori, rastú mu vlasy, ale nezarastá. Za tých viac ako 200 dní na mori by mal bradu ako Tom Hanks v Stroskotancovi. Toto Leemu trochu uniklo, inak však nemám žiadne výhrady.
Pí prišiel do našich kín v 2D verzii s pôvodným zvukom a českými titulkami, 3D verzii s rovnakou jazykovou výbavou a tiež v 3D verzii s vydareným českým (nie slovenským, ako je to uvádzané v programe siete kín Cinema City) dabingom. Osobne odporúčam práve túto verziu, ktorá dáva divákovi väčší priestor na to, aby mohol naplno sledovať to, čo sa deje na plátne a nenechal sa rušiť čítaním titulkov.
Filmový soundtrack:
Scénickú hudbu k filmu Pí a jeho život napísal Mychael Danna. Známy filmový skladateľ je podpísaný aj pod ďalšími slávnymi filmami, náhodne spomeniem Malú Miss Sunshine, Imaginárium Dr. Parnassa, 8mm a mnoho ďalších. Držiteľ nominácie na cenu Emmy odišiel do Indie, kde študoval a nasával atmosféru, aby tak mohol do svojej hudby vložiť autenticitu v podobe kostolných chorálov a pôvodnej indickej hudby, a to všetko za zvukov mandolíny a piana.
Emotívne veľmi silný soundtrack, ktorý si fanúšikovia klasickej hudby vychutnajú aj bez toho, aby videli film, vychádza na CD rozdelený na 28 trackov a je rovnako silným zážitkom, ako samotný film. Viac než hodinová nahrávka zanecháva veľmi výrazný dojem. Album, ktorý kúpite aj u nás vydáva vydavateľstvo Sony Music a okrem samotného disku je kolekcia doplnená o niekoľkostranový booklet, ktorý prináša zásadné autorské informácie a kolekciu filmových fotografií.
Réžia: Ang Lee Hrajú: Irrfan Khan, Gérard Depardieu, Suraj Sharma, Rafe Spall, Tabu, Adil Hussain
Priekopnícka práca MINI pri vývoji sieťových služieb aj priamo vo vozidle nemá obdobu. MINI predstavuje štyri nové aplikácie, ktoré potvrdzujú jej vedúce postavenie v tejto oblasti.
Hlina prvú cvičnú scénku s Coca Colou zavesil na internet, na scéne sú traja amatérski herci, dvaja sa rozprávajú v konšpiračnom byte, tretí s megafónom odpočúva za stenou.
Jednou z príspevkových organizácií Ministerstva kultúry SR je aj Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, ktorú nedávno navštívili príslušníci japonskej cisárskej rodiny.
Už po štvrtýkrát majú mladí hudobníci šancu koncertovať na najväčšom slovenskom džezovom festivale! Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa aj tento rok vyhlasujú súťaž pre začínajúce kapely.