“Myslím si, že niekedy... sa rozprávky stanú skutočnosťou.“ - Carrie Bradshawová
Zdroj obrázku: TS Server.sk
“Myslím si, že niekedy... sa rozprávky stanú skutočnosťou.“ -- Carrie Bradshawová
Keď sa v roku 1998 začal na HBO vysielať Sex v meste, na televíznych obrazovkách sa dali vidieť aj niektoré iné seriály nakrúcané v New Yorku. Väčšina z nich boli policajné drámy, ktoré ukazovali škaredšiu tvár mesta. Na druhej strane New York, ktorý si pre Sex v meste predstavoval Darren Star sa viac podobal na filmy Woodyho Allena ako Manhattan či Annie Hall, kde vykreslil jeho krásu.
Podľa Kinga, ani jedno zo štyroch dievčat nie je pôvodom z New Yorku. Skôr sa každá z nich do mesta presťahovala, aby si naplnila svoje sny a prijala mesto za svoje vlastné. „Je ako mesto snov, pretože niekedy má človek pocit, akoby ho sledovalo a inokedy dokáže načisto zmiznúť.
Miesto nakrúcania bolo teda jasné už dopredu: New York City.
Prvá klapka filmu Sex v meste padla v New Yorku 19-teho septembra 2007, pričom za kormidlom stál scenárista a režisér v jednej osobe Michael Patrick King. Hoci už mal za sebou niekoľko častí seriálu, film je jeho celovečerným debutom.
„Bolo to zábavné, konečne môcť povedať jeden veľký príbeh,“ hovorí King, ktorému sa zdá, že nakrúcanie filmu je jednoduchšie, ako práca na seriáli. „Keď som robil seriál, musel som myslieť nielen na práve nakrúcanú epizódu, ale aj na sedem ďalších. Takže robiť dennodenne len na jednom príbehu bolo skvelé.“
Parkerová ako producentka ocenila, že toľkí z pôvodného seriálového štábu sa vrátili aj na film. Presnejšie 8 členov štábu, ktorí boli so seriálom od prvej po poslednú časť prišlo aj na film.
„Každý bol tomuto projektu oddaný neuveriteľným spôsobom,“ hovorí Parkerová. „Obetovali čas, ktorí mohli stráviť so svojimi rodinami. Jedna z mojich najkrajších spomienok je, ako sme sa raz asi o druhej, alebo tretej v noci na nejakej neznámej ulici všetci smiali a mali radosť z vzájomnej spoločnosti.“
Keď sa seriál nakrúcal v uliciach New Yorku, priťahoval pozornosť. No ani štáb, ani herci netušili, akú odozvu bude mať film po tom, ako sa spustí kamera. Každý deň sa na nakrúcanie chodili pozerať stovky Newyorčanov, turistov, paparazzov a novinárov.
Medzi lokácie, kde sa film nakrúcal patria Fifth Avenue, pred Tiffanym a Saks; aukčný dom Christie, kancelárie Vogue v budove Condé Nast, Salón Riccarda Maggiore, Hotel Giraffe v strede mesta; Bryant Park a susediaca hlavná pobočka New Yorskej verejnej knižnice na Fifth Avenue, obchody Vitra a Diane Von Furstenberg, Nickovo kaderníctvo v Greenwich Village, na Henry Street na Lower East Side, Park Avenue na Upper East Side, Perry Street v Greenwich Village a Dekalb Avenue v Brooklyne, Mercer Hotel a Luce Plan – obchod s nábytkom v Soho, rezervoár Central Parku a Brooklynský most.
Nakrúcalo sa aj v týchto reštauráciách: Buddakan, 202 Restaurant v Chelsea, The Bemelmans Bar v hoteli Carlyle a Lumi na Upper East Side, Junior’s v Brooklyne, Raoul’s v Soho, Starbucks na Astor Place, Good World Café v Chinatowne a v ďalších.
Keď sa nenakrúcalo vonku, výroba sa presunula do rovnakých štúdií, kde sa nakrúcal aj seriál – štúdiá Silvercup na Long Island City v New Yorku. „Bolo to zvláštne,“ hovorí Cynthia Nixonová, ktorá hrá advokátku Mirandu. „Keď sa vrátite späť do štúdia, kde vás čaká vaša stará šatňa a je tam presne to, čo tam bolo aj predtým, okolo rovnakí ľudia, máte pocit, akoby ste sa vrátili v čase.“
Ďalším kľúčovým tvorcom, ktorý stojí za vzhľadom filmu je kameraman John Thomas, ktorý nakrúcal aj niekoľko častí seriálu, vrátane epizódy v Paríži. „Myslím si, že je to najlepšia práca jeho kariéry,“ hovorí Parkerová.
„Micheal Patrick nás každá deň rozosmial,“ dodáva Kristin Davisová, ktorá je očarená režisérovým zahĺbením sa do projektu. „Má zvláštnu schopnosť byť všetkými postavami,“ hovorí. „Nielen, že tento film napísal, on ho aj prežil.“
King dúfa, že diváci budú mať pri sledovaní filmu Sex v meste rovnako príjemný zážitok. „Vždy som si myslel, že seriál je ako kolotoč,“ hovorí. „A myslím, že film je omnoho väčší kolotoč, kde ste niekedy hory a niekedy dole a niekedy sa veci zvrtnú tak, ako by ste to vôbec nečakali.“
King verí, že diváci filmu si ho neobľúbia len preto, že mali radi seriál, ale že v ňom nájdu aj niečo viac. „Keď idete na film, chcete sa o živote niečo naučiť, zasmiať sa na ňom, alebo si poplakať,“ hovorí. „Pevne verím, že tento film vás aj rozosmeje aj rozplače.
„Chcel by som, aby ľudia opúšťali kino s pocitom, ´super, skvelé, bolo to úžasné!,“ zhŕňa. „Chcel by som, aby bol tento film aperitívom, predjedlom, hlavným jedlom, dezertom, dezertom a ešte raz dezertom.“