Nový, politicky nekorektný dokument Michaela Moorea si berie na mušku americký zdravotný systém.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Nový, politicky nekorektný dokument Michaela Moorea si berie na mušku americký zdravotný systém. Film tvorcu filmov Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11. Michela Moorea najskôr nejde umlčať. Dostal Oscara, zarobil veľké peniaze, urazil množstvo ľudí a tvorcovia South Parku si z neho robia otvorene srandu. Ale aj tak tento dokumentarista, ktorý iste leží v žalúdku nielen súčasnému americkému prezidentovi, má stále čo povedať. Po politickej demagógii Fahrenheit 9/11 sa teraz chystá pozrieť sa podrobne na súčasný stav zdravotníctva v USA. A málokto dokáže vyhrabať špinu tak ako on, takže pekný pohľad to nebude. Americký systém zdravotníctva je na tom totiž v mnohých smeroch podstatne horšie, než ten náš. Až 45 miliónov ľudí, ktorí nemajú na poskytnutie kvalitnej zdravotnej starostlivosti a pritom žijú v jednej z najbohatších krajín na svete, sa sotva dostanú k Paralenu, je jasný dôkaz toho, že systém v tomto prípade nefunguje tak, ako má.
Film Sicko bol uvedený aj v nesúťažnej sekcii Medzinárodného filmového festivalu v Cannes 2007, kde mal aj svetovú premiéru.
Hodnotenie:
SiCKO bude jedným z prvých filmov, ktoré budú mať v našich kinách premiéru na začiatku budúceho roka. A bezpochyby si ho nenechajte ujsť. Teda aspoň skupina tých, ktorí uznávajú prácu Michaela Morea, ktorý sa opäť raz zavŕtal do amerického systému. Tento raz sa pozrel na zúbok zdravotným poisťovniam a celému systému, ktorý v Amerike skutočne funguje tak, ako to poznáme z mnohých nedokumentárnych filmových projektov, pri ktorých mnohokrát iba krútime hlavou.
A tento raz budeme ešte viac. Moore totiž poukazuje na mašinériu, ktorá dokáže od ľudí vyberať nekresťanské peniaze a v momente, keď pacient potrebuje odbornú a drahú liečbu, dávajú od neho ruky preč a dokonca sú schopní ho zo systému vylúčiť.
Moore po podrobnom predstavení zatuchnutého amerického systému prechádza do Kanady, kde je starostlivosť zadarmo a nakoniec „prekračuje“ oceán, aby zamieril do Anglicka a Francúzska a venoval sa tamojšiemu zdravotnému poisťovníctvu. Keď tam predostiera postupy amerického poisťovníctva, dostáva sa mu priamemu výsmechu.
Absolútne aktuálna téma aj na našom teritóriu, kedy sa hašteríme o tom, či jedna štátna poisťovňa, alebo aj viacero súkromných. Avšak kým sa dožijeme systému so štátnou poisťovňou, ktorá nebude tunelom ľudských odvodov a bude sa starať o pacienta tak, ako vo Francúzsku, či vo Veľkej Británii, pretečie Dunajom ešte veľmi veľa vody.
Totálnym výsmechom amerického systému je v závere filmu poukázanie na obdobný systém na Kube. A buďte si istí, že Moore o tom všetkom hovorí svojskou rétorikou, ktorá ho určuje na odstrel. Dve hodiny v kine strávené s týmto filmom vskutku stoja za to.
Distribuuje: Palace Pictures
Premiéra: 3. január 2007