Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kino Lumiere oslávi prvé výročie darčekom pre divákov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.09.2012

Počas celého septembra si budú môcť návštevníci a návštevníčky zakúpiť dva lístky na premietanie filmov Melancholia a Dom len za dve eurá.
Kino Lumiere oslávi prvé výročie darčekom pre divákov
Zdroj obrázku: Internet
 

Bratislavské kino Lumiere dnes oslavuje prvé výročie svojho vzniku. Bývalé Charlie centrum, ktoré sa nachádza na Špitálskej ulici 4, navštívilo za ostatných 12 mesiacov 33 224 divákov a diváčok.

Práve pre nich kino pripravilo darček v podobe zvýhodnených vstupeniek počas celého septembra na premietania najnavštevovanejšieho zahraničného filmu a najnavštevovanejšieho slovenského filmu za uplynulý rok. Návštevníci a návštevníčky si tak môžu zakúpiť dve vstupenky za dve eurá na film Melancholia (2011) v réžii Larsa von Triera a domácu snímku Dom (2011) režisérky Zuzany Liovej. Navyše, počas dnešného dňa je možné kúpiť si na ktorékoľvek dva filmy dve vstupenky za 2 eurá, ku ktorým návštevníci dostanú zadarmo aj septembrové číslo mesačníka Film.sk.

Kino Lumiere v súčasnosti premieta denne dve predstavenia v dvoch kinosálach na prízemí. K jeho pravidelným cyklom patria Archívne kino, ktoré ponúka filmy z archívnych zbierok Slovenského filmového ústavu (SFÚ) vždy na vybranú tému, ďalej výročia osobností a tiež cyklus projekcií Kino-Ikon Plus, do ktorého vyberá filmy redakčný okruh autorov filmologického časopisu Kino-Ikon so zameraním na často zabudnuté diela svetových kinematografií. V septembri kino v tejto programovej sekcii premietne poľský film režiséra Radoslawa Piwowarského Milenci mojej mamy z roku 1986 o vzťahu chlapca a jeho nezrelej matky.

V cykle osobností kino predstaví dve výrazné režisérske osobnosti, a to Michelangela Antonioniho pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia a nemeckého režiséra Wernera Herzoga, ktorý oslavuje 70. narodeniny. Okrem stálych cyklov a projekcií Kino Lumiere do svojej dramaturgie zaraďuje aj iný program, napríklad rôzne festivaly a prehliadky, krsty DVD nosičov a publikácií, slávnostné premiéry domácich i zahraničných titulov, ale aj výstavy. V septembri budú v jeho priestoroch otvárať už 18. ročník nekomerčnej putovnej prehliadky Projekt 100, ktorá tento rok ponúkne desať filmov a jeden bonus navyše a bude ich možné vidieť aj v Kine Lumiere.

V septembri aj v októbri bude Kino Lumiere hostiť aj sprievodný filmový program k výstave Slovenskej národnej galérie Prerušená pieseň: Umenie socialistického realizmu 1948 - 1956, pod názvom Filmová úroda budovateľských päťdesiatych. Kult práce a hrdinov všedných dní priblíži 18. septembra blok filmov vyskladaný z Bielikovej Priehrady (1950), krátkeho reportážneho filmu Slávnosť na Orave Jána Beera (1953) a dobové zábery z Týždňa vo filme č. 15/1950. Dňa 25. septembra v bloku Slovensko - jedno veľké stavenisko odpremietajú dlhometrážny dokument Dúha nad Slovenskom (1952) Vladimíra Bahnu, krátku reportážno-hranú agitku Závodné predajne (1951) Andreja Lettricha a pracovné úspechy na ceste k socializmu pripomenie Týždeň vo filme č. 52, VII/1951. Oba večery bude lektorsky divákov sprevádzať filmová teoretička Eva Filová.

V najbližšom období Kino Lumiere čaká digitalizácia projekčnej techniky v kinosále 1, ktorá by sa mohla zrealizovať do konca tohto roka. Podľa slov manažérky Lumieru Zity Hosszúovej kino aktuálne disponuje 35 mm premietacími strojmi, no premieta sa aj z nosičov Blu-ray, prípadne ďalších video formátov. Kinosála 1 je vybavená špičkovým zvukom Dolby Digital Surround EX. Kino však prejde celkovou rekonštrukciou, počas ktorej sa sprístupní aj podzemná časť objektu s dvoma ďalšími kinosálami.

"V tejto chvíli sa čaká na vysúťaženie dodávateľa stavebných úprav nutných v suterénnom priestore. Akonáhle sa tieto práce uskutočnia, čo je maximálne sto dní od účinnosti Zmluvy o dielo s úspešným záujemcom, začne v spodných priestoroch fungovať digitalizačné pracovisko v rámci národného projektu Digitálna audiovízia, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskej únie. Mali by v ňom byť vybudované špičkové priestory s technológiami, ktoré by nielen digitalizovali filmy zo SFÚ, ale toto digitalizačné pracovisko bude slúžiť aj na prezentačné účely a kompletnú inventarizáciu audiovizuálneho dedičstva, ktoré máme na Slovensku,“ vysvetlil súčasný stav celého objektu Kina Lumiere, predovšetkým jeho spodných priestorov, generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Nečakanú hudobnú revolúciu odštartoval v stredu v Bratislave projekt Dilemma.
pred 5 rokmi
Kukumberg dostal za šoférovanie pod vplyvom alkoholu 31. januára peňažný trest tisíc eur a zákaz šoférovať na jeden rok.
pred 6 rokmi
Jedinečná kolekcia singlových nahrávok Petra Nagya z osemdesiatych rokov minulého storočia, dostupná na digitálnej kompilácii v supraphonline.cz.
pred 5 rokmi
Cesta nad Atlantikom, v Nórsku známa ako Atlanterhavsveien je jednou z najzaujímavejších ciest na svete.
pred 8 rokmi
Ministerstvo hospodárstva na Slovensku otvorilo nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Záujemcovia o zelenú energiu môžu palivo z tejto stanice čerpať do konca roka 2011 úplne zadarmo.
pred 4 rokmi
Dodávateľ zemného plynu a elektrickej energie Energie2, a. s., Bratislava potešil svojich odberateľov, keď im od začiatku roka 2015 znížil ceny elektrickej energie i zemného plynu.
pred 5 rokmi
Bývala premiérka Iveta Radičová dostala na záverečnom ceremoniáli letnej školy AIPES Cenu slobody – AIPES Freedom Award.
pred 6 rokmi
Podľa Simona Jahnátek chce, aby odkryté strechy škôl prekryli plachtou a na jeseň deti dostanú pršiplášte.
pred 8 rokmi
Ako to dnes vyzeráš?
pred 4 rokmi
To, že je Mariah Carey ešte stále speváčkou je rovnako neuveriteľné, ako jej podobizeň na obale jej štrnástej štúdiovej nahrávky Me. I Am Mariah.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT