Slovenského filmára ocenili na Medzinárodnom filmovom festivale pre deti a mládež za dokument
Nickyho rodina (2011).
Zdroj obrázku: Internet
Slovenský režisér Matej Mináč si dnes na 52. ročníku Medzinárodného filmového festivalu pre deti a mládež v českom Zlíne prevzal cenu Grand Prix za svoj dokument Nickyho rodina (2011). Pre túto snímku je to už v poradí 22. cena z filmových festivalov.
Samotný
Mináč berie dnešnú cenu ako ocenenie
Wintonovho činu.
"Našou úlohou bolo iba povedať, ako to bolo," uviedol režisér s tým, že cenu si váži aj preto, že šlo o festival pre detských divákov.
"Mladí ľudia pod vplyvom nášho filmu robia dobré skutky. Neustále sa hovorí, ako naša mládež nie je dobrá, ale možno je tá najlepšia. Problém našej generácie je, že im prenechávame zdevastované dedičstvo, mladí ľudia sa stretávajú s nečestnosťou, či už v politike alebo kdekoľvek inde. Mladý človek však hľadá niečo, podľa čoho by mohol žiť. A Sir Winton má síce 103 rokov, ale mladým sa zdá, že je jedným z nich a chcú sa mu vyrovnať. Z toho sme nadšení," dodal
Mináč.
Sir
Nicholas Winton v roku 1939 zorganizoval misiu, vďaka ktorej odviezli vlaky z Prahy
669 prevažne židovských detí do Veľkej Británie, kde ich vychovali adoptívni rodičia. Väčšina ich rodičov zahynula v nacistických koncentračných táboroch. Napriek veľkému humánnemu skutku sa
Winton o tejto udalosti nezmienil ani vlastnej manželke. Tá však v roku 1988 našla na povale ich domu materiály dokumentujúce túto udalosť a následne kontaktovala historičku, ktorá zorganizovala stretnutie dovtedy anonymného záchrancu s niektorými zachránenými deťmi.
O dojímavom príbehu sa neskôr dopočul slovenský režisér
Matej Mináč, ktorý
Wintonov čin priblížil v snímke
Všichni moji blízcí (1999) a v dokumentárnom filme
Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti (2002), ktorý ocenili prestížnou cenou Emmy. V
Nickyho rodine sa viac zameral na jednotlivé osudy zachránených detí z Československa. Zo zoznamu
669 detí je v súčasnosti známych vyše 260, asi 400 teda stále chýba. Postupne sa však hlásia ďalší zachránení.
Zdroj foto: Dalibor Glück, MF DNES