Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vzdelávací projekt s Banášovou, Šarkanom, Kemkom aj Miezgom

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 20.11.2015

Najskôr pozorné ticho, potom burácavý potlesk. Takto prijali študenti výnimočný kultúrno-vzdelávací projekt, ktorý atraktívnou formou spája vážnu hudbu a kvalitnú literatúru.
Vzdelávací projekt s Banášovou, Šarkanom, Kemkom aj Miezgom
Zdroj obrázku: Propagandahouse
 

Cyklus Shakespeare-Prokofiev / Romeo a Júlia je pripravený tak, že zaujme žiakov zo všetkých druhov škôl. Autormi projektu sú Anton Popovič a Adrian Rajter, hudobnú zložku zabezpečuje Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.

V činohernej časti hviezdia herci Juraj Kemka, Marián Miezga, Róbert Jakab, Sáva Popovič, Marián Prevendarčík a študenti bratislavského konzervatória. Netradičné výchovné koncerty moderuje Adela Banášová, Peter „Šarkan“ Novák a Jozef „Dodo“ Kuriľák. Projekt organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Centrom pre filantropiu, partnermi sú RTVS, SND, Divadlo ASTORKA Korzo´90, Konzervatórium v Bratislave a SOZA. Podujatia sa konajú pod záštitou Ministerstva kultúry SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ak sa vážna hudba a literatúra podá atraktívnou formou, môže študentov zaujať. Dokázal to nový kultúrno-vzdelávací projekt„Shakespeare-Prokofiev/ROMEO A JÚLIA“. Na otváracom koncerte odmenili mladí ľudia umelcov burácavým potleskom. Autormi nového konceptu výchovných koncertov sú skladateľ a dirigent Anton Popovič a muzikológ a dramaturg Adrian Rajter.

„Mám vynikajúci pocit. Som naozaj potešený, že sa študentom páči zvuk symfonického orchestra, reagujú naň veľmi dobre. V našej krajine sme ponechali kultúru tak trocha na samovývoj, čo nie je dobré. V rozvinutých krajinách je naopak kultúra identifikačným znakom, je dušou spoločenstva. Týmto projektom sme sa chceli pripojiť k vyspelým krajinám a pripraviť študentom sofistikovanú produkciu, ktorá ich možno privedie k záujmu o vážnu hudbu,“ uviedol Anton Popovič.

„Publikum býva rôznorodé. Niekedy je celý čas úplne ticho, inokedy mladí ľudia na emocionálne vypäté scény reagujú naopak, ako my dospelí – smiechom. Zakaždým je však publikum pozorné a veľmi dobre reaguje na hudbu, čo je pre mňa obzvlášť veľkým potešením,“ doplnil Adrian Rajter.

Mnohí študenti reagovali nadšene. Sami vravia, že ich až prekvapilo, ako sa im predstavenie páčilo. Viacerí potvrdili, že sa o vážnu hudbu začnú viac zaujímať. Pri tvorbe konceptu sa autori inšpirovali v zahraničí.

„Takéto podujatia sú vo vyspelej Európe a v USA úplne bežné. Symfonické orchestre si vychovávajú budúce publikum. Americké orchestre dokonca chodia za študentmi do škôl, hrávajú im v telocvičniach. My sme zvolili opačný postup. Koncertná sála Slovenského rozhlasu je úžasné miesto a takto ju navštívia tisíce mladých ľudí,“ dodáva Adrian Rajter.

Hudbu Sergeja Prokofieva interpretuje 82-členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod dirigentskou taktovkou Antona Popoviča. V dramatickej časti účinkujú známi herci Juraj Kemka, Marián Miezga, Róbert Jakab, Marián Prevendarčík či Sáva Popovič spolu so študentmi konzervatória, ktorých autori vybrali v náročnom castingu. Záujem študentov bol veľký, pričom väčšiu odvahu mali dievčatá. Na rolu Júlie sa ich hlásilo až 16, zatiaľ čo Rómea si chceli zahrať len 4 študenti.

„Tešíme sa, že môžeme participovať na tomto projekte. Umenie má esenciálny význam v živote človeka, mení jeho mentálne aj charakterové vlastnosti, ak sa podáva v primeranej miere,“vyjadril sa riaditeľ Konzervatória Bratislava Peter Čerman.

Projekt pod záštitou Ministerstva kultúry SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Centrom pre filantropiu, partnermi sú RTVS, Divadlo ASTORKA Korzo´90, Konzervatórium Bratislava, SND, a SOZA.V prvej – jesennej fáze, ktorá zahŕňa desať koncertov, navštívi podujatia vyše 5 tisíc študentov. Moderátormi sú Adela Banášová, Peter „Šarkan“ Novák a Jozef „Dodo“ Kuriľák. Projekt v sebe zahŕňa odborný výklad predmetnej literatúry a symfonickej hudby v trvaní približne dvoch vyučovacích hodín. Študenti sa atraktívnym spôsobom oboznámia nielen s učebnou látkou – dielom Williama Shakespeara – ale nazrú aj do tajov klasickej hudby a tajomstva jedinečného spojenia, ktoré vzniká v prepojení symfonickej hudby a silného príbehu.

„Keď nás oslovil pán Popovič s týmto projektom, hneď nás to nadchlo. Uvedomili sme si, že kultúra môže mať aj edukatívny charakter. Tento projekt to do bodky spĺňa. Prejavený záujem zo strany študentov je naozaj vysoký. Už teraz vieme, že budeme pokračovať aj na jar,“ uzavrel riaditeľ odboru školstva, mládeže a športu Bratislavského samosprávneho kraja Roman Csabay.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Zostavili sme rebríček najstrašidelnejších vecí na svete. Ktorej sa najviac bojíte vy?
pred 3 rokmi
Za exoticky znejúcim menom Edgar sa skrýva skúsený slovenský hudobník Jozef Planý, ktorého poslucháči rockovej hudby mohli v minulých rokoch registrovať v skupine Lesná zmes.
pred 8 rokmi
Iba málokto by bol asi predpokladal, že z danej série SuperStar bude najaktívnejšia práve Markéta Konvičková.
pred 8 rokmi
Joey Tempest a štvorica jeho spoluhráčov využili dobu retro-návratov a s nemalou odozvou zo strany fanúšikov si opätovne podmaňujú Európu.
pred 7 rokmi
Parlament v júni 2007 za čias prvej vlády Roberta Fica schválil novelu zákona o lesoch, ktorá zakazuje pohyb po lese na bicykli a na koni mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy.
pred 7 rokmi
Biskupi pozývajú veriacich, aby prijali rozhodnutie pápeža.
pred 7 rokmi
Tak ako pri prezentácii o 9:00 aj o 10:00 sa prezentovalo minimum poslancov za Smer-SD.
pred 8 rokmi
Nielen ovocie a zelenina patria medzi úhlavných nepriateľov rakoviny. Do neoficiálnej top 10 sa dostali aj nasledujúce potraviny...
pred 7 rokmi
Štát bude od 1. januára budúceho roku hospodáriť podľa rozpočtu, ktorý počíta s deficitom vyše 3 mld. eur.
pred 9 rokmi
Nový album R. Kellyho ponúka okrem štyroch nových, doteraz nikdy nevydaných piesní, výber jeho najobľúbenejších „epických“ skladieb, vrátane hitov I Believe I Can Fly a Turn Back The Hands of Time.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT