Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vzdelávací projekt s Banášovou, Šarkanom, Kemkom aj Miezgom

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 20.11.2015

Najskôr pozorné ticho, potom burácavý potlesk. Takto prijali študenti výnimočný kultúrno-vzdelávací projekt, ktorý atraktívnou formou spája vážnu hudbu a kvalitnú literatúru.
Vzdelávací projekt s Banášovou, Šarkanom, Kemkom aj Miezgom
Zdroj obrázku: Propagandahouse
 

Cyklus Shakespeare-Prokofiev / Romeo a Júlia je pripravený tak, že zaujme žiakov zo všetkých druhov škôl. Autormi projektu sú Anton Popovič a Adrian Rajter, hudobnú zložku zabezpečuje Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.

V činohernej časti hviezdia herci Juraj Kemka, Marián Miezga, Róbert Jakab, Sáva Popovič, Marián Prevendarčík a študenti bratislavského konzervatória. Netradičné výchovné koncerty moderuje Adela Banášová, Peter „Šarkan“ Novák a Jozef „Dodo“ Kuriľák. Projekt organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Centrom pre filantropiu, partnermi sú RTVS, SND, Divadlo ASTORKA Korzo´90, Konzervatórium v Bratislave a SOZA. Podujatia sa konajú pod záštitou Ministerstva kultúry SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ak sa vážna hudba a literatúra podá atraktívnou formou, môže študentov zaujať. Dokázal to nový kultúrno-vzdelávací projekt„Shakespeare-Prokofiev/ROMEO A JÚLIA“. Na otváracom koncerte odmenili mladí ľudia umelcov burácavým potleskom. Autormi nového konceptu výchovných koncertov sú skladateľ a dirigent Anton Popovič a muzikológ a dramaturg Adrian Rajter.

„Mám vynikajúci pocit. Som naozaj potešený, že sa študentom páči zvuk symfonického orchestra, reagujú naň veľmi dobre. V našej krajine sme ponechali kultúru tak trocha na samovývoj, čo nie je dobré. V rozvinutých krajinách je naopak kultúra identifikačným znakom, je dušou spoločenstva. Týmto projektom sme sa chceli pripojiť k vyspelým krajinám a pripraviť študentom sofistikovanú produkciu, ktorá ich možno privedie k záujmu o vážnu hudbu,“ uviedol Anton Popovič.

„Publikum býva rôznorodé. Niekedy je celý čas úplne ticho, inokedy mladí ľudia na emocionálne vypäté scény reagujú naopak, ako my dospelí – smiechom. Zakaždým je však publikum pozorné a veľmi dobre reaguje na hudbu, čo je pre mňa obzvlášť veľkým potešením,“ doplnil Adrian Rajter.

Mnohí študenti reagovali nadšene. Sami vravia, že ich až prekvapilo, ako sa im predstavenie páčilo. Viacerí potvrdili, že sa o vážnu hudbu začnú viac zaujímať. Pri tvorbe konceptu sa autori inšpirovali v zahraničí.

„Takéto podujatia sú vo vyspelej Európe a v USA úplne bežné. Symfonické orchestre si vychovávajú budúce publikum. Americké orchestre dokonca chodia za študentmi do škôl, hrávajú im v telocvičniach. My sme zvolili opačný postup. Koncertná sála Slovenského rozhlasu je úžasné miesto a takto ju navštívia tisíce mladých ľudí,“ dodáva Adrian Rajter.

Hudbu Sergeja Prokofieva interpretuje 82-členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod dirigentskou taktovkou Antona Popoviča. V dramatickej časti účinkujú známi herci Juraj Kemka, Marián Miezga, Róbert Jakab, Marián Prevendarčík či Sáva Popovič spolu so študentmi konzervatória, ktorých autori vybrali v náročnom castingu. Záujem študentov bol veľký, pričom väčšiu odvahu mali dievčatá. Na rolu Júlie sa ich hlásilo až 16, zatiaľ čo Rómea si chceli zahrať len 4 študenti.

„Tešíme sa, že môžeme participovať na tomto projekte. Umenie má esenciálny význam v živote človeka, mení jeho mentálne aj charakterové vlastnosti, ak sa podáva v primeranej miere,“vyjadril sa riaditeľ Konzervatória Bratislava Peter Čerman.

Projekt pod záštitou Ministerstva kultúry SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Centrom pre filantropiu, partnermi sú RTVS, Divadlo ASTORKA Korzo´90, Konzervatórium Bratislava, SND, a SOZA.V prvej – jesennej fáze, ktorá zahŕňa desať koncertov, navštívi podujatia vyše 5 tisíc študentov. Moderátormi sú Adela Banášová, Peter „Šarkan“ Novák a Jozef „Dodo“ Kuriľák. Projekt v sebe zahŕňa odborný výklad predmetnej literatúry a symfonickej hudby v trvaní približne dvoch vyučovacích hodín. Študenti sa atraktívnym spôsobom oboznámia nielen s učebnou látkou – dielom Williama Shakespeara – ale nazrú aj do tajov klasickej hudby a tajomstva jedinečného spojenia, ktoré vzniká v prepojení symfonickej hudby a silného príbehu.

„Keď nás oslovil pán Popovič s týmto projektom, hneď nás to nadchlo. Uvedomili sme si, že kultúra môže mať aj edukatívny charakter. Tento projekt to do bodky spĺňa. Prejavený záujem zo strany študentov je naozaj vysoký. Už teraz vieme, že budeme pokračovať aj na jar,“ uzavrel riaditeľ odboru školstva, mládeže a športu Bratislavského samosprávneho kraja Roman Csabay.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:
Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Konzumácia mastných jedál počas tehotenstva môže vplývať na vývin mozgu dieťaťa a zvýšiť tak pravdepodobnosť, že bude trpieť obezitou.
pred 11 rokmi
Návrat na hudobnú scénu podporil Miro Jaroš aj vynikajúcim videoklipom k pesničke Tlaková níž, ...
pred 7 rokmi
Seat predstavil koncept metského mini automobilu Mii s implantovanou DNA z modelov FR.
pred 3 rokmi
Pesňou Tancuj roztancuje letné festivaly.
pred 5 rokmi
Rozhodol o tom v pondelok americký federálny sudca Ronald Whyte, ktorý odmietol žiadosť spoločnosti Google o zastavenie sporu
pred 5 rokmi
Nástupca CL 63 AMG
pred 7 rokmi
V tomto článku prinášame prehľad 10-tich najlepších kempov v Európe.
pred 6 rokmi
Alfa Romeo Giulietta Collezione vychádza z modelu Turismo.
pred 5 rokmi
Globálna megahviezda, úspešná biznismenka, módna ikona, to len zopár prívlastkov jednej z najpracovitejších žien hudobného priemyslu Kylie Minogue.
pred 8 rokmi
Splash sa môže pochváliť zvýšeným výkonom a nižšou spotrebou paliva

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT