Slovenská národná knižnica prináša na internet aj obraz vojny v literatúre, napríklad zdigitalizovaný Hviezdoslavov rukopis Krvavých sonetov, ktoré sa zrodili pod dojmom prvých správ z Veľkej vojny.
Zdroj obrázku: SXC/free
Storočnicu od vypuknutia prvej svetovej vojny možno vďaka Slovenskej národnej knižnici (SNK) sledovať cez archívne dokumenty na internete.
Národná knižnica prináša prostredníctvom národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA) pohľad do slovenských storočných novín informujúcich o začiatku tzv. Veľkej vojny. Pred 100 rokmi vyšiel v tlači manifest, ktorý ohlásil zmenu a koniec starého sveta,
“K mojim národom - manifest Františka Jozefa I. o vyhlásení vojny Srbsku“, informovala agentúru SITA manažérka publicity DIKDA
Zuzana Stančíková. Pripomenula, že panovník Rakúsko - Uhorska, cisár František Jozef I. v ňom oznamoval vyhlásenie vojny Srbsku.
Vojna, ktorá mala trvať iba do Vianoc, trvala napokon vyše štyroch rokov. Zasiahla do života každej rodiny a vyhladila takmer jednu celú generáciu mladých mužov.
Až do 2. svetovej vojny ju volali Veľkou vojnou. Pri príležitosti 100. výročia začiatku I. svetovej vojny SNK pokračuje v zverejňovaní dokumentov týkajúcich sa udalostí pred vojnou, počas nej a po nej. Na http://www.dikda.eu si všetci záujemcovia môžu prečítať, čo písali slovenské noviny a časopisy presne pred sto rokmi.
“Každý týždeň prinesú digitalizované 100-ročné noviny aktuálne správy z bojísk a domova. Na ich stránkach sa čitatelia môžu dozvedieť autentické informácie o živote v posledných dňoch ‘starého sveta‘, o prípravách na boj, o vývoji krvavého konfliktu a jeho následkoch,“ cituje tlačová správa generálnu riaditeľku SNK
Katarínu Krištofovú.
Dokumenty SNK sprostredkujú aj obraz vojny v literatúre. Čitatelia si vďaka projektu Digitálna knižnica a digitálny archív môžu prečítať napríklad Hviezdoslavov rukopis Krvavých sonetov, ktoré sa ako protest proti bojom zrodili pod dojmom prvých správ z vojny. Napísal ich v Dolnom Kubíne a sám určil vznik tohto básnického cyklu datovaním august – september 1914. Predstavu o vojne, ktorá navždy zmenila tvár Európy i sveta, dokresľujú dokumentárne i osobné fotografie z frontových línií a domova. Zbierky Literárneho archívu SNK i osobné archívy potomkov účastníkov I. svetovej vojny prezradia niekedy viac ako tisíc slov. Na webe projektu Europeana 1914 - 1918 sú dostupné príbehy vojakov a ich rodín, ktoré môžu záujemcovia ešte stále vlastnými príbehmi rozšíriť, pripomína národná knižnica.
Viac informácií možno nájsť na
http://www.dikda.eu.